Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej


Kotwica - czasopismo

Polskie czasopismo „Kotwica” powstało zanim wspólnota Cichych Pracowników Krzyża (CPK; łac. Silenziosi Operai della Croce) osiedliła się w Polsce, stąd w stopce redakcyjnej w latach 1993-97 podawano włoski adres wydawcy. W Polsce odbywało się wtedy jedynie składanie i drukowanie czasopisma. Obecnie siedziba redakcji znajduje się w Głogowie, przy ul. Ks. Prałata Luigi Novarese. Periodyk dostępny jest także w formie elektronicznej, w ramach której udostępniane są numery archiwalne od 2004 r.

Początki periodyku wiązane są z włoską edycją „L’Ancora” (4 - 8 stronicowe dodatki). Od 1993 r. polski dodatek ukazywał się jako odrębne czasopismo (drukowane w Wydawnictwie Archidiecezji Szczecińskiej) i do 1997 r. nosił nazwę „Kotwica Nadziei”. Od 2000 r. współwydawcą pisma jest Wydawnictwo „Edytor” z Legnicy. Pierwotnie częstotliwość ukazywania się czasopisma była różnorodna. W 1993 r. ukazał się jeden numer, w latach 1994-1995 i 1997 wydawano po dwa numery rocznie, a w 1996 r. opublikowano tylko jeden.

Od 2002 r. „Kotwica” ukazywała się jako kwartalnik, a od numeru 1(35) z 2008 r. jest dwumiesięcznikiem. Do 2012 r. redaktorem naczelnym pisma był ks. Janusz Malski (moderator krajowy Cichych Pracowników Krzyża, a od 31.10.2012 r. generalny całej międzynarodowej wspólnoty). Pierwszym redaktorem wydawniczym czasopisma była s. Maria Teresa Neato (1993-2003), a obecnie Izabela Rutkowska – członek Koła Współpracowników Komisji Języka Religijnego Polskiej Akademii Nauk. Ponadto w skład zespołu redakcyjnego wchodzą: Mieczysław Guzewicz, s. Ewa Figura, Joanna Szałapska-Jaskuła, Marcin Kopij, Adam Stelmach oraz Andrzej Maciejewski.

Periodyk „Kotwica” kierowany jest do świata chorych i niepełnosprawnych, ich opiekunów, terapeutów i lekarzy. Jest to czasopismo formacyjno-informacyjne, którego „głównym celem jest utwierdzanie nadziei u tych, którzy z różnych powodów mogą w niej słabnąć”. Podstawowym założeniem pisma jest ukazanie człowieka chorego i niepełnosprawnego jako ważnego uczestnika życia społecznego i religijnego oraz wspieranie w rozumieniu tajemnicy cierpienia. Periodyk informuje o działalności diecezjalnych „Central Ochotników Cierpienia” oraz zachęca osoby niepełnosprawne do współtworzenia dzieł apostolskich. Prezentuje, obok artykułów specjalistycznych, świadectwa osób cierpiących oraz wszystkich, którzy współtworzą Centrum Ochotników Cierpienia. Na jego łamach publikowane są ważniejsze przesłania papieskie oraz przemówienia kierowane do chorych przez hierarchów kościelnych.

„Kotwica” prowadzi stałe działy tematyczne: Słowo wstępne moderatora CVS, Trwałe przewodnictwo – materiały formacyjne założyciela ruchu CVS ks. Luigi Novarese, My CVS – wydarzenia związane z Centrum Ochotników Cierpienia na całym świecie i w Polsce. Ponadto zamieszcza: artykuły przełożonych gałęzi włoskiej CVS, orędzia papieskie na Światowy Dzień Chorego, świadectwa, prezentacje twórczości osób chorych i niepełnosprawnych, propozycję lektur, rozważania z dziedziny teologii duchowości, wywiady oraz artykuły tematyczne. Poszczególne numery pisma są poświęcone odrębnemu zagadnieniu przewodniemu.

Literatura:
Cisi Pracownicy Krzyża, „Kotwica” 1(2010), nr 5, s. 10-11;

M.R. Górniak, Novarese Liugi, w: Encyklopedia katolicka, t. 14, red. E. Gigilewicz i in., Lublin 2010, kol. 10-11; tenże, Powojenne czasopisma kościelno-religijne Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej KUL, w: Czasopisma archiwów, bibliotek i muzeów Kościoła katolickiego, red. W.W. Żurek, Lublin 2014, s. 341-343; tenże, Społeczno-religijna rola zakonów i stowarzyszeń katolickich w powojennych dziejach ziemi głogowskiej (ze szczególnym uwzględnieniem okresu pionierskiego 1945-1960), w: Głogów. Tu i teraz, red. E. Czaińska, J. Hermaszewski, B. Kohlman, Głogów 2011, s. 112-114;
J. Malski, Wspólnota głogowska, „Kotwica” 8(2007) nr 4, s. 16-17;
P. Słowiński, Stowarzyszenie „Cichych Pracowników Krzyża”, w: Zakony i zgromadzenia zakonne na ziemi głogowskiej, red. M.R. Górniak, Głogów 2009, s. 177-178; tenże, „Kotwica” – Kronika Cichych Pracowników Krzyża, w: Język doświadczenia religijnego, t. 4, red. G. Cyran, E. Skorupska-Raczyńska, Szczecin 2012, s. 377-380.

Marek Robert Górniak [EZG 75, 2015 – „Kotwica” ]