Logo Towarzystwa

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej

 

Wieża artyleryjska (Turm Retuit, Fort Malakoff)
[powrót do strony Głównej]                 [powrót do XVII - XIX wiek]                      [powrót do zachowane ... ]

 

Na cyplu Ostrowa Tumskiego w Głogowie, u zbiegu wód Starej Odry i Odry, znajduje się potężna budowla o naprawdę imponujących rozmiarach. Mowa tu o ceglanej wieży artyleryjskiej znanej jako "fort Malakoff" lub Barbakan. Stanowi ona przykład sposobu obrony, który został stworzony przez francuskiego stratega Montalamberta. W/g tych założeń obrona miała być prowadzona nawet przez obiekty, które zostały okrążone i odizolowane od pozostałych fortyfikacji. Była to t. zwana obrona rozczłonkowana. Głównym zadaniem "Turm Reduit" była obrona miasta od kierunku północnego, a także zabezpieczenie rzeki przed ewentualnym sforsowaniem.
Wieża została wybudowana przez wojska pruskie w latach l857 - l860. Nazwano ją wówczas "Turm Reduit" (reduta - wieża). Obok niej, w kierunku na wschód, znajdowała się tzw. Reduta Wodna ("Wasser Redoute"), która była już wybudowana w l754 r. Reduta wodna została zamieniona na bazę koszarową wieży artyleryskiej.
"Turm Reduit" jest budowlą trzykondygnacyjną. Kondygnacja podziemna (obecnie zasypana i zalana wodą) była prochownią, w której znajdowała się studnia. Kondygnacja naziemna posiadała dwie wysunięte (w kształcie tzw kocich uszu - kaponiery (kojce), służące do obrony wejścia, a także stanowiska dla artylerii z rykoszetowymi otworami (zachowane haki i koła do mocowania dział). Wewnątrz znajduje się wieża o ścianach grubości l,2 m, która umożliwiała zejście do prochowni oraz wejście na kondygnację górną. Śred- nica całej wieży wynosi ll m. Kondygnacja górna była również stanowiskiem dla artylerii.
Od strony zachodniej wieża była osłonięta niewysokim wałem ziemnym i fosą, a od wschodu - połączona za pośrednictwem wąskiej drogi z "Wasser - Redoute". Droga ta była osłonięta z obydwu stron wysokim nasypem, osłaniającym przed ostrzałem artyleryjskim. Nasyp ten był ukształtowany w ten sposób aby można było z niego prowadzić walkę.
Podpisanie w dniu 30 kwietnia l902 r. umowy pomiędzy magistratem a władzami wojskowymi spowo- dowało, że "Wasser Redoute" została wysadzona i rozebrana. Podczas oblężenia Głogowa w l945 r. wieża artyleryjska została wykorzystana jako stanowisko dla cięż- kich dział przeciwlotniczych. W późniejszym okresie walk została ona zamieniona na szpital polowy jednostek niemieckich. Do dnia dzisiejszego wieża zachowała się w stosunkowo dobrym stanie. Uległa zniszczeniu jedynie podłoga kondygnacji górnej, a kondygnacja dol- na została całkowicie zagruzowana.
Krzysztof Motyl

GALERIA ZDJĘĆ WSPÓŁCZESNYCH:

 

1856 r.

przed 1945 r.

wpe5.jpg (42380 bytes)

pocz. XX w