Warning: mkdir() [function.mkdir]: Brak dostępu in /opt/lampp/htdocs/ezg/includes/GlobalFunctions.php on line 1649
Skarb wczesnobrązowy z Górkowa - Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

Skarb wczesnobrązowy z Górkowa

W zbiorach działu archeologicznego Museum für Völkerkunde w Berlinie znajdowały się zabytki pochodzące ze skarbu znalezionego w 1907 r. w Górkowie. Wprawdzie w literaturze przedmiotu istnieją pewne rozbieżności w opisie skarbu, jednak pokrywają się one co do ilości odkrytych przedmiotów. Powyższy skarb zawierał czternaście zabytków brązowych, w tym: siekierkę, naszyjnik, jedenaście obręczy i ozdobę z czterema łańcuchami.

Błąd przy generowaniu miniatury: Nie można utworzyć katalogu docelowego
Siekierka o niskim brzegu, półokrągłym obuchu, łukowatym ostrzu i z wycięciem w środku, zaliczana jest do tzw. typu Bennewitz. Naszyjnik o cienkich, lekko odgiętych końcach tworzących rodzaj niedużych stopek, zaszeregowany został do typu turyńskiego. Do niezbyt licznej grupy ozdób należy mała, owalna obręcz facetowana o przekroju czworokątnym, końcach zwężonych i gładko uciętych. Z kolei mała, nie zdobiona obręcz o przekroju owalnym, końcach tępo ściętych – typ B, reprezentuje liczną i zróżnicowaną grupę ozdób w tym okresie. Następnym zabytkiem zaliczanym do obręczy jest okaz typu A, o przekroju owalnym. Najliczniejszą grupę przedmiotów w skarbie stanowią małe, niezdobione obręcze z pręta z końcami stopkowatymi w liczbie ośmiu, określone jako bransolety typu C. Ze skarbu w Górce pochodzi również okrągła tarczka – rozeta, z czterema uszkami, do których przyczepione były cztery łańcuchy z okrągłych kółek. Ozdoba ta przypuszczalnie noszona była na piersi.

Odkryty skarb zaliczony został przez archeologów do zespołu typu Głogów i łączyć go należy z klasyczną (V) fazą kultury unietyckiej – Br A2 (1550-1500 r. p.n.e.).

Literatura:
W. Blajer, Skarby z wczesnej epoki brązu na ziemiach polskich, „Prace Komisji Archeologicznej”, nr 28, 1990;
Führer durch d. vorgeschichtliche Abteilung, Berlin 1913, s. 54;
W. Sarnowska, Kultura unietycka na Śląsku, cz. II, „Silesia Antiqua”, t. 4:1962, s. 33;
H. Seger, Depotfunde aus der Bronze- und Hallstattzeit, „Schlesiens Vorzeit”, t. 4, 1907, s. 11.

Demidziuk [EZG z. 21, 1994 - Skarb wczesnobrązowy z Górki]