31.12.2010

W Bibliotece Multimedialnej dodano nowy dział: Programy historyczne z TV MASTER. serdecznie zapraszamy.


 

15.12.2010

W najbliższą sobotę, tj. 18 grudnia o godz. 12.00 odbędzie się wykład poświęcony historii głogowskiego zamku, który wygłosi Jerzy Dymytryszyn. Wykład zaprezentowany zostanie w Muzeum Archeologiczno – Historycznym. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

 

Zadanie dofinansowane przez Gminę Miejską Głogów


 

10.12.2010

Wehikuł czasu  - grudzień 2010 (rok 2/22)

65 lat temu powstało Koło Kulturalno-Oświatowe, prekursor TZG. 

W tym roku Wehikuł wśród wielu inicjatyw pilotował też sprawę kolekcji zabytków amerykańskich, znalezionej w 1959 r. w rozbieranych ruinach przy ul. Daszyńskiego. Jak informował, znalezisko trafiło do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza. Materiały te nie zostały do chwili obecnej opracowane naukowo, ale wszystko zmierza do szczęśliwego końca. Dzięki uprzejmości pani archeolog Ewy Przechrzty i życzliwości kierownictwa Muzeum, Wehikuł mógł zerknąć do pancernej szafy kryjącej głogowskie skarby z Ameryki Środkowej. Jak mówiła pani Ewa kilka osób, głównie studentów z Uniwersytetu Warszawskiego, podejmowało w przeszłości próby opracowania zbioru, zakończone jednak niepowodzeniem. W maju 2010 r. roku opracowaniem kolekcji zajęła się doktorantka Uniwersytetu Wrocławskiego. Zanim wyniki badań ukażą się w prestiżowym wydawnictwie Muzeum,  „Archeologii Środkowego Nadodrza”, uzyskaliśmy obietnicę, że ogólne informacje trafią też na nasze łamy.

Wehikuł poleca to Muzeum, tak niedaleko od Głogowa, a posiadające też i bliskie naszej przeszłości odkrycia.

0_paciorki_twarzowe.jpg (26522 bytes)

Szklany paciorek twarzowy  ze stanowiska kultury przeworskiej w Domaniowicach pow. głogowski, charakterystyczny dla kultury celtyckiej, przełom  II i I wieku pne. (Ze zbiorów Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy k. Zielonej Góry)

Więcej w zakładce Wehikuł czasu


 

8.12.2010

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej wydało swoją najnowszą publikację dotyczącą historii Głogowa. Po „Festung Glogau 1944-1945” oraz „Twierdza Głogów. Garnizon i ludzie 1630-2009” jest to już trzecia książka z serii GLOGOVIA MILITARS. 

W związku z przypadającymi rocznicami: tegorocznym 1000-leciem pierwszej kronikarskiej wzmianki o Głogowie oraz ubiegłorocznym 900-leciem obrony Głogowa najnowsza publikacja, której autorem jest głogowski historyk - Dariusz Czaja, pt. „WAROWNIA GŁOGOWSKA W DOBIE PIERWSZYCH PIASTÓW. ZNACZENIE MILITARNE GŁOGOWA w X-XIIw.” opisuje wszelkie militarne wydarzenia wczesnego średniowiecza na ziemi głogowskiej od powstania grodu na Ostrowie Tumskim w czasach Mieszka I do spalenia i utraty militarnego znaczenia Głogowa w wojnie Polski z Cesarstwem Niemieckim w 1157 roku.

Publikacja, dofinansowana przez Gminę Miejską Głogów, właśnie trafia do głogowskich księgarń i wszystkich chętnych zapraszamy do jej zakupu. Można ją również nabyć w głogowskim zamku.

warownia_okladka.JPG (451724 bytes)


 

6.12.2010

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej na targach książki regionalnej Silesiana.

W dniach 4-7 grudnia b r. w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. T. Mikulskiego odbywają się targi książki regionalnej SILESIANA - Dolnośląski Salon Wydawniczy.  Jest to pierwsza tego typu impreza we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Podczas targów swoją ofertę zaprezentują wydawcy z Wrocławia, Jeleniej Góry, Kłodzka, Głogowa i Nowej Rudy, a także wrocławskie teatry oraz Muzeum Gross-Rosen z Rogoźnicy. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z publikacjami poświęconymi historii i kulturze Dolnego Śląska oraz jego atrakcjom turystycznym.

Własne stoisko posiadał jedyny przedstawiciel ziemi głogowskiej na targach: Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, reprezentowane przez Antoniego Boka, Wiesława Maciuszczaka, Dariusza Czaję oraz Mateusza Zielińskiego. TZG zaprezentowało zwiedzającym ekspozycję kilkudziesięciu własnych publikacji, w dużej części niedostępnych już na rynku. Obok nich istniała możliwość nabycia najnowszych książek TZG, z czego liczne grono zwiedzających, wraz z pobieraniem darmowych materiałów i ulotek, z chęcią korzystało.

tzg_1.jpg (46211 bytes) tzg_2.jpg (50544 bytes) tzg_3.jpg (52064 bytes) tzg_4.jpg (60819 bytes)


 

16.11.2010

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zaprasza w sobotę 20 listopada na kolejną konferencję popularno - naukową z cyklu: "Z dziejów Kościoła katolickiego na Ziemi Głogowskiej". Tematem spotkania będzie Sztuka Sakralna - CZĘŚĆ II Gotyk.

Miejsce spotkania: Dom Uzdrowienia Chorych przy głogowskiej kolegiacie.

