O TZG

biblioteka TZG
encyklopedia ziemi głogowskiej

WYDARZENIA

ROCZNICE

WYDAWNICTWA

GALERIA

LINKI

KONTAKT

 

Programy historyczne realizowane przez

TV Master wspólnie z TZG


Opracowanie

Antoni Bok

Wiesław Maciuszczak

Dariusz Czaja


Spr. merytoryczne za 2011 r.

 

Spr. finnansowe za 2011 r.

 

Biblioteka multimedialna

WEHIKUŁ CZASU

INFORMACJE

HISTORYCZNE

www.1109.pl

1000 lat Głogowa


ul. Piotra Skargi 5 sala nr 10, 67-200 Głogów

Tel.  Wiceprezes - 503 691 436

tzg.tzg@wp.pl


 

* * *

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ

TOWARZYSTWA ZIEMI GŁOGOWSKIEJ

http://www.tzglogow.pl

OBECNA POZOSTAJE JUŻ TYLKO JAKO ARCHIWUM

I NIE BĘDZIE AKTUALIZOWANA

* * *

 


 

 


Naszą działalność wspierają:

 

 

 


WSZELKIE NOWOŚCI Z NASZEJ DZIAŁALNOŚCI, ZAPROSZENIA NA SPOTKANIA, DOSTĘPNE SĄ NA NASZEJ STRONIE FACEBOOKA:


8.05.2016

Wehikuł czasu - maj 2016 (rok 8/87) 

Został ogłoszony Plebiscyt kolejnej – już IV Głogowskiej Nagrody Historycznej „Złoty Bilet Wehikułu czasu”, którą objął swoim patronatem prezydent Rafael Rokaszewicz, Gala Wehikułu z wręczeniem Nagrody odbędzie się 31 maja (we wtorek) i wtedy poznamy laureata. Wehikuł zaprasza do głosowania – wszystkie informacje obok na stronie TZG.

A w kwietniu  zwracało uwagę kilka wydarzeń i przedsięwzięć. (Również z udziałem Wehikułu).

W roku 70-lecia popularnego Mechanika odszedł na wieczną lekcję rysunku technicznego prof. Henryk Łebek – legenda szkoły, Nauczyciel  60-lecia wybrany nim na Zjeździe Absolwentów w 2006 roku.

Odbył sie Sejmik Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, w trakcie którego m.in. wybrano nowego Prezesa. Został nim Zbigniew Mazurek, współpracujący również z Wehikułem. W trakcie uroczystości z udziałem Prezesa Rady Krajowej Ruchu Towarzystw Regionalnych dr. Tadeusza Samborskiego uhonorowano działaczy TZG. Wehikuł wyróżnił również swoich przyjaciół wręczając im „Złote Bilety”.

Na terenie poligonu górkowskiego, nad Odrą, w Szpitalu i w innych miejscach  nagrywany był odcinek popularnego progarmu "Poszukiwacze Historii" z Polsat Play. Gościli więc wśród miejscowych pasjonatów i regionalistów z GROT, TZG czy SMGF prowadzący ten program Radek Biczak oraz Olaf Popkiewicz .

Atrakcje miesiąca zaczęły i zakończyły fajerwerki – nocna inscenizacja oblężenia Festung Glogau i otwarcie Mariny spięły miesiąc wybuchową klamrą.

 

Kwietniową nocą Fosa Miejska stała się miejscem spotkania żołnierzy dwóch armii. Rekonstrukcję epizodu z oblężenia Festung Glogau 1945 oglądały tłumy. (Fot. Marta Wróblewska)

 

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne majowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 

 

 


1.05.2016

 

IV Głogowska Nagroda Historyczna

Złoty Bilet Czytelników Wehikułu Czasu”

 

Wehikuł czasu, przy współudziale Miejskiej Biblioteki Publicznej i Towarzystwa Ziemi Głogowskiej oraz głogowskich mediów ogłasza plebiscyt IV edycji Głogowskiej Nagrody Historycznej „Złoty Bilet Czytelników Wehikułu Czasu za 2015”.  

Patronat nad Nagrodą objął już po raz drugi Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

Nagrodę otrzyma autor (autorzy) wydarzenia historycznego, inicjatywy, wydawnictwa, czy przedsięwzięcia, bądź osoba upowszechniająca i popularyzująca w 2015 r. przeszłość Głogowa i Ziemi Głogowskiej, na które zostanie oddana największa ilość głosów. 

Kapituła składająca się z 16 Głogowian reprezentujących różne środowiska i zawody a interesujących się przeszłością naszego miasta, zaproponowała 10 kandydatur, z których po wewnętrznym głosowaniu nominowała pięć (5):

 

1. Edycje pamiętników, relacji i wspomnień (gmina Kotla, gmina Głogów - Przedmoście) - Jan Baraniecki, Marek Robert Górniak i in.

2. Głogowskie Forum Historyczne - za całokształt w dziesięciolecie istnienia

3. Głogowianie 1945, Wystawa - Renata Matysiak i Jerzy Dymytryszyn, MA-H

4. Głogowskie życiorysy” - obchody 70-lecia ruchu regionalistycznego w rejonie głogowskim, TZG

5. Renowacja lampy na Starym Mieście - Fundacja Stacja Głogów.

 

Zasady głosowania

Chcąc zagłosować należy wysłać mail (o treści np. „Głosuję na nr ...........”)

z wybraną przez siebie jedną kandydaturę z wyżej wymienionych, na adres:

wehikulczasuglogow@interia.pl

Głosowanie będzie trwało od 2 maja 2016 do 28 maja (sobota), do godz. 24.00. Jeden mail z jednego adresu jest jednym głosem. Regulamin Nagrody znajduje się w zakładce Złoty Bilet na stronie http://www.glogow.pl/tzg/

 

Wręczenie Nagrody odbędzie się 31 maja o godz. 18.00 w trakcie Gali „Wehikułu czasu” w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

 

W poprzednich edycjach Głogowską Nagrodę Historyczną otrzymali:

I  - w roku  2013 - Klub Batalionowy i Stowarzyszenie Miłośników Głogowskich Fortyfikacji za przedsięwzięcia -  Zima i Lato w Twierdzy 2012

II - w roku 2014 - Ireneusz Dominiak  - za pasję i systematyczność w cyklu prelekcji w Klubie Batalionowym, pt. „Głogów jakiego nie znamy".

III - w roku 2015 - Tomasz Mietlicki, autor portalu internetowego „Dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach”.

 

Na zdjęciu Organizatorzy i Patron w trakcie wręczania III Głogowskiej Nagrody Historycznej Tomaszowi Mietlickiemu. (fot. Jerzy Popiel)

 


 

Wehikuł czasu  - Kwiecień 2016 (rok 8/86)

 

Kwiecień jest dla Głogowa i dla Polski ważnym miesiącem. Tak w polityczno-gospodarczej teraźniejszej codzienności jak i był w przeszłości.

To w kwietniu roku 1945 rozpoczęła sie nad Odrą polska rzeczywistość.   

Sześćdziesiat lat temu zapadły strategiczne decyzje o umieszczeniu w okolicy Głogowa budowy zakładu przerabiającego rudę miedzi wydobywaną w pobliskich kopalniach. Tak zaczęła się rodzić dziś prawie „niewidoczna” bo tak codzienna Huta Miedzi „Głogów”. Odbudowa i budowa nowego Głogowa przyśpieszyły.

Tragedia smoleńska tkwi w każdym wrażliwym obserwatorze codzienności. W Głogowie pamięć o ofiarach uczczono juz w pierwszych dniach wielką modlitwą na Rynku. Prezydent nadał sali balkonowej w Ratuszu imię Marii i Lecha Kaczyńskich.   Na Starym Mieście w alejkę dębów kolumnowych posadzonych dla Pamięci Katynia wstawiono tablicę z nazwiskami 96 ofiar. Na jednym z koszarowych budynków umieszczono tablicę upamiętniającą wicemarszałka Sejmu, posła Jerzego Szmajdzińskiego, który był częstym gościem w Głogowie. Pamiętamy.

 

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne kwietniowe ciekawostki w zakładce Wehikułu czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 

 

Alejka kolumnowych dębów. „Dęby Pamięci” poświęcone ofiarom sowieckich zbrodni w 1940 r. upamiętniające szczególnie tych oficerów i funkcjonariuszy, których rodziny znalazły sie po wojnie na terenie Ziemi Głogowskiej.

 

 


3.03.2016

Wehikuł czasu -  marzec 2016 (rok 8/85)

Wydłużony w tym roku o jeden dzień luty obfitował w wiele wydarzeń a kończy się nawałnicą śnieżną.

Więc o kilku z tych zdarzeń:

Zakończony został kolejny Plebiscyt Tygodnika Głogowskiego - Osobowość roku 2015. W ubiegłym roku szczególnie zauważeni zostali regionaliści i ludzie kultury, których zgłoszono kilkoro. Dowcipnie i literacko prowadzona kampania informacyjna przez jednych czy totalna przez innych nie dała jednak rady walcowi Chrobrego Głogów. To Trener Ireneusz Mamrot został Głogowską osobowością 2015. W pełni zasłużenie. Wehikuł gratuluje laureatom i uczestnikom.

25 lutego zdał służbę komendanta powiatowego straży pożarnej starszy brygadier Karol Skowroński i objął nowy – starszy brygadier Piotr Durał. Komendant Karol Skowroński, obok wielkich zasług w działaniach bieżących, przywrócił pamięć o 150 latach zawodowej ochrony przeciwpożarowej w Glogau

1 marca rusza głogowska marina. Zakończono prace budowlane i organizacyjno-szkoleniowe. Miasto wraca nad Odrę. Obiektem, który ma za zadanie przyjmować wodniaków i turystów, będzie kierował znany głogowski animator i admirator fortecznej przeszłości miasta Józef Wilczak.

Już prawie 60 lat temu do Polski powracała  tzw. druga fala ekspatriantów ze Wschodu. Jedna z rodzin w marcu 1957 r. zatrzymała sie w Głogowie. Niżej wspomnienia z wyjazdu ze Lwowa i z pierwszych dni w Polsce...

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne marcowe ciekawostki w zakładce Wehikułu
czasu
.

 


Na
ścianie głogowskiego Ratusza...

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl


2.02.2016

Wehikuł czasu  - luty 2016 (rok 8/84)
 

Trwają ferie szkolne dolnośląskich dzieci i młodzieży. W Głogowie już od kilku lat wybór atrakcji feryjnych duży, w tym związanych z poznawaniem przeszłości – głównie historii miasta i regionu.  
Rozpoczęła się kolejna akcja „Zima w Twierdzy 2016” największa impreza organizowana głównie rękami wolontariuszy, choć przy współudziale placówek kultury.
Ponieważ kilka przedsięwzięć odbywać się będzie w Zamku Książąt Głogowskich Wehikuł przypomina i dedykuje przewodnikom jeden fakt z przeszłości miasta.           

Otóż 610 lat temu
, w roku 1406  książę głogowski i żagański Jan I odebrał budowany przez dwa lata zamek, który miał się stać jego książęcą siedzibą. Został wzniesiony z racji podziału miasta, prawdopodobnie w pobliżu furty św. Jana i Bramy Szpitalnej na końcu ówczesnej ul. Jezuickiej. Książę zainwestować miał w uzyskane od miasta tereny. Zburzona została stojąca tam wieża, fragment murów i mieszczańskie domy. Miał być ponoć otoczony podwójnym murem i fosą choć niezbyt obszerny.
Walczący o odzyskanie  i zjednoczenie miasta w trakcie tzw. wojny sukcesyjnej kolejny książę o tym imieniu -  Jan II Szalony, zamek zdobył w 1480 roku. Pokonał księżnę Małgorzatę Cylejską m.in. osławionym użyciem do artylerii miotanej pocisków z „broni biologicznej” – padliny, odchodów i innych nieczystości. Po zjednoczeniu miasta sprzedał książę zamek mieszczanom, którzy go zburzyli i rozebrali.
Nie zachowały się żadne ślady materialne ani ikonograficzne po tym obiekcie.
Kolejna „Zima w Twierdzy” współorganizowana jest przez głogowskie Centrum Informacji Turystycznej. Tuz przed rozpoczęciem zajęć odszedł z funkcji kierownika CIT pan Józef Wilczak, znany powszechnie animator działań fortecznych, inicjator prac związanych z rewitalizacją tzw. bloku koszarowego, człowiek wielu pomysłów. Panie Józefie – Wehikuł dziękuje za juz i życzy powodzenia na nowym, odpowiedzialnym stanowisku.
Niebawem zostanie ogłoszona kolejna (już IV) edycja Głogowskiej Nagrody Historycznej „Złoty Bilet Wehikułu czasu”  dla organizatorów i autorów wydarzeń historycznych w ubiegłym roku. W połowie lutego Wehikuł poprosi członków Kapituły o sporządzenie listy i wybór z niej pięciu wydarzeń czy ich animatorów, które przedstawi czytelnikom w miesiącu marcu pod osąd.
Laureat Nagrody zostanie zaprezentowany w trakcie Gali w Miejskiej Bibliotece Publicznej z udziałem znamienitego GOŚCIA, jak zapewnia Dyrektor Biblioteki Izabela Owczarek. 
 

Wehikuł przez okno
  

W tym miejscu, w kolejnych podróżach ale nie często, Wehikuł prezentuje jedno zdjęcie – własne lub nadesłane – prezentujące miasto z miejsc rzadko, lub wręcz dotychczas nie pokazywanych. Zachęcając do nadsyłania swoich widoków z okna dziś kolejne, tym razem z dworca kolejowego.  





Ponieważ miejscowe media odtrąbiły decyzję kolejarzy o remoncie słynnego  głogowskiego napowietrznego „tunelu”, dziś zdjęcie przez jego okno, wykonane w 2012 roku. Na pierwszym planie unikatowe rozwiązanie komunikacji wewnętrznej jakim był łącznik poczty kolejowej (zawsze nosiła numer 2, bo jedynką była poczta główna) z peronami, na których zatrzymywały się kiedyś pociągi, gdzie pierwszy wagon za lokomotywą miał oznaczenia pocztowe.   

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne lutowe ciekawostki w zakładce Wehikułu czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 


6.01.2016

Wehikuł czasu  - styczeń 2016 (rok 8/83)

 

Już w pierwszym roku Polski nad Odrą, w grudniu 1945 r., spotkali się w Głogowie ludzie ciekawi przeszłości tych ziem. W siedemdziesiątą rocznicę utworzenia Koła Kulturalno-Oświatowego z inicjatywy Towarzystwa Ziemi Głogowskiej i prezydenta Głogowa odbyło sie spotkanie regionalistów. Wspominano Pionierów, uhonorowano społeczników dziś zwanych wolontariuszami. Spotkanie w wypełnionej uczestnikami po brzegi Sali Miejskiego Ośrodka Kultury stało się miejscem podniosłych słów i zwyczajnych wspomnień, wzruszeń i podziękowań.

Kolejnym wydarzeniem ważnym dla pamięci o przeszłości miasta były zorganizowane w tym samym dniu: spotkanie literackie i konferencja poświęcona rocznicy stanu wojennego. W Miejskiej Bibliotece Publicznej przypomniano wydaną półtora roku wcześniej książkę  Głogów w latach 1945-1990. Studia z dziejów miasta” (red. Robert Klementowski, Krzysztof Szwagrzyk, Wrocław 2014) oraz miejscowy poeta Krzysztof Jeleń zaprezentował swoje niepublikowane, a pochodzące z tamtego okresu, wiersze. Natomiast w PWSZ drugą częścią przedsięwzięcia była konferencja edukacyjna „Głogów w okresie stanu wojennego 1981-1983”.

