Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

Wersja z dnia 14:04, 4 sty 2022; Dariusz (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)

podkategoria:Okres po 1945

Müller Wiesław

Wiesław Müller urodził się 5.06.1929 r. w Podświlu (pow. Dzisna, na Wileńszczyźnie). Był synem Leona i Julii. W 1954 r. ukończył Akademię Medyczną w Krakowie. Pierwszą pracę rozpoczął w tym samym roku w Chrzanowie. W 1959 r. uzyskał pierwszy stopień specjalizacji w zakresie chirurgii ogólnej. Za namową głogowskiego lekarza, dr. Leopolda Górala, przyjechał do Głogowa. W Zespole Opieki Zdrowotnej podjął pracę 1.05.1974 r.

Z inicjatywy dr. Müllera powstał Oddział Rehabilitacji, którym przez wiele lat kierował i ciągle go rozwijał. Jako lekarz medycyny i ortopeda był propagatorem profilaktyki, wczesnego wspomagania i rozwoju dzieci. Intensywna praca i zaangażowanie odbiło się na jego zdrowiu – w 1988 r. przeszedł na rentę inwalidzką. W 1989 r. ponownie był zatrudniony przez miejscowy Zespół Opieki Zdrowotnej (ZOZ) jako lekarz w Domu Dziennego Pobytu i Rehabilitacji dla Dzieci Specjalnej Troski, przy ul. Norwida 5 (który 1.08.1990 r. został przekazany do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w ramach reorganizacji). Ponadto 1.09.1990 r. został dodatkowo zatrudniony, w niepełnym wymiarze, w Poradni Wad Postawy ZOZ i w zakładowym Oddziale Rehabilitacji Huty Miedzi „Głogów”. W placówkach tych pracował do czasu przejścia na emeryturę w 1999 r.

Dr W. Müller, jako chirurg i ortopeda, pracował w głogowskiej służbie zdrowia 25 lat. Przez długi czas kierował rehabilitacją w powiecie głogowskim. Dzięki jego staraniom utworzona została Poradnia Wad Postawy oraz Dom Dziennego Pobytu i Rehabilitacji dla Dzieci Specjalnej Troski. Ośrodek ten funkcjonuje do dziś, doskonale realizując proces rehabilitacji u najmłodszych. Jest jedyną tego rodzaju placówką w powiecie, a ponadto pełni rolę ośrodka kształcenia teoretycznego i praktycznego dla doskonalących się rehabilitantów z całej Polski. W placówkach tych dwa razy do roku przeprowadzał badania dzieci pod względem prawidłowości postawy i przeciwdziałania występowaniu wad. Kierował dzieci do grup gimnastyki korekcyjnej. W okresie swojej pracy dał się poznać jako człowiek wielkiego serca, wrażliwy na cierpienie pacjenta, w szczególności osób niepełnosprawnych i dzieci. Swoją wiedzą medyczną chętnie dzielił się młodszymi kolegami i lekarzami. Swoją wiedzą medyczną chętnie dzielił się młodszymi kolegami i lekarzami. Wpajał swoim uczniom umiejętność bezbłędnego odczytywania zdjęć rentgenowskich. Zainicjował interdyscyplinarne, rehabilitacyjno-terapeutyczne metody pracy z dzieckiem niepełnosprawnym lub zagrożonym niepełnosprawnością – wówczas nowatorskie, a obecnie powszechnie stosowane. Dr Wiesław Müller działał również społecznie i politycznie (był sekretarzem POP PZPR) Współpracował z lokalnym samorządem oraz z samorządem partnerskiego miasta Eisenhüttenstadt w NRD.

Dr Wiesław Müller za całokształt pracy otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Odznakę za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia. W 2002 r. uchwałą Rady Miejskiej został nagrodzony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Głogowa. Jego imię, na mocy uchwały Rady Miejskiej, od 12.09.2006 r. nosi Dom Dziennego Pobytu i Rehabilitacji dla Dzieci Specjalnej Troski przy ul. Norwida. Zmarł 17.10.2004 r. w Głogowie. Na prośbę rodziny został pochowany we Wrocławiu.

Źródła:
Akta osobowe dr. W. Müllera; Uchwała Rady Miejskiej Nr XLI/517/2002 z dnia 24 września 2002 r. w sprawie nadania tytułu Honorowy Obywatel Miasta Głogowa. https://glogow.bip.info.pl/dokument.php?iddok=83&idmp=100&r=o [odczyt 15.04.2020];
Uchwała Rady Miejskiej Nr XLII/373/2006 z dnia 12 września 2006 r. w sprawie nadania imienia Domowi Dziennego Pobytu i Rehabilitacji dla Dzieci Specjalnej Troski przy ul. Norwida 5 w Głogowie. https://glogow.bip.info.pl/dokument.php?iddok=396&idmp=104&r=o [odczyt 15.04.2020].
Wspomnienia: Leopold Góral, Genowefa Grela-Morgiel, Ewa Todorov i Michał A. Cimek.


Michał Andrzej Cimek [EZG 80, 2020 – Cugier Zdzisław Edmund]