Program konferencji:

10. 00 Otwarcie konferencji - Prezes TZG Rafael Rokaszewicz
10.10 O Głogowie w epoce gotyku. - Mgr lic. Waldemar Hass
10.25 Religijność średniowiecza a sztuka. Zagadnienia wybrane - O. prof. Roland Prejs OFMCap
10.55 Czasy katedr, czyli o gotyku słów kilka - Dr Elżbieta Matyaszewska
11.25 Kościół i klasztor franciszkanów w Głogowie. - Mgr Jerzy Dymytryszyn
11. 50 Przerwa Kawowa
12.10 Gotycki kościół św. Mikołaja w Głogowie - Dr Krzysztof Czapla
12.40 Wiejskie kościoły na ziemi głogowskiej jako przykłady gotyckiej architektury sakralnej - Mgr lic. Marek Robert Górniak
13.10 Dyskusja
Ok. 13.30 Zakończenie

Zadanie dofinansowane przez Gminę Miejską Głogów.


 

5.11.2010

Wehikuł czasu - numer specjalny

Rozszerzając zakres zainteresowań, w trakcie podróży historycznych wprowadzony zostaje nowy przedział Wehikułu. Poświęcony będzie Ludziom Głogowa. Dziś, już w nowej szacie graficznej lista honorowych obywateli.

Niżej prezentowany wykaz powstał na podstawie kwerendy archiwalnej w UM, rozmów z głogowianami i różnych poszukiwań. Wehikuł szczególne podziękowania kieruje do pani Ewy Bogusz, córki doktora Wiesława Juszkiewicza, za aktywny udział w tej podróży, w trakcie której życzliwych było znacznie więcej.

W przypadku stwierdzenia niezamierzonych pomyłek, prosimy o informację i sprostowania.

Spis Honorowych Obywateli i Zasłużonych dla Głogowa  przyznanych od 1994 r. w zakładce Wehikuł czasu-Honorowi Obywatele


5.11.2010

Na prośbę WKU Głogów zamieszczamy informację o Narodowych Siłach Rezerwowych. Wszelkie dane dostępne są po kliknięciu na logo NSR.


 

3.11.2010

Wehikuł czasu  - listopad (rok 2/21)

Listopadowy Wehikuł rozpoczyna swoją wędrówkę w średniowiecznych Borach Tarnowskich, w okolicach dzisiejszej Sławy. Tu miał prozaicznie acz nieszczęśliwie spaść z konia Konrad Kędzierzawy, syn Henryka Brodatego. Książę stał się bohaterem „korespondencyjnego” sporu przedwojennych historyków polskich i niemieckich o rolę „w umacnianiu polskości i walki z germańskim naporem”. Jest to również przykład metodologicznej odpowiedzi na pytanie o hipotetyczne „białe plamy” głogowskiego średniowiecza.

A kończymy podróż dziś - w listopadzie 2010 r. Po raz kolejny Miasto wyróżniło honorowymi godnościami tych, którzy codzienną praca zrobili dużo. Wehikuł dokłada się do tych gratulacji przeglądem głogowskich wyróżnień honorowych. 

O czym więcej w zakładce Wehikuł czasu


 

26.10.2010

W dniu dzisiejszym obchodzimy setną rocznicę urodzin Adama Witolda Królaka, założyciela wielu głogowskich organizacji  – m.in. Koła Kulturalno –Oświatowego i Towarzystwa Ziemi Głogowskiej ale przede wszystkim wybitnego pioniera, niestrudzonego działacza na rzecz propagowania historii Głogowa i Ziemi Głogowskiej, historyka, lingwisty, który całe swe życie poświęcił dla dobra naszego miasta wybitnie działając przy powojennej reanimacji życia społecznego i kulturalnego. Przybył do zrujnowanego miasta wraz z grupą jarocińskich osadników 26 maja 1945 r.  obejmując stanowisko wiceburmistrza  włączając się czynnie w odbudowę i odgruzowanie miasta.

Zmarł po ciężkiej chorobie 26 czerwca 1980 r. został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Legnickiej w Głogowie. 

W tym roku Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zgłosiło jego kandydaturę do tytułu Honorowego Obywatela Miasta Głogowa.


 

6.10.2010

Wehikuł czasu  - październik (rok 2/20)

Polityka dynastyczna rodzin panujących obejmowała również najmłodszych. I w historii naszego miasta dzieci były wydawane za mąż. Rozgrywały się może tragedie, bądź pełne ekscytacji wydarzenia.  Październikowa podróż Wehikułu zaczyna się u bram klasztoru, do którego wstępuje 16-letnia, podwójna wdowa.

Cd. w zakładce Wehikuł czasu

Za miesiąc m.in.:

Listopad jest z wielu powodów dla Polaków miesiącem szczególnym. Dlatego też Wehikuł poświęci jednemu z dorocznych wydarzeń wydanie specjalne.


 

1.09.2010

Wehikuł czasu  - wrzesień (rok 2/19)

 

Rok Adama Królaka. W 100 rocznicę urodzin i 30 rocznicę śmierci, TZG złożyło wniosek w sprawie uhonorowania tego wybitnego pioniera godnością Honorowego Obywatela Głogowa. 

