Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

Czym jest Glogopedia ?

Glogopedia jest internetową encyklopedią ziemi głogowskiej. Inspirację do jej utworzenia stanowiła zeszytowa seria wydawnicza "Encyklopedia Ziemi Głogowskiej", która wydawana jest od 1993 roku przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej (68 zeszytów, dalej: EZG). Stanowi ona też główną bazę haseł - "wiano", w jakie została wyposażona Glogopedia.

Glogopedia jest encyklopedią autorską. Posiada formułę otwartą - każdy może być autorem haseł. Hasła, zarówno dotychczasowe z EZG, jak i dostarczane, podlegają ocenie merytorycznej dokonywanej przez zespół redakcyjny. Zredagowane hasło, po akceptacji autora, umieszczone zostaje na stronie, zgodnie z przyjętą metodą edytowania. Autorzy zachowują prawo do bieżących modyfikacji i aktualizacji swoich haseł. Odbywa się to w sposób niebezpośredni, tj. poprzez dosłanie Redakcji materiału zmieniającego/uzupełniającego dotychczasową treść.

Redakcja zastrzega sobie prawo dołączania do haseł treści odrębnych, związanych z tematem hasła, w tym utworzonych przez innych autorów. Odbywa się to w postaci przypisów odredakcyjnych lub aneksów, podpisanych Red. lub nazwiskiem autora.

Uwagi dotyczące tworzenia haseł przez autorów

Redakcja oczekuje od autorów, że będą oni przestrzegali zasad ogólnie obowiązujących w tworzeniu haseł encyklopedycznych: zwartość, obiektywizm, unikanie publicystyki. Hasło wyraża istotę tematu, opierając się na faktografii.

Hasła definicyjne (zalążkowe)

Redakcja tworzy hasła zalążkowe, wyłącznie jako krótkie definicje tematu. Stanowią one wskazanie i zachętę dla autorów do opracowania hasła całościowego. W tworzeniu hasła całościowego istnieje możliwość etapowania: utworzenia spójnego fragmentu tematu, usytuowanego logicznie w ciągu sekwencji budujących całość hasła.