Hindenburg w Głogowie

Związki Hindenburga z miastem

Przed drugą wojną światową w Głogowie nie było zapewne bardziej popularnej postaci, niż ówczesny prezydent Niemiec, a ściślej Republiki Weimarskiej, Paul von Hindendburg (1847-1934). Powodów było kilka, ale najważniejsze dotyczyły dokonań wojskowych. Jako oficer armii pruskiej brał udział w bitwach m.in. z Austrią i Francją. Szczyt jego wojskowej kariery nastąpił w 1914 r., gdy będąc jednym z dowódców przyczynił się do zwycięstwa Niemców nad carską Rosją pod Tannenbergiem. Rodacy okrzyknęli go zbawcą narodu. W 1932 r. startując na drugą kadencję prezydentury w wewnętrznych wyborach centroprawicy pokonał Adolfa Hitlera i ostatecznie po raz kolejny objął władzę w Niemczech. W 1933 r. Hindenburg mianował Hitlera kanclerzem, a rok później zmarł w wieku 87 lat.

Przedwojenni głogowianie nie bez powodu hołubili Hindenburga. Liczyły się nie tylko bohaterstwo, ale fakt, że kilkakrotnie bywał w Głogowie. W latach 1855-59 jego ojciec był oficerem w jednym z głogowskich regimentów i rodzina Hindenburgów mieszkała przy Mohrenstrasse 29 (dziś. ul. Garncarska). Paul pobierał nauki w szkole ewangelickiej przy Kirchplatz (przy kościele ewangelickim Schifflein Christi – Łódź Chrystusowa), a następnie w gimnazjum ewangelickim przy Kasernenstrasse (obok kościoła św. Stanisława). Bywał w Głogowie również w 1884 r., gdy już jako oficer został szefem kompanii III batalionu 3. Poznańskiego Pułku Piechoty we Wschowie.

W 68. zeszycie Encyklopedii Ziemi Głogowskiej jedno z haseł poświęcone zostało Hindenburgowi. Jego autor Paweł Łachowski przekopując niemiecką literaturę odnalazł miejsca i obiekty, których patronem był niemiecki prezydent. Najbardziej znanym był oddany do użytku w 1917 r. pierwszy w Głogowie żelazny most na Odrze, który przetrwał do 1945 r.

Po raz ostatni prezydent zawitał do naszego miasta 20 września 1928 r. P. Łachowski tak opisuje jego pobyt: „Przed południem na głogowski dworzec zajechał pociąg, którym przyjechał dostojny gość. Przy peronach przywitała go kompania honorowa, następnie samochodem wraz z burmistrzem Głogowa udał się na objazd miasta. Samochód zatrzymał się m.in. przed domem przy ul. Garncarskiej, gdzie spędził dzieciństwo (zamienił tu kilka zdań ze znajomą z tamtego okresu - panią Gottschalk). Prezydent odwiedził też ratusz oraz pomnik poległych 3. Poznańskiego Pułku Piechoty, znajdujący się przed szpitalem miejskim” (dziś budynek PWSZ).

Imię Hindenburga nosiły jeszcze hotel, ulica, koszary, tablica pamiątkowa, a nawet ...dąb. Ponadto w 1927 r. władze miejsce nadały mu honorowe obywatelstwo Głogowa.

FOTO: muzeum w Głogowie, Głogowskie Forum Historyczne, K. Zawicki

16 kwietnia 1916 r. na budynku, w którym mieszkał w dzieciństwie Hindenburg mieszkańcy Głogowa odsłonili pamiątkową tablicę jemu poświęconą

Rodzinny dom Hindenburgów mieścił się przy Mohrenstrasse 29

Dziś na ul. Garncarskiej nie ma już domu Hindenburgów

Ostatnia wizyta Hindenburga w Głogowie miała miejsce w 1928 r. Spotkał się m.in. w mieszkańcami

W 1927 r. delegacja uczniów gimnazjum ewangelickiego, którego Hindenburg był uczniem, wyjechała do Berlina, by pogratulować prezydentowi tytułu honorowego obywatela Głogowa oraz poprosić o zgodę na nadanie szkole jego imienia. Wówczas szkoła mieściła się już w innym budynku. (Po wojnie to szkoła podstawowa nr 2, a wcześniej SP 1 i gimnazjum nr 1)

W 1917 r. uroczyście oddano do użytku most Hindenburga (Hindenburgbrucke)

Dziś w tym samym miejscu jest już Most Tolerancji

Najbardziej znany hotel w mieście – National zmienił nazwę na Hindenburg

Po drugiej wojnie światowej w budynku tym był hotel Odra

Dzisiejsze koszary głogowskich saperów w latach 1935-45 nosiły imię Hindenburga

Brukowa ulica biegnąca pomiędzy klasztorem redemptorystów a jednostką wojskową nosiła nazwę Hindenburga. (dziś ul. Wincentego Pola)

Na tyłach ówczesnej Szkoły Realnej (dziś Zespołu Szkół Politechnicznych) głogowianie posadzili dąb i nazwali go Hindenburg-Eiche. Niestety, drzewo nie przetrwało, bo kilka lat później w tym miejscu wytyczono nową ulicę - Sedanstraße (dziś Sybiraków)

usemap

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności