Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

(Różnice między wersjami)
(Parafia pw. Miłosierdzia Bożego)
Aktualna wersja (14:23, 16 sty 2010) (edytuj) (anuluj zmianę)
(Parafia pw. Miłosierdzia Bożego)
 
(Nie pokazano jednej wersji pośredniej.)
Linia 11: Linia 11:
[[Grafika:Parafia_4.jpg|left|150px]]‎ Przy parafii funkcjonuje wiele wspólnot modlitewnych, prowadzonych przez księży oraz parafian – ludzi świeckich. Działalnością kulturalno–muzyczną zajmują się schole i zespoły muzyczno wokalne, dziecięce, młodzieżowe, a także chór kościelny. Od kilkunastu lat corocznie odbywa się również Festiwal Piosenki Religijnej.
[[Grafika:Parafia_4.jpg|left|150px]]‎ Przy parafii funkcjonuje wiele wspólnot modlitewnych, prowadzonych przez księży oraz parafian – ludzi świeckich. Działalnością kulturalno–muzyczną zajmują się schole i zespoły muzyczno wokalne, dziecięce, młodzieżowe, a także chór kościelny. Od kilkunastu lat corocznie odbywa się również Festiwal Piosenki Religijnej.
-
Działalność edukacyjno–pedagogiczna prowadzona jest w parafialnej świetlicy socjoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Młodzież ze szkół gimnazjalnych i starsza zrzeszona jest w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży oraz w oazach dziecięcych i młodzieżowych, kołach misyjnych dzieci, w Eucharystycznym Ruchu Młodych czy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Ponadto chłopcy spotykają się na spotkaniach dla ministrantów i lektorów.
+
Działalność edukacyjno–pedagogiczna prowadzona jest w parafialnej świetlicy socjoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Młodzież ze szkół gimnazjalnych i starsza zrzeszona jest w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży oraz w oazach dziecięcych i młodzieżowych, kołach misyjnych dzieci, w Eucharystycznym Ruchu Młodych czy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Ponadto chłopcy spotykają się na spotkaniach dla ministrantów i lektorów. [[Grafika:Parafia_2.jpg|right|200px]] ‎
-
[[Grafika:Parafia_2.jpg|right|200px]] ‎Dorośli mieszkańcy osiedla Piastów Śląskich mają duży wpływ na działalność parafii poprzez Radę Synodalną oraz inne wspólnoty działające przy parafii: Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Parafialny Zespół „Caritas”, Róże Żywego Różańca, Apostolat Maryjny, Droga Neokatechumenalna, Grupa Modlitewna Ojca Pio, Ruch Czystych Serc czy Szafarze Nadzwyczajni. Ponadto w parafii odbywają się spotkania dla seniorów – najstarszych mieszkańców osiedla i miasta. Potrzebujący mogą uzyskać porady rodzinne i prawnicze. Wsparcia udziela także ruch Anonimowych Alkoholików „Opamiętanie”. Przy parafii działają również: parafialny punkt wolontariatu oraz redakcja gazety „Parafianin Piastowski”, w której można znaleźć informacje o życiu parafii i jej mieszkańców. Z inicjatywy proboszcza powstało w Żukowicach przytulisko Św. Faustyny dla bezdomnych mężczyzn, znane już nie tylko w regionie głogowskim.
+
Dorośli mieszkańcy osiedla Piastów Śląskich mają duży wpływ na działalność parafii poprzez Radę Synodalną oraz inne wspólnoty działające przy parafii: Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Parafialny Zespół „Caritas”, Róże Żywego Różańca, Apostolat Maryjny, Droga Neokatechumenalna, Grupa Modlitewna Ojca Pio, Ruch Czystych Serc czy Szafarze Nadzwyczajni. Ponadto w parafii odbywają się spotkania dla seniorów – najstarszych mieszkańców osiedla i miasta. [[Grafika:Parafia_5.JPG‎|left|150px]] Potrzebujący mogą uzyskać porady rodzinne i prawnicze. Wsparcia udziela także ruch Anonimowych Alkoholików „Opamiętanie”. Przy parafii działają również: parafialny punkt wolontariatu oraz redakcja gazety „Parafianin Piastowski”, w której można znaleźć informacje o życiu parafii i jej mieszkańców. Z inicjatywy proboszcza powstało w Żukowicach przytulisko Św. Faustyny dla bezdomnych mężczyzn, znane już nie tylko w regionie głogowskim.
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego, która przez lata rozwijała się wraz z budową nowego osiedla, liczy obecnie ponad 10 tysięcy parafian.
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego, która przez lata rozwijała się wraz z budową nowego osiedla, liczy obecnie ponad 10 tysięcy parafian.