 

65 lat temu na początku września 1945 r., nad Odrę przyjechał z Kutna wraz ze swoim zespołem, kapitan Walerian Drak. Ma za zadanie zorganizować Rejonową Komendę Uzupełnień Wojska Polskiego. Po latach wspominał, że po dotarciu do miasta „... obraz zgrozy i zniszczenia przekroczył jednak wszelkie wyobrażenia.” Morze ruin musiało jeszcze 5 lat czekać na swój garnizon. RKU Głogów zainstalowała się w Nowej Soli, niezniszczonym mieście powiatu kożuchowskiego. Dziś Wojskowa Komenda Uzupełnień w Głogowie jest jedną z największych placówek w kraju.

Rozpoczęcie roku szkolnego w 1980 r. następowało w nowych warunkach. Zakończyły się wielkie strajki na Wybrzeżu, trwały protesty w kraju, w tym w pobliskich zakładach. Ówcześni uczniowie szkoły nr 2 wspominają na portalu społecznościowym ten początek roku:

… po przyjściu do szkoły ukazał nam sie napis wielkimi literami na elewacji budynku szkolnego od strony boiska "UCZNIOWIE PYTAJCIE O KATYŃ". Nikt z nas nie miał pojęcia o co chodzi, tak nas uczono w tamtych czasach historii. Napis po godzinie oczywiście zniknął, a nauczyciele pytani przez nas "nabrali wody w usta".

dokładnie to pamiętam mimo że miałam wtedy 10 lat. Nie dość że wielkimi to jeszcze czerwonymi.” 

Wehikuł się pyta : „ co dzisiejsi 40- i 50-latkowie pamiętają z tamtych dni spędzanych w Głogowie?”

Cd. w zakładce Wehikuł czasu

Za miesiąc m.in.:

"Dzisiaj odbyło się oficjalne uruchomienie odcinka kolei żelaznej Głogów-Zielona Góra-Czerwieńsk. Już wczesnym rankiem, jeszcze przed przybyciem pierwszego pociągu zebrało się mnóstwo ciekawskich w ozdobionym flagami budynku dworca….


 

19.08.2010

Głogów na monecie mennicy polskiej!

Sekretarz TZG Dariusz Czaja poinformował, iż Mennica Polska wydała unikatową kolekcję monet "wielkie bitwy". Jest to seria sławiąca największe bitwy oręża polskiego.

Wśród zaledwie 10 monet znalazła się głogowska, przedstawiająca Obronę Głogowa z roku 1109. Jest to pierwszy przypadek by Głogów znalazł się na oficjalnej monecie wydanej przez Mennicę Polską. Do tej pory wybito tylko 4 Głogi, jednak nie w ramach planowanych wydań NBP, lecz na zlecenie Gminy Miejskiej Głogów. Moneta jest bez nominału, jednak wraz z całą kolekcją ma ogromną wartość kolekcjonerską. 

 

moneta.jpg (24399 bytes)


 

5.08.2010

Serdecznie zapraszamy członków Towarzystwa Ziemi Głogowskiej na „piknik forteczny”, który odbędzie się 18 sierpnia (środa) w godz. 17.00 – 20.00 na forcie „Luneta” przy „Pawich oczkach”. 

W programie pikniku m.in.: rozmowy o działalności TZG, zabytkach fortyfikacyjnych, w miłej atmosferze przy ognisku i pieczonych kiełbaskach.

Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie przybycia do dn. 13.08.2010r. (mejlem: tzg.tzg@wp.pl , lub tel. 602 610 475)

UWAGA!

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności przy przekraczaniu przejazdu kolejowego!


 

1.08.2010

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zainicjowało nową serię wydawniczą ZABYTKI GŁOGOWA. W tym roku wydane zostały 3 przewodniki po głogowskich zabytkach: Kolegiata (H. Podolińska), Ratusz (A. Bok) i kościół p.w. św. Mikołaja (W. Maciuszczak).

Książeczki są już w sprzedaży (ok. 4 zł/szt.). Oprócz tekstów zawierają one liczne zdjęcia archiwalne i współczesne, a także streszczenie w j. angielskim i niemieckim. W przyszłym roku planujemy wydać przewodniki o kolejnych zabytkach.

Zapraszamy do lektury!

kolegiata.jpg (61065 bytes) mikolaj.jpg (60567 bytes) ratusz.jpg (58128 bytes)

Zadanie dofinansowane jest przez Gminę Miejską Głogów.


 

31.07.2010

Wehikuł czasu  - sierpień (rok 2/18)

Środek wakacji i sezonu urlopowego nastraja wypoczynkowo i poznawczo inaczej. Dlatego też niektóre opowieści wykraczają trochę poza obszar ziemi głogowskiej, choć nie poza obszar naszych zainteresowań.  

95 lat temu, w 1915 r.  na zapomnianych dziś cmentarzykach Podkarpacia i Lubelszczyzny wśród setek poległych, zostały pogrzebane dziesiątki żołnierzy z garnizonu Glogau. Rozpoczęta bitwą gorlicką ofensywa wojsk niemieckich i austrowęgierskich, po krwawych walkach doprowadziła do wycofania się Rosjan na Wschód. Trybikiem w tej machinie był głogowski 58 pułk piechoty składający na polskiej ziemi ofiarę również z polskiej krwi. Duża część żołnierzy pochodziła bowiem z Wielkopolski

W sierpniu 1939 r. lot 13 nurkujących bombowców Ju 57 B zakończył się w świętoszowskim lesie. Zginęło 26 lotników.

Cd. w zakładce Wehikuł czasu

Za miesiąc m.in.:

Na początku września 1945 r., nad Odrę przyjeżdża z Kutna kapitan Walerian Drak. Ma za zadanie zorganizować Rejonową Komendę Uzupełnień Wojska Polskiego. Po przekroczeniu rzeki „... obraz zgrozy i zniszczenia przekroczył jednak wszelkie wyobrażenia.” To wrażenie zostało na lata. Pierwsza polska, głogowska placówka wojskowa otrzymała więc siedzibę w Nowej Soli. Do 1950 r. 


