Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej
Dariusz (Dyskusja | wkład)
(Nowa strona: Kategoria: Biogramy Podkategoria:Okres po 1945 =Gatzka Hans-Joachim= Hans-Joachim Gatzka urodził się 4.02.1922 r. w Zeithain (Saksonia). W 1923 r. rodzina przeniosła się d...)
Następna edycja →
Aktualna wersja
Gatzka Hans-Joachim
Hans-Joachim Gatzka urodził się 4.02.1922 r. w Zeithain (Saksonia). W 1923 r. rodzina przeniosła się do Głogowa. Ojciec pracował jako urzędnik w spółdzielni piekarzy. Po ukończeniu szkoły podstawowej Hans-Joachim kształcił się i pracował jako dekorator wystaw w domu towarowym Haurwitz (od 1938 r. Hähnel). Zmobilizowany w 1940 r., pod koniec wojny dostał się do niewoli radzieckiej i przebywał do początku 1949 r. w łagrach. Po powrocie do Niemiec zamieszkał w Berlinie. W 1949 r. ożenił się z Ursulą Brieger, pochodzącą z Głogowa. Pracował jako dekorator wystaw w domach towarowych w Berlinie i Düsseldorfie, a następnie w redakcjach czasopism poświęconych dekoratorstwu. W latach 1964-84 był nauczycielem tego zawodu w Berufsschule OSZ (Berlin-Kreuzberg).
H.-J. Gatzka był malarzem – samoukiem, tworzącym widoki dawnego Głogowa. Wykonał ich ponad 100 (akwarele i akryle). Reprodukcje jego obrazów i rysunków zamieszczane są głównie w miesięczniku „Neuer Glogauer Anzeiger”, wydawanym przez związek Glogauer Heimatbund w Hanowerze. We wrześniu 2008 r. w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie otwarta została wystawa prac H.-J. Gatzki Glogau, wie es war – Głogów, jakim był. Reprodukcje prac prezentowane były w 2016 r. w Centrum Informacji Turystycznej oraz w 2018 r. w kościele kolegiackim, a także w postaci kalendarza ściennego na 2019 r., wydrukowanego, za zgodą rodziny twórcy, przez firmę poligraficzną „Xero-Max” (edycja limitowana).
H.-J. Gatzka był aktywnym członkiem Glogauer Heimatbund. W latach 90. kierował oddziałem organizacji w Berlinie, pełnił również funkcję przewodniczącego Rady Doradczej. Jest także autorem licznych artykułów historycznych i wspomnieniowych, dotyczących przedwojennego Głogowa. Publikowano je na łamach wspomnianego miesięcznika. We wrześniu 1996 r. H.-J. Gatzka uczestniczył w Głogowie w rozmowach delegacji Glogauer Heimatbund z prezydentem miasta Jackiem Zielińskim dotyczących przekształcenia d. pomnika F. Eberta, znajdującego się w Parku Leśnym, w monument upamiętniający polskie i niemieckie ofiary wojny, przemocy i wypędzenia z lat 1939-1945. Za zaangażowanie w działalność związku Glogauer Heimatbund, popularyzację historii Głogowa oraz za twórczość artystyczną otrzymał „Złotą Odznakę Honorową”, przyznawaną przez Glogauer Heimatbund. Zmarł 20.03.2014 r. w Berlinie.
Źródła i literatura:
Informacje od rodziny uzyskane za pośrednictwem Thomasa Kinzela. D.A. Czaja, O malarzach przedwojennego Głogowa, „Głogów Extra” 2019, nr 18/19;
Die Geschichte und Entwicklung des Glogauer Heimatbund e.V., „Neuer Glogauer Anzeiger” 2013, nr 4.
Dariusz Andrzej Czaja [EZG 79, 2019 – Gatzka Hans-Joachim]