Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

Wersja z dnia 21:02, 21 sty 2015; Dariusz (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)


Stowarzyszenie Na Rzecz Integracji i Usamodzielniania „Dom w Głogowie”

Stowarzyszenie utworzone zostało w 1995 r. Jego założenie wynikało z potrzeby stworzenia szansy na bezpieczny start w dorosłość dla naturalnych i społecznych sierot, absolwentów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowaczego i Domu Dziecka w Głogowie.

Stowarzyszenie podjęło starania o pozyskanie od Gminy Miejskiej Głogów budynku przy ul. Okrężnej 21, w celu utworzenia w nim mieszkania integracyjnego chronionego dla niepełnosprawnych sierot. W międzyczasie zrodziła się koncepcja utworzenia Centrum Pomocy Osobom Niepełnosprawnym.

Pozyskany obiekt, znajdujący się na liście zabytków, oszacowany został jako będący w stanie ruiny (20% używalności technicznej). Przed stowarzyszeniem stanęło ogromne zadanie wykonania remontu i przystosowania budynku do nowych funkcji. Kosztorys inwestycji opiewał na sumę 1 350 000 zł. Działając z wielką determinacją stowarzyszenie pozyskało w całej Polsce z różnych źródeł (darowizny, konkursy, dotacje) połowę sumy, co było warunkiem wnioskowania do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o przyznanie pozostałej części środków. Zostały one, choć nie bez perturbacji, przez PFRON przekazane, co pozwoliło zakończyć prace. W 2000 r. otwarło podwoje Centrum Pomocy Osobom Niepełnosprawnym (CPON) z „sercem” programu – mieszkaniem integracyjnym chronionym. W mieszkaniu zamieszkały pierwsze sieroty. W budynku znalazła się siedziba Stowarzyszenia oraz użyczone zostały, na wniosek Prezydenta Miasta Głogowa, pomieszczenia dla innych organizacji pozarządowych.

W mieszkaniu chronionym stowarzyszenie realizuje autorski program adaptacji społecznej dla podopiecznych stowarzyszenia. Od początku istnienia programu ze wsparcia w pozyskiwaniu własnego dachu nad głową skorzystały do roku 2011 ogółem 34 osoby. Oprócz prowadzenia mieszkania chronionego, CPON realizuje swoje cele statutowe oraz prowadzi dla mieszkańców Głogowa i powiatu głogowskiego: bezpłatny punkt konsultacyjny (porady prawne, porady psychologiczne, porady pedagogiczne, porady obywatelskie, pomoc socjalna), warsztaty komputerowe, klub „Bratek” z salą fitness, warsztaty językowe, terapię zajęciową.

Misja i działania Stowarzyszenia podporządkowane są idei tworzenia nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego, zorganizowanego wokół zasady równości szans, pomocniczości i solidarności społecznej. Realizowane jest to głównie poprzez przedsięwzięcia służące wyrównywaniu szans ludzi słabszych, zagrożonych wykluczeniem oraz tworzenie silniejszych mechanizmów społecznych dających podopiecznym więcej możliwości na to: „By piękniej, lepiej i szlachetniej żyć”.

Źródła:

Wywiad z Prezes Stowarzyszenie Na Rzecz Integracji i Usamodzielniania „Dom w Głogowie”, Urszulą Murzyńską;
Dom w Brzostowie, broszura Stowarzyszenia Na rzecz Integracji i Usamodzielniania „Dom w Głogowie”, Brzostów 2010.

Antoni Bok [EZG z. 71, 2011 – Stowarzyszenie Na Rzecz Integracji i Usamodzielniania „Dom w Głogowie”]