 

28.06.2010

Wehikuł czasu  - lipiec (rok 2/17)

1035 lat temu urodził się Thietmar. Młody, 35 letni biskup merseburski towarzyszy niemieckiemu władcy w zbrojnej wyprawie przeciw Polakom. I choć nie dotarł pod głogowski gród,  w pisanej 2 lata później Kronice, umieścił ważne dla głogowian zdanie ze słowami: „…koło grodu zwanego Głogów…”. Mija 1000 lat od tej pierwszej wzmianki dowodzącej, że nad Odrą istniało silnie ufortyfikowane, ludne miejsce.

Będzie również o Ślązakach pod Grunwaldem, zapowiadanej wędrówce w chodnikach kontrminowych i  ...

Cd. w zakładce Wehikuł czasu

Za miesiąc m.in.: … jak król Fryderyk wybudował dom w Głogowie nie robiąc kosztorysu i dlaczego major von Schill trafił do twierdzy w Szpandawie (Spandau)

 


Zdjęcia z wykładu. Fot. D. Jarosz

3.JPG (2343067 bytes) 4.JPG (2438348 bytes) 5.JPG (2466774 bytes) 6.JPG (2415343 bytes) 7.JPG (2394035 bytes)

1.JPG (2428396 bytes) 2.JPG (2292806 bytes)

 

24.06.2010

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zaprasza na kolejny wykład historyczny.

Pomimo rozpoczynających się wakacji będziemy rozmawiać o szkolnictwie, jednak w ujęciu historycznym, a konkretnie „O działalności edukacyjnej Towarzystwa Jezusowego w Głogowie...". Taki tytuł nosić będzie wykład, który wygłosi Waldemar Hass.

Charakterystyczną cechą naszych wkładów jest to, że są organizowane w historycznych miejscach. Zapraszamy zatem we wtorek 29 czerwca o godz. 17.00 do dawnego kolegium jezuickiego, obecnie parafia przy kościele Bożego Ciała (wejście od dziedzińca). Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzenia dawnego kolegium, w tym niedostępne na co dzień podziemia pod kolegium (do tej pory udostępniano jedynie krypty grobowe pod kościołem).

Wstęp wolny !

Zadanie dofinansowane jest przez Gminę Miejską Głogów.

 

O wykładzie:

Jednym z najważniejszych obszarów aktywności - założonego w XVI w., przez Ignacego Loyolę - zakonu jezuitów było (i jest do dziś) szkolnictwo. Jezuici zapisali też w tym zakresie ważny i barwny rozdział w historii Głogowa (co ciekawe - od czasów kontrreformacji, do... współczesności).

Celem wykładu będzie nie tylko przybliżenie losów głogowskiego kolegium jezuickiego, ale również, m.in.: prezentacja najważniejszych elementów wypracowanego przez Towarzystwo Jezusowe niezwykle efektywnego modelu nauczania i wychowania. W dawnym budynku jezuickiego kolegium zadamy też pytanie o to - czy ta swoista recepta Towarzystwa Jezusowego na edukacyjny sukces pozostaje wciąż aktualna?


 

24.06.2010

W dniu dzisiejszym odbyła się uroczystość upamiętniająca 30 rocznicę śmierci Adama Królaka. Wzięli w niej udział oprócz rodziny i członków TZG, przedstawiciele samorządów (miasta i powiatu), instytucji kultury i zakładów pracy, związanych z działalnością i pracą A. Królaka. Po mszy świętej złożone zostały kwiaty na grobie. Przybliżono także życiorys i działalność A. Królaka dla Głogowa.

1.jpg (320973 bytes) 2.jpg (443221 bytes) 3.jpg (373910 bytes) 4.jpg (446101 bytes)

5.jpg (429031 bytes) foto. D. Czaja


 

22.06.2010

W bieżącym roku mija 100 rocznica urodzin i 30 rocznica śmierci wybitnego Głogowianina, pioniera, historyka, lingwisty, regionalisty i przewodnika – Adama Królaka. Przybył on do zrujnowanego miasta z grupą jarocińskich osadników. Przy boku Eugeniusza Hoinki został wiceburmistrzem i czynnie włączył się w odbudowę i odgruzowanie miasta. Jesienią 1945 r. założył Koło Kulturalno - Oświatowe, prekursora organizacji głogowskich regionalistów. Przez powojenne lata propagował przeszłość, szukał i upowszechniał związki z Polską. Napisał pierwszy przewodnik, który był opisem zrujnowanego miasta. Był także animatorem i współzałożycielem organizacji głogowskich regionalistów i działaczy kultury.

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej w bieżącym roku podejmuje inicjatywy na rzecz upamiętnienia postaci swojego Założyciela i Działacza.

 

Zapraszamy do udziału w uroczystości złożenia kwiatów na grobie Adama Witolda Królaka, która odbędzie się 24 czerwca na cmentarzu przy ul. Legnickiej. Serdecznie zapraszamy na uroczystość, którą rozpocznie msza w kościele p.w. Maksymiliana Maria Kolbe godzinie 13,00.


 

1.06.2010

Wehikuł czasu  - czerwiec (rok 2/16)

Maj spływa wraz z wielką wodą, która dosięgła w tym roku dużą część kraju. Jeszcze w czerwcu odczuwać będziemy jej skutki. 

