Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej
Ośrodek Teatralnej Pracy Twórczej „Graal” w Głogowie
OTPT „Graal” powstał na bazie SDK „Miedziak”. Po przeprowadzeniu w 1989 r. remontu zaadoptowano pomieszczenie „Miedziaka” dla celów działalności teatralnej. Powstały sala teatralna wraz z reżyserką, sala prób i kawiarnia „Antrakt”. Działalność placówki została zakreślona i wyznaczona przez program autorski opracowany przez Zbigniewa Rybkę. Działalność kierowana była do wszystkich grup wiekowych. Podstawą programu był teatr, praca teatralna, myśl teatralna jako metoda wyjściowa wszystkich działań.
Program mówił o następujących działaniach tematycznych, które były realizowane w praktyce:
1. praca w grupach teatralnych, łącznie z realizacją spektakli,
2. warsztat teatralny,
3. poradnia recytatora,
4. drama teatralna,
5. działania parateatralne,
6. obozy teatralne,
7. teatr jednego aktora,
8. organizacja spektakli teatralnych,
9. spotkania z aktorami i reżyserami,
10. organizowanie wyjazdów do teatrów profesjonalnych,
11. organizowanie i udział w festiwalach, przeglądach, spotkaniach teatralnych,
12. współpraca ze szkołami,
13. zajęcia terapeutyczne,
14. gromadzenie materiałów źródłowych, biblioteczka placówki.
W 1991 r. została podpisana umowa pomiędzy Spółdzielnią Mieszkaniową „Nadodrze” i Miejskim Ośrodkiem Kultury o wspólnym finansowaniu i utrzymaniu OTPT „Graal”. Kadrę placówki stanowiły trzy osoby, które posiadały wykształcenie, uprawnienia i specjalizacje teatralne. Wśród zespołów należy wymienić: teatr Bez odpowiedzi Joanny Lehman, Scenę Sytuacji Violetty Wożniak, teatrzyk kukiełkowy i teatr seniora prowadzony przez Janinę Michalewicz. Sukcesy odniósł teatr jednego aktora i recytatorzy związani z „Grallem”. W klubie popularyzowano próby literackie dzieci i młodzieży. Były wydawane tomiki poetyckie, odbywały się spotkania autorskie. Opiekę nad „młodymi piszącymi” sprawował Marek Sienkiewicz. Imprezy teatralne organizowane przez „Graal” cieszyły się ogromną popularnością. Wśród widzów przeważała młodzież. Do tradycji przeszły wieczory teatralne, na które składały się różne spektakle teatralne, zdarzenia happeningowe, recitale muzyczne.
Od 1 I 1994 r. działalność teatralna placówki została przeniesiona do MOK-u. Klub „Graal”, były SDK „Miedziak”, został zlikwidowany. Pomieszczenia przeznaczone zostały na cele handlowe (sklep tzw. „ciucholand”).
Kierownikami „Graala” byli: Zbigniew Rybka (1989-1991), Wioletta Woźniak (1991-1993).
Literatura:
Program autorski OTPT „Graal” opracowany przez autora.
Zbigniew Rybka [EZG z. 22, 1994 - „Graal”]