Przed nami kolejny rok. W kalendarzu kartki przypominające o przeszłości. Wehikuł chce zacząć Nowy Rok 2016 od życzeń Jubilatowi młodemu, ale w Głogowie już znanemu i ważnemu. W styczniu odnotowujemy bowiem 10 urodziny Głogowskiego Forum Historycznego. Wszystkiego najciekawszego moderatorom i czytelnikom Forum. Więcej - patrz niżej.

Kolejne okazje do przypomnień to „okrągłe” rocznice, w tym takie jak - 1050- lecie chrztu Polski, czasu Dziadoszan i Piastów. Dla miasta i regionu, literatury polskiej i niemieckiej - 400 rocznica urodzin Andreasa Gryphiusa (2 października 1616). No i dla głogowskiej kadry technicznej – 70 urodziny „Mechanika”.

 

Ostatnie chwile przed rozpoczęciem spotkania regionalistów. Prezydent Rafael Rokaszewicz rozmawia z prezesem Dolnośląskiego Towarzystwa Regionalnego (dawnego DTSK), prof. Stefanem Bednarkiem, zapełnia się sala Miejskiego Ośrodka Kultury. [fot. Roman ]

 

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne styczniowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 



 

8.12.2015

 


1.12.2015

Wehikuł czasu - grudzień 2015 (rok 7/82)

 

Kończy się rok. Siedemdziesiąty rok Polski nad Odrą. W Głogowie rocznica została zauważona. Jednak obchody i akcentowanie rocznicy odbywa się dość niemrawo.

70 lat temu powstawały pierwsze podmioty życia gospodarczego jak np. PSS Społem, czy pozarządowe jak Związek Harcerstwa Polskiego, stabilizowało sie życie na Ziemi Głogowskiej – przychodziła pierwsza zima na polskim Dolnym Śląsku.

70 lat temu powstało Koło Kulturalno-Oświatowe uważane za prekursora Towarzystwa Ziemi Głogowskiej – dlatego też w 1995 roku obchodzono tę datę jako 50 lecie TZG.  Obecny aktyw Towarzystwa uznaje grudzień roku 1945 za początek ruchu społeczno-kulturalnego i regionalistycznego w Głogowie i na Dolnym Śląsku, nie zawłaszczając tej daty i  tradycji KK-O jako wyłącznie swoich korzeni.  20 lat temu z tej okazji w Głogowie 16 grudnia świętowano. O tym niżej ale w tym miejscu można zasygnalizować wydarzenie, które mieć będzie miejsce 12 grudnia. TZG wspólnie z Prezydentem miasta przygotowuje spotkanie miłośników miasta i regionalistów. Zostanie przedstawiony program „Głogowskie zyciorysy”

Jubileusz mógł być okazją do uznania niemałych dokonań głogowskich regionalistów, szczególnie zbiorowo, jak kiedyś uhonorowano  Honorowych Krwiodawców. Nikt nie wpadł na ten pomysł, bo i zasługujących na wyróżnienie wielu a możliwość w obecnym układzie politycznym tylko jedna. No i sympatie nie te.

Więc w tym roku Poeta - lider Głogowskiego Stowarzyszenia Literackiego i nauczyciel; urzędnik kultury-muzealnik; historia głogowskiej piłki nożnej oraz fotografik, laureat prestiżowej nagrody – tak najkrócej można określić laureatów najwyższych miejskich wyróżnień – laurów - Zasłużony dla Miasta Głogowa oraz tytułu Honorowego Obywatela Głogowa. W tym roku Zasłużonymi zostali: Krzysztof Jeleń, Leszek Lenarczyk oraz Stanisław Hrymnak. Tytuł Honorowego Obywatela Głogowa nadano Janowi Bebelowi, byłemu mieszkańcowi naszego miasta, znanemu na świecie fotografikowi muzycznemu. Według jednej z miejscowych gazet laureat ofiaruje miastu swoje zbiory za dożywotne miesięczne „stypendium” – nie mniejsze niż obecna średnia krajowa.

 

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne grudniowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Wehikuł przez okno

 

Tuż przed zimą widok na miasto od strony północnej. Przez okno kolegiackiej wieży [SIT]

 


 

3.11.2015

Wehikuł czasu – Listopad 2015 (rok 7/81)

 

13 października 2015 r. to data szczególna dla systemu edukacji historycznej i udziału w nim Głogowa. Otóż tego dnia dotarła informacja, że Głogów został uwzględniony w gronie niespełna 50 Miejsc Historycznych tworzących narodowy kanon. Jak informują organizatorzy przedsięwzięcia - ... Kanon Miejsc Historycznych .... ma stanowić wstęp do znacznie szerszego projektu edukacyjnego oraz informacyjno-promocyjnego, który dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uczyni miejsca historyczne, zaliczone w poczet miejsc „kanonicznych”, oraz sprawujące nad nimi opiekę instytucje, jeszcze bardziej znanymi – na miarę ich roli w kształtowaniu zbiorowej tożsamości – wczoraj, dziś i jutro.

http://miejscahistoryczne.nimoz.pl/katalog_miejsc,42,glogow

 

Kolejnym wydarzeniem miesiąca miały się stać działania w Zamku. 15 października odbyła się konferencja naukowa Glogau 1945 i wernisaż wystawy Głogowianie 1945 organizowane przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Przy pełnych salach odbyła sie i prezentacja filmu przywiezionego przez kustosza Helwiga z Moskwy i wernisaż Wystawy. Przy dotychczasowych działaniach muzealnych zainteresowani uczestnicy oczekiwali po raz kolejny profesjonalizmu i fajerwerków. Tym bardziej, że reklamowane było Centrum Konferencyjno-Wydawnicze. Polskie ale.... jak zwykle pokazało język.

Poniekąd, bowiem się udało – catering bomba, film, eksponaty wystawy. Wyposażenie techniczne i nagłośnienie mniej. Jak i satysfakcja dla tych, którzy dostarczyli materiały do ekspozycji (poza Ł. Jedynakiem)

Zaproszenie gości zza Odry i dodanie do konferencji przymiotnika międzynarodowa podnosiło jej rangę. Ale też stało się niezręcznością. Gościom, bowiem nie zapewniono tłumaczenia czy choćby niemieckojęzycznych skrótów polskich referatów. Natomiast tłumaczenie na polski jedynego referatu w języku niemieckim było jak mawia młodzież, porażką. Jeden z widzów filmu – atrakcji konferencji – stojąc za Wehikułem dość głośno wyrażał zdziwienie, że brakuje tłumaczenia u zadawał pytania. Więc wsłuchując się sie w te głosy niezadowolenia i komentarze zadajemy pytanie - czy to prawda, że Centrum Konferencyjne wyposażone jest w aparaturę do tłumaczenia symultanicznego?

 

Przypominamy dziś zaniedbaną nieco rubryczkę – Wehikuł przez okno

Zamiarem było prezentowanie tym miejscu co miesiąc, jednego zdjęcia – własnego lub nadesłanego – prezentującego miasto z miejsc dotychczas nie pokazywanych. Głównie z mieszkań czy innych pomieszczeń nie odwiedzanych z aparatem masowo. (Oczywiście w epoce telefonów komórkowych jest inaczej).

Wehikuł zachęcał i w dalszym ciągu zachęca do nadsyłania swoich widoków z okna.