Aktualna wersja

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego powstała z podziału parafii pw. Św. Mikołaja w Głogowie, dając tym podwaliny pod ośrodek duszpasterski na osiedlu Piastów Śląskich. Decyzją ówczesnego biskupa Józefa Michalika z sierpnia 1987 r. ks. Janusz Idzik zajął się organizacją i budową nowego ośrodka parafialnego, a w sierpniu 1989 r. został oficjalnie mianowany pierwszym, i jak dotąd jedynym proboszczem tej parafii. Władze wydały zgodę na tę inwestycję bez większych utrudnień. Już 4 IX 1987 na wyznaczonym terenie budowy została odprawiona pierwsza, uroczysta Msza Święta. Przewodniczył jej biskup Paweł Socha, wraz ks. Zbigniewem Kutzanem – proboszczem parafii Św. Mikołaja, oraz ks. Idzikiem. Dnia 30 XI 1987 pozytywnie rozpatrzono lokalizację nowego ośrodka duszpasterskiego w mieście. Decyzją Wydziału Urbanistyki, Architektury i Nadzoru Budowlanego Urzędu Miejskiego w Głogowie z dnia 14 XII 1987 zatwierdzono plan realizacyjny budowy ośrodka duszpasterskiego na osiedlu Piastów Śląskich.

Nowa parafia obejmowała początkowo ulice: Królewską, Zieloną i Folwarczną i liczyła około 2000 parafian. Działalność duszpasterską i katechetyczną prowadzono w wynajętym pomieszczeniu na osiedlu, gdzie odbywały się pierwsze katechezy i okolicznościowe nabożeństwa.

W lipcu 1989 r. oddano do użytku pierwszą (tymczasową) kaplicę, która mogła pomieścić do 420 osób. Dolny kościół (na ok. 600 – 700 osób) został oddany do użytku w listopadzie 1994 r., służąc wiernym przez ponad 10 lat. W jubileuszowym roku 2000 została po raz pierwszy odprawiona pasterka w kaplicy górnego kościoła, który jednak rozpoczął swoje funkcjonowanie oficjalnie dopiero 11 X 2004. Wydarzenie to zgromadziło licznych gości z całej Polski, uroczystość była transmitowana na żywo przez telewizję TRWAM oraz Radio Maryja. Parafialny dzwon na wieży zadzwonił po raz pierwszy 19 IV 2003 podczas procesji rezurekcyjnej.

‎ Przy parafii funkcjonuje wiele wspólnot modlitewnych, prowadzonych przez księży oraz parafian – ludzi świeckich. Działalnością kulturalno–muzyczną zajmują się schole i zespoły muzyczno wokalne, dziecięce, młodzieżowe, a także chór kościelny. Od kilkunastu lat corocznie odbywa się również Festiwal Piosenki Religijnej. Działalność edukacyjno–pedagogiczna prowadzona jest w parafialnej świetlicy socjoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Młodzież ze szkół gimnazjalnych i starsza zrzeszona jest w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży oraz w oazach dziecięcych i młodzieżowych, kołach misyjnych dzieci, w Eucharystycznym Ruchu Młodych czy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Ponadto chłopcy spotykają się na spotkaniach dla ministrantów i lektorów.
‎ Dorośli mieszkańcy osiedla Piastów Śląskich mają duży wpływ na działalność parafii poprzez Radę Synodalną oraz inne wspólnoty działające przy parafii: Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Parafialny Zespół „Caritas”, Róże Żywego Różańca, Apostolat Maryjny, Droga Neokatechumenalna, Grupa Modlitewna Ojca Pio, Ruch Czystych Serc czy Szafarze Nadzwyczajni. Ponadto w parafii odbywają się spotkania dla seniorów – najstarszych mieszkańców osiedla i miasta.
Potrzebujący mogą uzyskać porady rodzinne i prawnicze. Wsparcia udziela także ruch Anonimowych Alkoholików „Opamiętanie”. Przy parafii działają również: parafialny punkt wolontariatu oraz redakcja gazety „Parafianin Piastowski”, w której można znaleźć informacje o życiu parafii i jej mieszkańców. Z inicjatywy proboszcza powstało w Żukowicach przytulisko Św. Faustyny dla bezdomnych mężczyzn, znane już nie tylko w regionie głogowskim.

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego, która przez lata rozwijała się wraz z budową nowego osiedla, liczy obecnie ponad 10 tysięcy parafian.

Źródła:
„Parafianin Piastowski”, dwumiesięcznik, Głogów, 1997-2004;
Schematyzm Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, pod red. Andrzeja Tymczyja, Zielona Góra 1995;
Kronika Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie;
Dokumentacja Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie.

Dariusz A. Czaja [EZG z. 64/65, 2007 - Parafia pw. Miłosierdzia Bożego]