W tym miesiącu mija 30 rocznica śmierci, animatora kultury, regionalisty, historyka i wybitnego lingwisty Adama Królaka. W ramach „Roku A. Królaka” na łamach Wehikułu, kolejne materiały pozyskane m.in. dzięki współpracy Mateusza Zielińskiego. W tym informacja o ciekawym znalezisku z końca lat 50-tych. Wehikuł ruszył tropem i w najbliższej przyszłości, dzięki życzliwości profesjonalistów będą zdjęcia i informacje o dalszych losach kolekcji prekolumbijskich eksponatów.

0-Adam Krolak.jpg (108655 bytes) Adam Królak na Ziemi Głogowskiej, koniec lat 70 XX w.

Kolejny jubileusz to 200 rocznica śmierci napoleońskiego generała, barona JCL. Rheinwalda. Jedynego dowódcy francuskiego, który dobrze zapisał się w pamięci Głogowa. Materialnym dowodem pobytu generała jest niszczejąca tablica na wmurowana w ścianę kazamaty fortu Gwiazda. Czy z tej okazji o tym zabytku zrobi się głośniej?

Przy realizacji obecnej podróży Wehikuł korzystał z pomocy wielu życzliwych ludzi, którym serdecznie dziękuje za pomoc.

Cd. w zakładce Wehikuł czasu

Za miesiąc m.in.: Ze względu na okoliczności zapowiadany w maju materiał ukaże się dopiero w lipcu. Teraz fragment oświadczenia złożonego przed oficerem głogowskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Publicznego w lipcu 1956 r.: „… po przejściu tej drogi spotkałem całkiem wąski tunel, którego przebycie było  możliwe tylko w pozycji leżącej. Czołgając się, ten odcinek tunelu jest najdłuższy, bo około 400 m i tam na połowie drogi napotkałem…”


19.05.2010

w dniu wczorajszym w auli PWSZ odbył sie wykład Pawła Łachowskiego "Dzieje poczty i traktów pocztowych w Głogowie"

 

Obraz 191a.jpg (226964 bytes) Obraz 196a.jpg (335117 bytes)

Swoje zbiory związane z tematyką wykładu zaprezentował głogowski filatelista Adam Kęstowicz.

Obraz 200a.jpg (297695 bytes) Obraz 201a.jpg (322249 bytes)

foto. D. Czaja


 

12.05.2010

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zaprasza na kolejny wykład historyczny. Tym razem Paweł Łachowski przedstawi referat p.t. "Dzieje poczty i traktów pocztowych w Głogowie". Całość wzbogacona będzie prezentacją multimedialną.

Głogów od wieków jest miejscem gdzie krzyżowały się ważne drogi. W czasach nowożytnych rozwinęła się komunikacja i usługi pocztowe. Gdzie znajdowały się budynki pocztowe w naszym mieście, jak wyglądały, którędy podróżowały wozy pocztowe i jakie ważne osobistości z nich korzystały? O tym możemy się dowiedzieć na wykładzie zorganizowanym w auli (sala 109) Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie w najbliższy wtorek, 18 maja, o godz. 17.00. 

Wykład ma charakter otwarty i przeznaczony jest nie tylko do miłośników historii, ale także uczniów, studentów, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych mieszkańców.

Wstęp wolny!

Zadanie dofinansowane jest przez Gminę Miejską Głogów.


12.05.2010

Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Głogowie zaprasza 15 maja b.r. na "Noc w Muzeum". O szczegółach można dowiedzieć się z plakatu na stronie www.glogow.pl/mah . Według zapowiedzi podczas "nocy" będzie można dowiedzieć się o wielu rzeczach także związanych z historią Głogowa. 

Serdecznie zapraszamy!

 


6.05.2010

Wehikuł czasu  - maj (rok 2/15)

 

W średniowieczu przez wiele lat, corocznie, na św. Stanisława (8 maja) odbywały się w Głogowie wielkie jarmarki.

 

65 lat temu przybyły pierwsze grupy organizatorów polskiego życia społecznego, gospodarczego i politycznego na Ziemi Głogowskiej. Więc dziś również o ludziach - „ojcach założycielach” polskiego Głogowa. Na podstawie kilku przekazów, po konfrontacji źródłowej, prezentacja składów grup Marca i Hoinki – pierwszych osadników w polskim Głogowie. Wehikuł oczekuje na ewentualne uwagi dotyczące pisowni nazwisk członków tych grup i innych uzupełnień.

 

W tym roku obchodzimy 100 rocznicę urodzin i 30 rocznicę śmierci Adama Królaka - wybitnego głogowskiego pioniera, regionalisty, inicjatora wielu przedsięwzięć kulturalnych, autora pierwszego przewodnika, poligloty i tłumacza, tropiciela przeszłości miasta. Dlatego Wehikuł będzie częściej w tym roku przypominał fragmenty niepublikowanej spuścizny pisarskiej Pana Adama. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Mateusza Zielińskiego, Wehikuł uzyskał dostęp do ,,Wspomnień mojego życia" Adama Królaka. Mateusz, w przechowywanych w archiwach TZG materiałach i rodzinnych albumach, znalazł fragmenty, które  odnoszą się do maja 1945r

 

I jak każdy maj – i ten, w przeszłości powojennej zaczynał się pochodem. Dziś zdjęcie z 1974 r.