Dziś zdjęcia widoku na Zamek, most, plac przed Zamkiem (teraz Jana Pawła II), Kolegiatę wykonane przez p. Antoniego Hryniewicza w różnym czasie ale z tego samego miejsca.

 

 

 

 

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne listopadowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 


3.11.2015

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej 

zaprasza na

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z HANSEM-JOACHIMEM JÄSCHKE 

- PROMOCJĘ POLSKIEGO WYDANIA KSIĄŻKI 

„SZESNASTOLATEK NA WOJNIE”

 

 Między życiem a śmiercią: 47 dni w Festung Glogau

 

10 listopada 2015 r., godz. 17.00, PWSZ w Głogowie

W dniach 2-9.11.2015 zaglądaj na www.facebook.com/tzglogow

 

Współpraca organizacyjna: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie

Wydanie książki dofinansowane zostało przez Gminę Miejską Głogów

 

 

 


8.10.2015
Wehikuł czasu - październik 2015 (rok 7/80)

 

Wehikuł od wielu lat przypomina, że wśród ludzi poszukujących ostatniego niezlokalizowanego okrętu podwodnego Polskiej Marynarki Wojennej jest absolwent głogowskiego „Mechanika”, kmdr por. rez., dr inż. Benedykt Hac. W ostatnich dniach września gościł w Głogowie. Spotkał się z Prezydentem, młodzieżą swojej macierzystej szkoły (obecnie ZSP ”Mechanik”) i 4 gimnazjum im. Polskich Odkrywców. Doszło też do koleżeńskiego spotkania „naszej klasy” czyli klasy III tb ówczesnego Technikum Mechanicznego – matura 1977 (patrz też dalej).

 

Od wiosny monitorujemy wspólnie z Doradcą Prezydenta p. Martą Dytwińską-Gawrońską i zainteresowanymi mediami program Kanon Miejsc Historycznych. Dzięki społecznym działaniom, ku zdziwieniu urzędników kultury i muzealników, zasypaliśmy organizatorów w Warszawie wnioskami o wpisanie na tę listę Głogowa. Otrzymaliśmy też wiadomość o deklaracjach pomocy od obudzonych. I czekamy już kolejny miesiąc czy

Głogów jest czy nie jest MIEJSCEM HISTORYCZNYM ?

 

Za kilka dni tradycyjne święto nauczycieli - Dzień Edukacji Narodowej. Wehikuł składa pedagogom i pracownikom oświaty i nauki serdeczne życzenia i podziękowania za trud włożony w codzienną pracę z dziećmi i młodzieżą. Szczególne słowa kieruje do Przyjaciół i Sympatyków, bez których to comiesięczne funkcjonowanie byłoby inne i trudniejsze.  A pierwszym głogowskim nauczycielem, którego imię jest znane był kanonik Konrad – scholastyk, nauczyciel i organizator szkolnictwa głogowskiego. Był członkiem kapituły kolegiaty i pełnił swoje obowiązki w latach 1233-1239.

 

Październik to miesiąc ważny i pamiętny w dziejach nieistniejącej już głogowskiej Cukrowni. W roku 1947 (27 października) rozpoczęto pierwszą w powojennej historii kampanię cukrowniczą i od tego momentu rozpoczęła sie półwieczna historia produkcji „słodkiej” fabryki. Ale były tez dni czarne. O takim październikowym, tragicznym wydarzeniu w Cukrowni dalej. Natomiast teksty ilustrują zdjęcia pana Romana Banacha, który zrobił je w 2005 roku – a niedawno przekazał Wehikułowi, który dziękuje za udostępnienie.

 

Cukrownia w 2005 r. [fot. Roman Banach]

 

 

Inne październikowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 


2.09.2015

Wehikuł czasu  - wrzesień 2015 (rok 7/79)
 
Po upalnym lecie nadchodzi jesień. Co przyniesie?
Wehikuł pyta już od kilku miesięcy - Głogów nie jest MIEJSCEM HISTORYCZNYM ? 31 lipca br. zakończył się proces otwartych konsultacji prowadzonych przez organizatorów,  nad listą propozycji wydarzeń i miejsc historycznych, które mają składać się na Polski Kanon Miejsc Historycznych. Jak na razie trwa cisza. Czekamy. A do wygrania jest MIEJSCE w wieloletnim systemie kształcenia, edukacji i promocji...          
Już Wehikuł pisał
[patrz notka 9/2011] o starciu wojsk polskich i niemieckich gdzieś na bagnach i w lasach na ziemi Dziadoszan. W tym roku obchodzimy tysiąclecie tego wydarzenia. Z tej okazji TZG wydało popularną książeczkę. (o niej niżej)  



Łucznicy Bolesława Chrobrego w 1015 r., rys. Antoni Bok  

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne wrześniowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.
Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

30.07.2015

Wehikuł czasu  - sierpień 2015 (rok 7/78)

 

Głogów nie jest MIEJSCEM HISTORYCZNYM?

Na początku ubiegłego miesiąca ekstraordynaryjnie Wehikuł na fejsbuku zwrócił uwagę na brak naszego miasta w przedsięwzięciu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ), który układa  Kanon Miejsc Historycznych. Ma on kapitalne znaczenie dla kształtowania tożsamości i świadomości historycznej, szczególnie młodego pokolenia. Wprowadzony w życie, przez kolejne lata będzie ukierunkowywał kształcenie historyczne w Polsce. Zostaną wydane podręczniki i materiały informacyjne prezentujące przyjęte miejsca i wydarzenia. Zostaną skierowane tam szczególne publiczne środki i wsparcie merytoryczne. W gronie czterdziestu (40) zaproponowanych Miejsc Historycznych brak Głogowa.

1 lipca br. Głogowski Wehikuł czasu skierował zapytanie do Prezydenta Miasta i Czytelników swojego profilu na portalu społecznościowym. Reakcją czytelników było wysyłanie wniosków do organizatorów przedsięwzięcia. Prezydent miasta skierował wniosek do Dyrektora NIMOZ. Ale wsparciom oficjalnym potrzebna jest też akcja społeczna, w którą włączyły się media i wielu Głogowian. Do dziś nie jest znane stanowisko w tej sprawie - Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

Zainteresowanym polecam: http://www.miejscahistoryczne.nimoz.pl/

 

70 lat temu – Armia Czerwona przekazuje burmistrzowi Głogowa kompleks szpitala przy ul. Kościuszki – dziś w Wehikule absolutna nowość – fragmenty wspomnień rannego szesnastolatka, który całe oblężenie spędził w twierdzy. Ranny w końcu marca, leczony był później przez Rosjan. Całość wspomnień ukaże się w wydawnictwie książkowym jesienią.

 

Głogów pamięta o Powstania Warszawskim

Warto by Głogów pamiętał, że do Glogau jeszcze w czasie Powstania przywieziono wysiedlonych (m.in. ze Śródmieścia) warszawiaków - głównie kobiety i dzieci. Wśród nich w głogowskim obozie była pani Modrakowska-Skiba, córka ostatniego przed wojną, rektora Uniwersytetu Warszawskiego.

Po wojnie wśród mieszkańców Głogowa znaleźli się też warszawiacy. Również ci z powstańczymi życiorysami, którzy osiedli tu na stałe. Powstańcem w oddziale AK „Chrobry”, walczącym w centrum Warszawy, był nieżyjący już Honorowy Obywatel Głogowa, Bogdan Cuch.  Pochowany został 10 lat temu a 61 lat po powstaniu, na głogowskim cmentarzu przy ul. Legnickiej. Z Warszawy pochodził Jerzy Sadowski, również Honorowy Obywatel Głogowa, który przez okno wagonu wywożącego warszawiaków zobaczył błyszczący krzyż na wieży głogowskiej kolegiaty. I tu trafił po wojnie na resztę swojego aktywnego życia. W 1950 roku w Głogowie było zameldowanych 186 a w powiecie 440, razem 626 mieszkańców pochodzących z Warszawy

Pamiętajmy więc w Głogowie o „swoich” powstańcach, tak jak np. pamiętają mieszkańcy mazurskiego Dąbrówna. W tym roku odnowili kapliczkę postawioną w 1946 roku przez powstańca i ojca poległej łączniczki, a pierwszego burmistrza. Na prośbę Pana Waldemara Mierzwy z Dąbrówna, przy współudziale głogowskich żołnierzy, udało się znaleźć rodzinę ówczesnego burmistrza i powstańca - Mikołaja Wasika. Wehikuł dziękuje bardzo za pomoc panu ppłk. Piotrowi Mielniczukowi.

