Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

(Różnice między wersjami)
(Nowa strona: Kategoria:Okres nowożytny (1500-1945) Kategoria:Historia polityczna i społeczna =Katarzyna Ochstat (Telniczanka)= Konkubina królewicza Zygmunta Jagiellończyka, następnie ...)
Aktualna wersja (09:07, 14 lis 2008) (edytuj) (anuluj zmianę)
(Nowa strona: Kategoria:Okres nowożytny (1500-1945) Kategoria:Historia polityczna i społeczna =Katarzyna Ochstat (Telniczanka)= Konkubina królewicza Zygmunta Jagiellończyka, następnie ...)
 

Aktualna wersja

Katarzyna Ochstat (Telniczanka)

Konkubina królewicza Zygmunta Jagiellończyka, następnie żona podskarbiego koronnego Andrzeja Kościeleckiego.

Katarzyna Ochstat, zwana Telniczanką, ur. około 1480 r., była Czeszką i pochodziła zapewne ze wsi Telnice na Morawach (powiat brneński). Prawdopodobnie nie była szlachcianką i akta miejskie tylko przez grzeczność nazywają ją panią i szlachetną („die edle Frau Katrine Telniczerin”). Wiadomo na pewno, że Katarzyna Ochstat przebywała na zamku w Głogowie jako konkubina Zygmunta I. Z tego nieformalnego związku urodził się syn Jan, późniejszy biskup wileński, oraz córki Regina (późniejsza żona Hieronima Szafrańca z Pieskowej Skały) i Katarzyna (późniejsza żona Jerzego III, hrabiego Montfortu). Osoba Telniczanki uwidoczniona jest w księdze wydatków Zygmunta jako księcia głogowskiego. Dzięki hojności późniejszego króla Katarzyna posiadała znaczny majątek. 29 X 1509 Telniczanka kupiła za pośrednictwem Jana Bonera, rajcy krakowskiego, kamienicę na ulicy Brackiej w Krakowie (dom Pod Białą Głową). W 1510 r. Zygmunt wydał Katarzynę Ochstat za Andrzeja Kościeleckiego, podskarbiego wielkiego koronnego, pomimo opozycji jego rodziny i oburzenia braci, senatorów. Z małżeństwa tego urodziła się Beata Kościelecka, późniejsza żona księcia Eliasza Ostrogskiego (urodziła się w 1515 r., już po śmierci podskarbiego; plotki głosiły, że jest córką króla Zygmunta Starego).

Po owdowieniu w 1515 r. Katarzyna Telniczanka przebywała przeważnie na dworze swego syna, biskupa Jana. Mimo podeszłego wieku „lubowała się w strojach i klejnotach” i uczestniczyła chętnie w zabawach młodzieży. W kołach dworskich opowiadano, że trudniła się uprawianiem pokątnej sztuki lekarskiej i czarami. W 1515 r. otrzymała w dożywocie duże wsie pod Krakowem Słomniki i Rakowice, a w 1517 r. na wychowanie swojej córki dom w Krakowie przy ulicy Grodzkiej koło Kolegium Iurystów.

Katarzyna zmarła w końcu sierpnia lub na początku września 1528 r. w Wilnie. Zwłoki jej przywiózł do Krakowa kanonik wileński Erazm Eustachy i 11 grudnia odbyły się tam uroczystości pogrzebowe.

Literatura:
Z. Boras, Zygmunt Stary w Głogowie, Katowice 1983;
W. Pociecha, Królowa Bona (1494-1557), t. II, Poznań 1949;
J. Przeździecki, Jagiellonki polskie w XVI w., Kraków 1868, t. I, s. 1-9.

Krzysztof Nowak [EZG z. 12, 1994 Katarzyna Telniczanka], Red. 2008