 

0- 1 maja -  Hotel Kasztelanski-1974.jpg (258926 bytes)

Młodzież szkolna w pochodzie pierwszomajowym na tle budowanego hotelu „Kasztelańskiego”. (Zbiory I. Dominiaka)

 

Cd. w zakładce Wehikuł czasu

Za miesiąc m.in.: oświadczenie i zeznanie w Powiatowym Urzędzie do spraw Bezpieczeństwa Publicznego w Głogowie w sprawie wędrówek po głogowskich podziemiach (1956 r.).


28.04.2010

fryderyk_august_1.jpg (48812 bytes)

200 lat temu we Wschowie 2 maja 1810 r. pojawił się książę warszawski i król Saksonii Fryderyk August. Podczas swych rządów nad Wisłą czterokrotnie przebywał on w naszym kraju. Tylko raz pojawił się on we Wschowie i z dużym prawdopodobieństwem należy stwierdzić, że przejeżdżał wtedy przez Głogów. Właśnie ta wizyta miała miejsce dokładnie dwa wieki temu.

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej planuje w pierwszej połowie maja bieżącego roku, zorganizowanie prelekcji na temat dziejów poczty i traktów pocztowych w Głogowie i okolicach gdzie fakt pojawienia się w naszych okolicach Fryderyka Augusta będzie również omawiany.

Zapraszamy też wszystkich zainteresowanych na uroczystości organizowane 2 maja 2010 r. we Wschowie przez Stowarzyszenie Kultury Ziemi Wschowskiej. (P. Ł.)

ZAPROSZENIE DO WSCHOWY


 

18.04.2010

Koparka budowlana zatrzymała się nad nieznaną projektantom, budowlańcom i inwestorom ceglaną przeszkodą w trakcie realizacji modernizacji ul. Bolesława Krzywoustego. Nic dziwnego – trasa wiedzie przez pozostałości południowych umocnień ziemnych.   

Poniżej prezentujemy próbę analizy historycznej dokonanego odkrycia.

Tekst opracowania

1.jpg (112414 bytes)


 

5.04.2010

Głogowski kwiecień zaczyna się zawsze przypomnieniem roku 1945. Walec II wojny światowej obszedł się z zamienionym w twierdze miastem okrutnie. Już 65 lat polscy mieszkańcy poszukują swojej tożsamości. Pamiętają o swoich dokonaniach i korzeniach, Ale również interesują się przeszłością miasta Glogau. W niektórych środowiskach trwa dyskusja jak obchodzić tę rocznicę, by uczcić godnie, nie nudząc i bez zbędnej przebrzmiałej retoryki.

W tym roku historia szczególnie szczególnie zetknie się się z teraźniejszością. Przy pomocy buldożerów.

Od 6 kwietnia trwa przebudowa newralgicznej dla ruchu kołowego w centrum Głogowa ulicy Bolesława Krzywoustego. Roboty rozpoczną się na nowym odcinku jezdni, pod który przeznaczono pas byłych umocnień ziemnych otaczających od południa bastiony twierdzy. Na budowniczych czeka wiele niespodzianek. Nie przeprowadzono żadnych badań na temat wpływu robót i wzmożonego ruchu drogowego na znane budowle podziemne. Nie przeprowadzono również prac poszukiwawczych mających na celu rozpoznanie ewentualnych zagrożeń. W drugim etapie roboty będą prowadzone w okolicy obiektów pofortecznych, tzw. Blokhauzów ognia bocznego. Pierwszy z nich przybrał obraz cerkwi prawosławnej. Natomiast drugi w dalszym ciągu niszczeje. Prowadzone działania budowlańców w jego pobliżu na pewno ten obiekt wyeksponują i przy dalszym braku zabezpieczenia narażą na szybka destrukcję. Konserwatorowi Zabytków i nadzorowi archeologicznemu Wehikuł dedykuje szczególną pamięć o tym relikcie twierdzy.

Cd. w zakładce Wehikuł czasu

0-Blokhauz.jpg (33865 bytes)

Tak wygląda „zamieszkałe” wnętrze blokhauzu przy ul. Piastowskiej w marcu br.


 

23.03.2010

Nowa publikacja Towarzystwa Ziemi Głogowskiej p.t. „1000 lat Głogowa w datach” autorstwa Rafaela Rokaszewicza.

1000lat.JPG (57651 bytes)

Książeczka ma charakter popularny. Chodzi w niej o zestawienie w sposób dostępny dla szerokiego grona czytelników najważniejszych wydarzeń w 1000-letniej historii Głogowa. Przedstawione są tam zarówno wydarzenia, jakie miały wpływ na rozwój miasta, a także klęski, pożary, bitwy, zarazy, które powodowały upadek Głogowa. Oprócz tego ujętych jest szereg danych statystycznych dotyczących liczby ludności, opisy zabytków i wiele ciekawostek. Historia Głogowa w pigułce!

 

Książeczka ma 44 strony, zawiera kilkadziesiąt ilustracji, wydana jest w kolorze na papierze kredowym. Można ją nabyć w cenie 6 zł m.in. w głogowskim muzeum i księgarniach.


 

22.03.2010

W dniu dzisiejszym w Gospodzie Glogowskiej (dawnej XIX-wiecznej piekarni wojskowej) odbył się wykład Wiesława Maciuszczaka "Twierdza Głogów – Fortyfikacje i umocnienia w poł. XIXw."