 

Lato w twierdzy i Lato z Klubem Batalionowym.

Stało się co się stać musiało - organizatorzy do tej pory wspólnie proponujący dwutygodniową, wakacyjną imprezę znaleźli inny sposób by dać upust swojej aktywności. Zyskało miasto – jego mieszkańcy i turyści.  Sympatyczne „Lato w twierdzy w tym roku trwa krócej i inaczej. Obejmuje też imprezy innych organizatorów. Natomiast nowym przedsięwzięciem jest „Lato z Klubem Batalionowym”. Trwa przez całe wakacje i obejmuje dziesięć wakacyjnych propozycji – dla młodzieży i dorosłych.

Twarzą obydwu jest oczywiście ogorzały od głogowskiego słońca major rezerwy Ireneusz Dominiak.

 

W osiemnaście lat po powodzi „tysiąclecia” i w trakcie upalnego i burzowego lata wspomnienie basenu przy ul. Ułanów Polskich. 

 

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne sierpniowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 



28.06.2015
Wehikuł czasu  - lipiec 2015 (rok 7/77)
Za nami kolejne imieniny Jana z Głogowa. Już po raz szósty obchodził je przy ławeczce na skraju Placu swego imienia wraz z Głogowskimi Janinami, Jaśkami i Jankami – Wehikuł sekunduje tym obchodom od początku.
Pojawiła się kolejna „promocyjna” mapka Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Niby szlak Zamków i pałaców. Ale tylko wybranych. 
Skandal? – mapa nie zawiera nie tylko głogowskiego zamku – nie zawiera w ogóle Głogowa.
Wehikuł już przy okazji promocji województwa w trakcie Euro 2012 zauważył, że na mapce DOT zabytki w województwie mieszczą się tylko na południe od autostrady A 4. Wyjątkiem jest Lubiąż.
Znakomity Głogowianin sączy od lat Wehikułowi do uszka -  ja chcę do województwa lubuskiego.
Żeby się nie denerwować – zamiast publikacji zdjęcia odsyłam zainteresowanych do linka.http://szlakzamkowipalacow.eu/index.php/ru/opis-trasy.html
Zasłużone wakacje to wiele nowych wrażeń, okazji do niekonwencjonalnego pogłębienia wiedzy. Poznania tego co było. Blisko i daleko.Wehikuł będzie z Wami. Zapraszamy też do Niecodziennika Wehikułu czasu na Facebooku.




Początek wakacji. Głogowscy harcerze w Jeleniej Górze w drodze na obóz w Staniszowie .

A samochodu do przewiezienia sprzętu użyczyła Cukrownia. A rok był 1958.Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne lipcowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu. Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl


3.06.2015 Wehikuł czasu  - czerwiec 2015 (rok 7/76)

28 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyla się uroczystośc wręczenia  III Głogowskiej Nagrody Historycznej „Złoty Bilet Czytelników Wehikułu Czasu 2014”. Laureatem został Tomasz Mietlicki – autor portalu internetowego „Dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach”.   [Relacja poniżej]

W kwietniu br zmarł Władysław Bartoszewski, wybitny Polak, historyk, dziennikarz, polityk i dyplomata. Wielu głogowian (-ianek) miało z nim przyjemność rozmawiać czy go znać. Dla Wehikułu okazją do przypomnienia tej postaci jest kolejna rocznica uroczystości wreczenia Nagrody Andreasa Gryphiusa w 1997 [patrz niżej].

I przy okazji. Może warto wrócić z ideą wręczania nagrody do miejsca urodzin poety, tym bardziej, że w przyszłym roku przypada. 400 rocznica urodzin A. Gryphiusa. Aktualne bowiem pozostaje stwierdzenie Hansa Joachima Meyera, saksońskiego ministra kultury i sztuki, przedstawiającego laudację  dla laureatów, „w Europie pełnej zła i bolesnych wspomnień, nagroda im. Andreasa Grypiusa ma być symbolem porozumienia i pojednania, a oddziałuje poprzez ich życie i twórczość… jest wyrazem wiary w siłę człowieczeństwa i wynosi osiągnięcia tych, którzy swą działalnością kulturalną msłuza ludzkości.”

„Glogovia-Glogau-Głogów – mniej znane oblicza mojego miasta”, to blog projektu edukacyjnego realizowanego przez grupę uczniów w ramach edukacji patriotyczno–obywatelskiej pod kierunkiem Sławomira Olejnika z 4 Gimnazjum w Głogowie. Obecny od 23 marca br., „ma na celu ukazanie mniej popularnych materialnych, kulturowych, historycznych czy religijnych śladów  po dawnych mieszkańcach Głogowa.”

Wehikuł czasu poleca http://glogovia-glogau-glogow.blogspot.com   

Wehikuł pisał już o trzęsieniu ziemi w czerwcu roku 1443 (patrz notki 6/2013 i 6/2014)i wstrząsie tektonicznym w maju 2013 (patrz 5/2013). Dziś tekstem Czytelniczki „Trzęsienia ziemi w Polsce - koniec ery asejsmicznej?” inauguruje rubrykę – nadesłane do Wehikułu.

I na zakończenie – w pierwszym roku funkcjonowania nowej władzy miejskiej, Wehikuł przypomina inicjatywę z czerwca 1999 roku – Została przyjeta z zainteresowaniem a potem się rozmyła?

Nadbudowany czy przebudowany parterowy pasaż z epoki siermiężnego socjalizmu prowincjonalnego miasteczka przy Alei Wolności zmieniłby ten fragment miasta w reprezentacyjną, godną nazwy Aleję. Dodałaby miastu szyku.

Aleja Wolności, Głogów w czerwcu 2015 roku.

 

Relacja z Gali Wehikułu czasu,  nowy cykl  - Nadesłane - i inne czerwcowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl


 

4.05.2015 Wehikuł czasu  - maj 2015 (rok 7/75)

Bogaty w wydarzenia maj rozpoczyna się trzydniowym świętowaniem – patriotycznym, rodzinnym i towarzyskim. Po latach politycznego zakazania przywrócono w 1990 r. (ustanowione w 1919 r.) Święto Narodowe Trzeciego Maja dla uczczenia uchwalenia Konstytucji z 1792 r. 2 maja ustanowiono w 2004 roku Dniem Flagi, choć nie wolnym dniem od pracy.

W tym roku rocznica zakończenia II wojny światowej w Polsce wraca w zachodni terminarz i 70 lecie zakończenia II wojny zgodnie z sejmową ustawą obchodzić będziemy 8 a nie 9 maja jak dotychczas.

70 lat temu do Głogowa zaczęły być kierowane transporty osadników – ekspatriantów i ochotników. Ekipa przedstawicieli władz trafiła do miasta 2 maja.

A 10 maja – dzień wyborów prezydenckich w 2015 roku, wcześniej też zapisał się wydarzeniami godnymi upamiętnienia czy tylko pamiętania lub przypomnienia.

