Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej
Izba Muzealna w Głogowie
Izba Muzealna w Głogowie powstała w grudniu 1965 r. Z inicjatywą jej utworzenia wystąpił ówczesny Powiatowy Konserwator Zabytków w Głogowie mgr Mieczysław Kaczkowski. Po uzyskaniu akceptacji Sekretarza Propagandy KP PZPR Adama Pawlusia, inspektora szkolnego Zbyszka Piwońskiego i kierownika Wydziału Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowe Lidii Szoki wygospodarowano na ten cel na parterze Biblioteki Powiatowej przy ul. Jedności Robotniczej jedno pomieszczenie o powierzchni około 70 m2. W nim to utworzono stałą ekspozycję przedstawiającą w skrócie dzieje ziemi głogowskiej od młodszej epoki kamiennej do początków XVI w. Ponadto w środkowej części sali eksponowano wystawę XX lat ochrony zabytków na Ziemi Lubuskiej. Znalazło tam pomieszczenie około 160 zabytków pochodzących bądź to z prowadzonych w okolicach Głogowa wykopalisk, bądź też wypożyczonych z muzeum w Zielonej Górze i uzyskanych w Archiwum Wojewódzkim we Wrocławiu (kopie pieczęci). Koncepcję ekspozycji opracował Mieczysław Kaczkowski przy współpracy miejscowego fotografa Bronisława Lachowicza.
Izba Muzealna w Głogowie nie zatrudniała stałych pracowników, a gromadzonymi zabytkami opiekowały się bibliotekarki Biblioteki Powiatowej. Otwarta była dla zwiedzających codziennie (z wyjątkiem niedziel) w godzinach od 16.00 do 18.00. Już w 1966 r. Izbę Muzealną w Głogowie odwiedziło około 5 tysięcy osób. W 1967 r. Głogowskie Towarzystwo Kultury zorganizowało w niej kilka wystaw czasowych: w dniach od 5 – 20 IV wystawę fotograficzną Janusza Chutkowskiego Głogów przeszłości w ilustracjach (była ona następnie przedłużona z uwagi na duże zainteresowanie mieszkańców Głogowa), w dniach od 3 V - 10 VI wystawę malarstwa Pejzaże Bystrzycy Kłodzkiej i Kłodzka oraz Głogów i Ziemia Głogowska plastyka amatora Jerzego Józepczyka. W następnych miesiącach eksponowano wystawę fotografii artystycznych Bronisława Lachowicza, wystawę A PROPOS (rysunek satyryczny) Zbigniewa Jujki oraz wystawę numizmatyczną Halerz polski. W Izbie prowadzona była również sprzedaż wydawnictw regionalnych Głogowskiego Towarzystwa Kultury. Izba Muzealna w Głogowie była czynna do października 1967 r. W tym czasie zwiedziło ją kilkanaście tysięcy osób uzyskując podstawową wiedzę o przeszłości miasta i regionu.W październiku 1967 r. w odremontowanych salach Zamku Książąt Głogowskich powstało Muzeum Hutnictwa i Odlewnictwa Metali Kolorowych, którego pierwszym dyrektorem został Mieczysław Kaczkowski. W trzech salach na parterze budynku ze zgromadzonych w Izbie Muzealnej zabytków utworzono pierwszą ekspozycję muzealną.
Literatura:
„Gazeta Zielonogórska”, nr 52, 2 III 1967, nr 80, 5 IV 1967, nr 110, 10 V 1967;
M. Kaczkowski, Izba Muzealna w Głogowie zaczątkiem przyszłego muzeum, „Zielonogórskie Zeszyty Muzealne”, t. 1, 1969, s. 211-212;
J. Karcz, Głogowska Izba Muzealna, „Nadodrze”, nr 23 (118), 1967, s. 5;
Kronika Towarzystwa Miłośników Głogowa.
Janusz Chutkowski [EZG z. 21, 1994 - Izba Muzealna w Głogowie]