 

Obraz 152.jpg (394862 bytes) Obraz 155.jpg (324578 bytes) Obraz 158.jpg (384433 bytes) Obraz 172.jpg (373412 bytes)

foto. M. Zieliński

Zadanie dofinansowane przez Gminę Miejską Głogów


 

21.03.2010

W dn. 20 marca b.r odbył się Sejmik Sprawozdawczo – Wyborczy Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

IMG_0339.jpg (5100784 bytes) IMG_0342.jpg (265527 bytes) IMG_0350.jpg (328859 bytes) IMG_0345.jpg (5514312 bytes)

foto. M. Zieliński

Ustępująca Rada otrzymała absolutorium, po czym wybrano nowe władze TZG, tj. Radę, Prezydium Rady, Komisję Rewizyjną i Sąd Koleżeński.

W wyniku wyborów prezesem został Rafael Rokaszewicz, wiceprezesami: Antoni Bok i Wiesław Maciuszczak, a sekretarzem Dariusz Czaja.

Określone także zostały kierunki działań na najbliższą trzyletnią kadencję.


 

19.03.2010

Twierdza Głogów – Fortyfikacje i umocnienia w poł. XIXw.

 

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zaprasza w najbliższy poniedziałek, tj. 22 marca o godz. 17.00 na wykład historyczny p.t. „Twierdza Głogów – Fortyfikacje i umocnienia w poł. XIXw.”. Wykład zaprezentuje Wiesław Maciuszczak, autor książki „Twierdza Głogów. Garnizon i ludzie. 1630-2009” oraz „Wehikułu czasu” – kalendarium wydarzeń dostępnego na stronie www.glogow.pl/tzg.

Wykład odbędzie się w obiekcie dawnej piekarni wojskowej, dziś Gospodzie Głogowskiej przy ul. Rzeźniczej na Starym Mieście. Wstęp wolny!

Tematyka wykładu dotykać będzie zagadnienia twierdzy w największym okresie jej rozwoju. Omówione zostaną takie dzieła fortecznej, jak: szańce i forty, reduty i redity, bastiony, raweliny i przeciwstraże, śródszańce i kaponiery, potajniki i chodniki kontrminowe, kazamaty i prochownie. Jak wyglądały, gdzie i ile ich było. i co pozostało.

Całość wzbogacona będzie pokazem multimedialnym.


11.03.2010

Zaproszenie na Sejmik Sprawozdawczo - Wyborczy

 

W imieniu Prezydium Rady Towarzystwa Ziemi Głogowskiej zapraszam na Sejmik Sprawozdawczo – Wyborczy, który odbędzie się 20.03.2010r (sobota) w sali konferencyjnej (niski parter) Domu Uzdrowienia Chorych przy Kolegiacie.

I termin Sejmiku godz. 10.00. W przypadku braku quorum, II termin 10.15.

Proponowany porządek obrad Sejmiku.

1. Sprawozdanie z działalności TZG w kadencji 2007 – 2010.

2. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.

3. Sprawozdanie Sądu Koleżeńskiego.

4. Dyskusja na temat pracy Towarzystwa w ciągu ostatniej kadencji.

5. Głosowanie nad udzieleniem absolutorium ustępującej Radzie i Prezydium TZG.

6. Wybór nowej Rady TZG.

7. Dyskusja.

8. Wybór Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego.

9. Przerwa ok. 15 minut (pierwsze posiedzenie Rady TZG, na którym zostanie wybrane Prezydium).

10. Ogłoszenie wyników wyboru Prezydium TZG.

11. Wolne wnioski, określenie kierunków działań na następną kadencję.

 

Prezes TZG

Rafael Rokaszewicz


 

2.03.2010

Marzec w historii Głogowa był miesiącem wydarzeń. Dosłownie burzliwych, ale też interesujących gospodarczo i artystycznie. 

Marcowego poranka w 1741 r. głogowianie obudzili się w nowej rzeczywistości – twierdza miała zdobywców i nowy garnizon. Do dziś aktualne jest pytanie – mit to czy prawda że pierwszym pruskim gubernatorem twierdzy głogowskiej był mianowany 21 marca 1741 generał lejtnant Krzysztof Wilhelm Kalckstein. 

60 lat temu, w marcu 1950 r. do zrujnowanego i powoli porządkowanego miasta trafia Wojsko Polskie. Przenosi się urzędująca tymczasowo od 1945 r., w Nowej Soli  Rejonowa Komenda Uzupełnień.

Huta Miedzi zaczęła wychodzić z ziemi – w marcu zostały przemieszczone pierwsze metry sześcienny ziemi na budowie a w kolejnych latach następowały po sobie wydarzenia ważne dla tego przedsięwzięcia.

Cd. w zakładce Wehikuł czasu.


 

3.02.2010

W ramach konkurs ofert kulturalnych ogłoszonego przez Gminę Miejską Głogów nasze Towarzystwo w wyniku złożonych wniosków otrzymało dofinansowanie na następujące zadania:

Lp.

Nazwa wniosku

Przyznana kwota

1

Seria 5-ciu wykładów historycznych

2.000,00

2

Miniprzewodniki (kolegiata, ratusz, k. św. Mikołaja)

8.000,00

3

Kolejna książka z serii Glogovia Militaris

6.000,00

4

Wydawnictwo albumowe: Głogów – portret miasta

25.000,00

5

Wystawa plenerowa 1000 lat Głogowa

3.600,00

6

Konferencja „sztuka sakralna...”