Zacznijmy, że 70 lat temu ówczesny burmistrz, przybysz z Jarocina, Eugeniusz Hoinka po rozmowach z komendantem wojennym miasta rozpoczął urzędowanie. Już rok później pierwsi osadnicy proponowali by data ta stała się kamieniem początkowym polskiego osadnictwa. Na tę pamiątkę nazwano przedwojenną Herderstrasse ulicą 10 Maja.  

80 lat temu (10.05.1935 – patrz notka 5/2014) uroczyście otworzono rozłożysty, modernistyczny dworzec kolejowy. Uszkodzony w ostatnich tygodniach wojny z mozołem był przywracany miastu, które na powrót po latach stało się ważnym węzłem kolejowym. Mimo, ze ruch na żelaznych szlakach zmalał po ostatnim remoncie dworzec dalej jest ozdobą miasta choć zegar nad głównym wejściem świadczy, ze pietyzmu zabrakło. W maju więcej informacji o dworcu dostarczy wykład organizowany przez TZG.

A 440 lat temu (10.05.1575 – patrz notka 5/2011)  został stracony przez ścięcie Jakub Pusch, który 28 kwietnia zastrzelił Jana Fischlachen na ul. Mącznej (Mehlgasse).

III Głogowska Nagroda Historyczna, którą objął swoim patronatem prezydent Rafael Rokaszewicz, przyznana! 24 kwietnia zakończone zostało glosowanie. Gala Wehikułu odbędzie się 28 maja (we czwartek) i wtedy poznamy laureata. Gościem specjalnym Gali będzie Joanna Lamparska, znana dziennikarka i podróżniczka.

Wehikuł przez okno

Widok z okna odbudowanej wieży kolegiaty na miasto, w 70 lat po hekatombie. I widoczne od lewej trzy (cztery) wieże – odbudowana, dwie do zwieńczenia i ta ostatnia jeszcze w ruinie (SIT, 2015)

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne majowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl


 

29.03.2015

Wehikuł czasu  - kwiecień 2015 (rok 7/74)

 

Trwa plebiscyt III Głogowskiej Nagrody Historycznej „Złoty Bilet Czytelników Wehikulu czasu”.

Proszę więc o udział w głosowaniu – szczegóły na stronie TZG – a na głos oddany na jedna z kandydatur czekamy pod adresem wehikulczasuglogow@interia.pl

Mija 70 lat od tragicznego dla Głogowa końca wojny. Przez kilkadziesiąt lat w centrum miasta, pod Pomnikiem Wdzięczności, który stanął na cokole pomnika 5 batalionu pionierów odbywały się miejskie uroczystości. W 1995 roku po gruntownej modernizacji zrujnowany wcześniej a teraz odnowiony i zmieniony obelisk otrzymał miano Pomnika Koalicji Antyhitlerowskiej i spotykali się pod nim min. kombatanci. 4 kwietnia 2013 głogowska dziennikarka Gazety Lubuskiej donosił, ze „…odbyły się uroczystości upamiętniające zakończenie walk wojennych w Głogowie w 1945 roku. Najprawdopodobniej, taka uroczystość odbyła się po już raz ostatni. Do parku przybyli ostatni kombatanci, władze miasta i powiatu, żołnierze a także delegacje głogowskich szkół. Mieszkańców właściwie nie było….”

Rok później miasto uczciło dzień Zwycięstwa 8 maja, mieszkańców też nie było.  Jak będzie w roku 70-lecia? Czy zostanie upamiętniony moment przybycia pierwszych Głogowian? Choć dziś właściwie trwają już przygotowania do nieodległych świąt Wielkiej Nocy i niewielu zastanawia się co działo się np. w Wielki Piątek 70 lat temu. A o tym będzie niżej, bo wyjątkowo Wehikuł kwietniowy zaczynamy wydarzeniami z marca 1945 r., właśnie z przedświątecznych dni w dogorywającej Festung Glogau.

I jeszcze kilka słów obrachunków z nieodległą przeszłością na przełomie kadencji samorządów. Bo nie tylko „poeta pamięta”, pamięta też Wehikuł czasu –

W kwietniu 2013 r. ówcześni Włodarze Głogowa, Lubina i Polkowic podpisali Deklarację utworzenia AGLOMERACJI MIEDZIOWEJ. Co z tego pomysłu zostało do dziś? I czy pomysł jest w dalszym ciągu aktualny?  A tekst deklaracji dalej jest dostępny: http://www.glogow.pl/images/stories/pliki/deklaracja.pd

W kwietniu 2014 r. wręczone zostały po raz pierwszy Nagrody Gospodarcze Starosty Głogowskiego. Otrzymały firmy: spółka Sitech w kategorii „Nowy inwestor"; Zakład Ogólnobudowlany Sobota w kategorii „Uznana firma lokalna"; Top Poligrafia została „Firmą zaangażowaną społecznie". Nagrodą indywidualną dla osobowości gospodarczej uhonorowano wójta gminy wiejskiej Głogów Andrzeja Krzemienia. Jak wiemy sukces ten nie przełożył się na wynik wyborczy. Czy Nagroda się ostanie i pod czyim patronatem zobaczymy za kilkanaście dni.

W tym też kwietniu rozpoczęła się też eksploatacja nowego złoża rudy miedzi Głogów Głęboki Przemysłowy.  

 

W kwietniu 2015 r. dobiega kres zawolania „tu znajdziesz pieniądze”. Czy nowy znak promocyjny stanie się powszechnie akceptowany? Nie bawem się dowiemy.

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne kwietniowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl




21.03.2015 
Głogowska Nagroda Historyczna
„Złoty Bilet Czytelników Wehikułu Czasu” 

Wehikuł czasu, przy współudziale TZG i głogowskich mediów ogłasza plebiscyt III  edycji Głogowskiej Nagrody Historycznej „Złoty Bilet Czytelników Wehikułu Czasu 2014”

Nagrodę otrzyma autor (autorzy) wydarzenia historycznego, inicjatywy, wydawnictwa, czy przedsięwzięcia, bądź osoba upowszechniająca i popularyzująca w 2014 r. przeszłość Głogowa i Ziemi Głogowskiej, na które zostanie oddana największa ilość głosów.  Kapituła składająca się z 19 Głogowian reprezentujących różne środowiska i zawody a interesujących się przeszłością naszego miasta, zaproponowała 12 kandydatur, z których nominowała pięć (5)„Wehikuł czasu” przedstawia do Nagrody następujących Nominatów:

  1.  „Dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach” [http://www.glogow.pl/okolice/]  -  portal internetowy Tomasza Mietlickiego

  2. WystawaWydrukowano w Głogowie” / Renata Matysiak - Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

  3. Fritz Reuter "Twierdza Głogów, Listy ze Śląska", Głogów 2014; Marcin Błaszkowski i TZG

  4. "Kierunek GŁOGÓW" - cykl filmów zrealizowanych w 2014 r. przez TV MASTER i Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.  

