Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej
Dariusz (Dyskusja | wkład)
(Nowa strona: Kategoria: Dziedzictwo kultury materialnej Kategoria: Miejscowości =Brzeg Głogowski – pałac= Pałac w Brzegu Głogowskim usytuowany jest w na wzniesieniu opadającym stromo...)
Następna edycja →
Aktualna wersja
Brzeg Głogowski – pałac
Pałac w Brzegu Głogowskim usytuowany jest w na wzniesieniu opadającym stromo od północy na tereny nadodrzańskich łąk. Po jego wschodniej stronie znajduje się park pochodzący, podobnie jak krypta grobowa (na terenie parku), z około połowy XIX w. Założenie parkowe istniało już w połowie XVIII wieku. Siedziba rycerska w Brzegu Głogowskim powstała w średniowieczu*. Właścicielami Brzegu byli przez długi czas aż do 2. połowy XVI w. członkowie rodu von Glaubitz. Oni też najprawdopodobniej zbudowali pierwszą murowaną rezydencję około połowy tamtego wieku – dwutraktowy renesansowy dwór, który stał się trzonem zachowanej do dziś budowli. Dwór rozbudowano w latach 1671-85 za sprawą Johanna B. von Herbersteina**. Powiększono go wtedy o część południową oraz wykonano wystrój elewacji i otworów okiennych. Na początku XVIII w. wykonano kominki i ozdobne konsole w pomieszczeniach budowli. Pałac miał niegdyś szczyty, widoczne na rycinie Wernhera z XVIII w., i wieżę, której pozostałością w dzisiejszej budowli jest ryzalit. Elewacja północna, wschodnia oraz południowa zachowały dekoracje płycinowe z drugiej połowy XVII w. Jedynym natomiast elementem zabytkowym elewacji zachodniej jest kamienny portal z drugiej połowy XVIII w. Pałac uległ jeszcze przebudowom w XIX i XX wieku. Pomieszczenia najstarszej części północnej i środkowej budynku nakryte są sklepieniami z wyjątkiem sieni, która posiada strop zwierciadlany. Natomiast pomieszczenia części południowej nakryte są stropami.
- [*] D. Nowakowski, Siedziby książęce i rycerskie księstwa głogowskiego w średniowieczu, Wrocław 2008, określa jej powstanie na 1. połowę XIV w. (?). Według tego autora Glaubitzowie poświadczeni są w Brzegu dopiero od 1454 r. Red.
- [**] Na podstawie matrykuł ziemskich księstwa głogowskiego, właścicielami byli: 1671 - hrabia von Urschenbeck, 1681 - hrabia Johann B. von Herberstein. Red.
Literatura:
A. Billert, Brzeg Głogowski pow. Głogów, Pałac. Dokumentacja historyczno-architektoniczna, Poznań 1972 (maszynopis);
J. Blaschke, Geschichte der Stadt Glogau und des Glogauer Landes, Glogau 1913.
Jerzy Dymytryszyn [EZG nr 8, 1993 - Brzeg Głogowski – pałac]