2.500,00

 

 

47.100,00

 


26.01.2010

Biała zima, trudne warunki na drogach, trzaskający mróz po raz kolejny uzasadniają nazwę miesiąca. Dzisiejsza zima dawała w ten sam sposób znać i w przeszłości. Dlatego wojsko przerywało czasami wojny i udawało się na tzw. leża zimowe. Otrzymywało hibernę czyli świadczenia w naturze – kwatery we wsiach królewskich, a później gotówkowy dodatek do żołdu. Ale też toczyło się życie, jak 65 lat temu dotarła nad Odrę najstraszniejsza z wojen. I w tym czasie ewakuowany był w podobnym mrozie cywilny Glogau. Generał mróz zbierał swoje żniwo i na Ziemi Głogowskiej.

Dziś 12 odcinek Wehikułu. Zamykamy rok przeglądu głogowskich wydarzeń. Otrzymałem sygnały, ze teksty są czytane. Z odzewem spotkał się apel o zdjęcia z rozruchów w mieście 31 sierpnia 1982 r. Tadeusz Nowak jak pisał, ze „ … Smieną ukrytą ze strachu pod kurtką pojechałem pod pomnik rowerem, ale już w okolicy obecnego ronda gazu łzawiącego było tak dużo, że szybko zawróciłem...” w najbliższym czasie obszerne przypomnienie tych wydarzeń. Dziś zdjęcie zrobione z terenu obecnego Ronda Konstytucji, w pobliżu nieczynnego obecnie szaletu miejskiego. widoczne chmury gazu łzawiącego, niespotykane już modele samochodów i spokojni ciekawscy obserwatorzy.

0- 1982 - 11.jpg (143407 bytes)

31.08.1982 r. - chmury gazu łzawiącego przy obecnym Rondzie Konstytucji 3 Maja.

W nieodległej przyszłości powrócimy do tematu. Zdjęcie „dzieci głogowskich” też jest rozszyfrowywane i znajdują się dzisiejsi pięćdziesięciolatkowie. Do dziś nie znalazła się natomiast podobizna pierwszego dowódcy 112 pułku artylerii ciężkiej ppłk Henryka Poźlewicza. To niemożliwe by w żadnym albumie nie zachowała się paniątka ze spotkania, w którym uczestniczył kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari, głogowski dowódca.

Cd. w zakładce Wehikuł czasu


4.01.2010

Przed nami rok 2010. Kolejny rok, w którym będziemy zwracać szczególną uwagę na ważne rocznice. Przy okazji ich obchodów można zrobić wiele dla bieżącego funkcjonowania miasta. Udowodnić, że obecni mieszkańcy pamiętają o przeszłości.

1000 lat temu, w 1010 r. -  Głogów po raz pierwszy wymieniony został w źródle historycznym – kronice biskupa z saskiego Merseburga, Thietmara. 

700 lat temu, w 1310 r.  -  została zawiązana tzw. Konfederacja głogowska.

500 lat temu, w 1510 r. - Andrzej syn sołtysa z Kłobuczyna buntował chłopów, palił folwarki i młyny klasztorne.

200 lat temu, w 1810 r. - zmarł nagle gen. Rheinwald, francuski gubernator napoleońskiej twierdzy upamiętniony tablicą, która przetrwała kataklizm wojny światowej a rozsypuje się w czasach Rzeczypospolitej. 

65 lat temu w styczniu 1945 r. - nad Odrę trafił walec wojenny. Rozbijane i spychane w trakcie  ofensywy styczniowej Armii Czerwonej, oddziały Wehrmachtu na Dolnym Śląsku łapią chwilowy oddech. Ukazujące się w coraz większej ilości opracowania i wspomnienia niemieckie pozwalają obalać obiegowe opinie o najnowszej historii Głogowa. 

60 lat temu, w marcu 1950 r. rozpoczęła w mieście działalność pierwsza instytucja głogowskiego garnizonu - Rejonowa Komenda Uzupełnień. Bowiem choć pierwszy polski wojskowy z misją organizacyjną przybył nad Odrę jeszcze jesienią 1945 r., to z racji zniszczeń musiał placówkę zorganizować w mniej zniszczonej Nowej Soli.

Dziś nie o wszystkich z wymienionych wyżej wydarzeń, ale tez i o innych.

Zapraszamy do zakładki Wehikuł czasu


1.01.2010

1000 lat Głogowa

Przed tysiącem lat na miejscu, w którym wznosi się kolegiata, znajdował się warowny gród, strzegący rubieży nowego jeszcze państwa na mapie Europy - państwa pierwszych Piastów. 

Nasz wielki władca Bolesław Chrobry przebywał w tym grodzie w 1010 roku, podczas wojny polsko-niemieckiej.

Wiemy o tym z przekazu bezpośredniego świadka wyprawy niemeickiej. Był nim biskup merseburski Thietmar. W swojej kronice odnotował on ten fakt następująco: „Gdy wymienieni tu wielmoże przechodzili w szyku bojowym koło grodu zwanego Glogua, gdzie znajdował się i skąd mógł ich obserwować Bolesław, wzniecili wśród przypatrujących się im z murów rycerzy zapała do walki

Stąd też w 2010 roku obchodzić będziemy 1000-lecie pojawienia się Głogowa w pisanych dziejach Polski i Europy!


Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie naszego stowarzyszenia i zapraszamy również w tym roku do przekazania swojego 1% podatku na rzecz TZG.

 

Podobnie jak w zeszłym roku procedura ta jest bardzo prosta. Wystarczy wpisać nazwę naszej organizacji i nr KRS w odpowiedniej rubryce PIT  !

Dane potrzebne do zawarcia informacji w zeznaniu podatkowym:

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej

67-200 Głogów, ul. Brama Brzostowska 1

NR KRS: 0000101660