  5. "Marzyli tylko o wolnej Polsce" - reż. Paweł Chruszcz. -   Film nt. głogowskiego podziemia antykomunistycznego lat 1945 – 1949

 Zasady głosowania

Chcąc zagłosować należy wysłać mail z wybraną przez siebie jedną kandydaturą, na adres: wehikulczasuglogow@interia.pl Głosowanie będzie trwało od momentu ogłoszenia do 24 kwietnia (piątek), do godz. 24.00. Jeden mail z jednego adresu jest jednym głosem. Regulamin Nagrody znajduje się w zakładce Złoty Bilet na stronie http://www.glogow.pl/tzg

Wręczenie Nagrody odbędzie się w maju w trakcie Gali „Wehikułu czasu”


2.03.2015
Wehikuł czasu  - marzec 2015 (rok 7/73)
Kolejny miesiąc roku 70-lecia za nami. W wielu środowiskach trwają przygotowania lub realizowane już są przedsięwzięcia związane z obchodami jubileuszu. Wiele instytucji, przedsiębiorstw czy organizacji będzie wraz z jubileuszem polskiego Głogowa obchodziło swój.
Ostatni swój pobyt w Głogowie Wehikuł czasu wykorzystał też do podziękowania przyjaciołom i tym którzy na rzecz badania i upowszechniania przeszłości lokalnej działają. W ub. roku został przyznany Złoty Bilet Wehikułu pani Elżbiecie Maćkowskiej z Góry
(za zapał i entuzjazm w gromadzeniu, opracowywaniu i udostępnianiu dorobku materialnego przedwojennych i powojennych mieszkańców Dolnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem Góry i okolic, za życzliwość i pomoc Wehikułowi czasu, nr 11). Wręczono go dopiero 10 lutego w górowskiej Izbie Pamiątek prowadzonej przez panią Elę.
Kolejne Bilety już przyznane w 2015 roku przekazane zostały wyjątkowo przy okazji promocji wydawnictw TZG 18 lutego. Otrzymali je „zamiejscowi” przyjaciele Wehikułu i głogowskich historyków, uczestniczący w spotkaniu:
Marcin Błaszkowski, Głogowianin z Leszna, erudyta, polihistor i poliglota, miłośnik Wielkiego Świata i Małych Ojczyzn, za życzliwość dla poczynań Wehikułu, leszczyńskie w nim glogoviana itd.  (nr 15)
Prof. dr hab. Jerzy Maroń z Wrocławia
, za znajdowanie - w trakcie profesjonalnych badań nad historią myśli wojskowej i wypełnianiem obowiązków Profesora Uniwersytetu Wrocławskiego - czasu na pomoc i za życzliwość dla głogowskich historyków i regionalistów, za dobre słowo, zachętę i poczucie humoru.  (nr 16)
To nie koniec wyróżnień w tym roku. Będą wręczone w trakcie dorocznej już Gali, Niebawem zostanie ogłoszona kolejna (już III) edycja Głogowskiej Nagrody Historycznej „Złoty Bilet Czytelników Wehikułu czasu”. W tym roku Patronat nad Nagrodą objął Prezydent Głogowa.
O szczegółach III Głogowskiej Nagrody Historycznej niebawem, a w trakcie Gali Wehikułu poznamy jej zwycięzcę i laureatów kolejnych Biletów.
W trakcie spotkania miało miejsce kilka innych zdarzeń. Wsród nich m.in. przekazanie przez M. Błaszkowskiego Prezydentowi R. Rokaszewiczowi w darze dla miasta obrazu Georga Garbe – Glogau.Wszystkie opisywane i wspominane zdarzenia odbyły się w zatłoczonej, gościnnej Bibliotece PWSZ. Za przygotowanie wystawy i stworzenie warunków Wehikuł dziękuje władzom Uczelni a szczególnie Dyrektor Biblioteki – Urszuli Ziębie.


Akwarela namalowana po nalocie i pożarze miasta 13 marca 1945 r., przez obergefreitra Helmuta Pommenkninga. Praca została zaprezentowana po raz pierwszy na wystawie „Głogów na kartach pocztowych” w  Muzeum w Zamku Książąt Głogowskich w lutym 1992 r. [ze zbiorów TZG]

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne marcowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu. Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres: wehikulczasuglogow@interia.pl




2.02.2015
Wehikuł czasu  - luty 2015 (rok 7/72)

Zakończyły się ferie szkolne dolnośląskich dzieci i młodzieży. W Głogowie było kilka atrakcji związanych z poznawaniem przeszłości – głównie historii miasta i regionu. Zima w Twierdzy – największa impreza organizowana przy pomocy sztabu wolontariuszy, adresowana jest do młodzieży choć na zdjęciach widać, że większość uczestników ma ferie przez cały rok. Ale widać też dziadków z wnukami.

Bieżący rok to czas szczególnego przypominania przeszłości sprzed 70 lat. W lutym 1945 r. przez mosty na Odrze przetoczyły się ostatnie oddziały wycofującej się armii hitlerowskiej. Zamienione w twierdzę miasto zostało okrążone i pozostało na zapleczu nacierających z impetem w kierunku Nysy Łużyckiej batalionów Armii Czerwonej. Niżej więc będzie o kilku lutowych aspektach tamtego roku..

Niebawem zostanie ogłoszona kolejna (już III) edycja Głogowskiej Nagrody Historycznej „Złoty Bilet Czytelników Wehikułu czasu”. W tym roku Patronat nad Nagrodą przyjął Prezydent Głogowa, pan Rafael Rokaszewicz.

Przypomnijmy niektóre wydarzenia 2014 roku i ich sprawców, zasługujących na szczególną uwagę (kolejność przypadkowa):

1.  VI edycja Głogowskich Gier Ulicznych - Małgorzata Sieledczyk

2. Wystawa  Wydrukowano w Głogowie”  -  Muzeum Archeologiczno-Historyczne

3. Program „Tożsamości Odzyskane-Interwencje” -realizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Urząd Gminy Kotla

4.  Niekonwencjonalne  inicjatywy utrwalenia daty 1109 roku  - Dariusz Czaja

5. Dziedzictwo przeszłości utrwalone w zabytkach - portal Tomasza Mietlickiego

6. Kolejne profile o przeszłości na portalach społecznościowych (wymienić)

7. Zima – Lato w Twierdzy 2014 - SMGF i Klub Batalionowy

8. Kaspar Borgeni, Rocznik głogowski do roku 1493, przełożył, oprac. i wstępem opatrzył Wojciech Mrozowicz - Wydawnictwo źródłowe Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

 

         Lista ta na pewno nie jest pełna, proszę więc w takim przypadku o uzupełnienie na podany niżej adres. Propozycje zostaną przedstawione Kapitule.

I tu uwaga – otóż renowacja i adaptacja Bloku koszarowego (nazwa tymczasowa) – nie została uwzględniona z powodu nie przekazania w roku 2014 obiektu do stałego użytku.



W roku siedemdziesięciolecia widok na konsekwencje końca II wojny światowej w Głogowie. Tu, jeszcze pięćdziesiąt lat temu poza rozebraniem ruin i wywiezieniem materiałów budowlanych i gruzu nic się nie dzieje.

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne lutowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu. Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

6.01.2015

Wehikuł czasu  - styczeń 2015 (rok 7/71)

Głogów wszedł w Nowy, 2015 Rok świętując hucznie na Rynku. Ma to stać się tradycją, ostatni Sylwester w pobliżu - pod Zamkiem - odbył się na przełomie 2007/8 roku. Wspólne święto na rynku to jedna z oznak zmian powyborczych i pierwsza próba podnoszonego Starego Miasta. Wehikuł będzie się tym próbom z zainteresowaniem przyglądał.

Wśród grudniowych nowości to przywrócenie bezpośredniej łączności Głogowa ze wschodem kraju. Z Zielonej Góry przez Głogów, Wrocław i Katowice, Kielce do Lublina codziennie jeździ TLK „Sztygar”. To „wiekopomna chwila" - napisała do Wehikułu głogowska dziennikarka. Dla przypomnienia takie podobne połączenie już było. 9 marca 2014 PKP IC skróciły trasę pociągu TLK „Hetman” z Zielonej Góry do Zamościa o odcinek Rzeszów – Zamość, a później zrezygnowało z odcinka Zielona Góra-Wrocław.

Przed nami styczeń kolejnego roku.

W tym roku obchodzić będziemy 70 rocznicę polskiego Głogowa. A styczeń 1945 roku był miesiącem ewakuacji i przemarszu resztek rozbitej choć mocno się broniącej, armii hitlerowskiej.

100 lat temu z głogowskich ośrodków szkoleniowych armii kajzerowskiej na fronty Wielkiej Wojny wyjeżdżali wcieleni do wojska Wielkopolanie. I niżej jeden z Listów Stanisława Szymańskiego z Głogowa do Poznania. Przeczytane publicznie przez uczniów 4 Gimnazjum wzbudziły zainteresowanie słuchaczy. Niżej więc publikowany jest ostatni z listów.

Wehikuł przez okno

Widok na Stare Miasto w końcu lat sześćdziesiątych XX wieku. [ze zbiorów A. Hryniewicza] 

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne styczniowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl


 

5.12.2014

Wehikuł czasu - grudzień 2014 (rok 6/70)

Czas podróży w okresie przedświątecznym ma wymiar szczególny. Tegoroczna grudniowa wędrówka Wehikułu będzie poniekąd kolejowa. I nie tylko dlatego, że Wehikuł urodził się w dniu patronki kolejarzy – św. Katarzyny. Ale rośnie sentyment do przeszłości podróżowania koleją. Wiec Wehikuł proponuje w chwili wolnego czasu samodzielny spacer po głogowskiej, jak się okazuje wielce rozległej stacji kolejowej. Polecamy wirtualną wycieczkę, którą jeden z  Głogowian, miłośnik kolei zamieścił w sieci:  Głogów zdjęcia 2011 plan stan na 14.01.2002   http://www.covalus.ovh.org/glogow/3.html

I niżej, tego autora podgłogowskie opowiadanie kolejowe ze świąteczną dedykacją.

Dziś też, w siedemdziesiątą rocznicę przypominamy podróż do obozu pracy w niemieckim Glogau Holendra zatrzymanego w trakcie łapanki. W ubiegłym roku, też w grudniowej odsłonie [patrz 12/2013] Wehikuł awizował unikalne dziełko – „1944-45. Z dziennika holenderskiego robotnika przymusowego. Historia podróży dziewięciu Holendrów przez znaczną część Europy opowiedziana przez Keesa Borstlapa”.

Mężczyzna dotarł nad Odrę z Holandii pociągiem. Choć to była podróż do niewolniczej pracy, to co zobaczył później opisał. Młody chłopak miał świadomość wyjątkowości sytuacji w której się znalazł. Sporządził więc dość szczegółowe notatki. Jego syn,  Henk Borstlap kilkadziesiąt lat później, już w nowej sytuacji geopolitycznej znalazł sojuszników w przetłumaczeniu i wydaniu wspomnień ojca. Dzięki kontaktom przedstawicieli rodziny z p. Antonim Bokiem tekst trafił też do Głogowa. 4 grudnia został zaprezentowany publicznie. Teraz po raz kolejny krótki fragment w Wehikule.

W grudniową podróż z Paryża do Warszawy wyruszył syn Napoleona i Marii Walewskiej. Jechał trakcją konną. W okolicy Głogowa zatrzymany trafił do kazamat nadodrzańskiej twierdzy.

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne grudniowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 

Wehikuł czasu nie odnosi się do bieżących zmian personalnych w mieście i powiecie na skutek werdyktu wyborczego w wyborach 16 i 30 listopada. Jednak przedstawia wizerunek drugiej, stosunkowo młodej „dziury w ziemi”, która też w ciągu najbliższych lat winna zostać zabudowana by podkreślić sprawność nowej ekipy. A w sprawie pierwszej – osławionego  L…kplacu” przed Ratuszem obietnice już padły. I przy okazji - Wehikuł zwraca uwagę, że okna obydwu najważniejszych głogowskich gabinetów nie wychodzą na inkryminowane „dziury”.   


15.11.2014


Kampania Wrześniowa czy wojna obronna Polski – spojrzenie z perspektywy lat” – to tytuł wykładu, który będzie towarzyszył wystawie organizowanej przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej oraz Klub Batalionowy w Głogowie. Na wystawę „Pamięci września 1939” składają się bogate zbiory należące do Adama Gawlika z Bytomia Odrzańskiego, w tym przedmioty nawiązujące lub wręcz pochodzące z lat 30. – pamiątki związane z umundurowaniem czy wyposażeniem walczących wojsk. To właśnie w Bytomiu Odrzańskim wystawa prezentowana była po raz pierwszy. W Klubie Batalionowym będzie można ją oglądać od 19 listopada br. Tego dnia też, o godz. 17.00 odbędzie się wykład, który wygłosi Pan Adam Gawlik.

10.11.2014

Fotorelacja z wyjazdu do Wielkopolski z okazji Święta Niepodległości dostanę jest na naszym profilu facebookowym. Zapraszamy!

 


5.11.2014

Wehikuł czasu - listopad 2014 (rok 6/69)

 

Przedostatni tydzień października Wehikuł spędził wśród wykładów i konferencji lokalnych. Głogów, Chobienia, Grębocice, Wschowa… trzymając w ręce książki …. zbiory artykułów z konferencji, o których będzie poniżej.

Wśród wydarzeń ważne było zaproszenie i udział w dolnośląskich obchodach Święta Terenowych Organów Administracji Wojskowej w Głogowie. W tym roku uroczystości dla jednostek z całego województwa odbyły się Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie. Jak doniosły później w relacjach media - spotkanie było okazją do prezentacji dorobku tych instytucji, uhonorowania pracowników wojska oraz odznaczenia żołnierzy medalami za zasługi dla ojczyzny oraz uczestnictwo w zagranicznych misjach. Uroczystości zwieńczył występ Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z solistami. Wehikuł został zaproszony do publicznego wystąpienia by zaprezentować wojskową przeszłość naszego miasta. I jak zwykle otrzymał do tego celu 10 minut. Warto zaakcentować cywilny związek miasta z jego wojskiem.

Honorowym Obywatelem Głogowa został wybrany przez Radę Miejską dr Leopold Góral, natomiast tytuły Zasłużonych dla Głogowa otrzymali Stanisław Kołtowski, kierownik klubu sportowego Chrobry, Michał Walkowiak,  przedsiębiorca, Ligum Pol. sp. z oo. i Jacek Zieliński, Prezydent Miasta w latach 1988-1998. Wehikuł z zainteresowaniem obserwuje ten jeden ze sposobów satysfakcjonowania oddanych miastu i aktywnych głogowian i innych ważnych dla Miasta ludzi. Serdecznie gratuluje wyróżnionym, z których każdy ma swoją cegiełkę w tworzeniu wizerunku swojego Głogowa. Tytuły zostaną wręczone w trakcie tradycyjnych – miejskich i powiatowych – obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

W listopadowy piątek, w ratuszowej restauracji Pod Starym Głogiem Tygodnik Głogowski podejmował będzie swoich Przyjaciół, współpracowników, czyli życzliwych i aktywnych. Wehikuł cieszy się, że został zaproszony, choć czas mu nie pozwoli na skorzystanie z niespodzianki. Współpraca z Tygodnikiem jest jedna z nielicznych przyjemności medialnych. który już po kilku tygodniach staje się Tygodnikiem Głogowskim.

14 października 1994 r., został  wydany pierwszy numer Tygodnika Samorządowego Sami, którego redaktorem był Edward Jabłoński. Uważny czytelnik winiety tego protoplasty Tygodnika Głogowskiego dostrzeże, ze kolejny numer to właściwie 12 a rok wydania III. A jeszcze gdyby dodać, że przed numerem pierwszym był numer 0 (zerowy czyli próbny)? Dobrze, że jest na naszym rynku prasowym gazeta z takim już dojrzałym stażem. Zespołowi wszystkiego najlepszego… 

 

 

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne listopadowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu, powyżej, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 


2.11.2014

 

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zaprasza na kolejną wycieczkę pt. „Przed Świętem Niepodległości. Śladami tradycji niepodległościowych w Wielkopolsce”.

Jest to już trzecia wycieczka TZG z tego cyklu, a trasa tegorocznej, jesiennej wycieczki prowadzi do Witaszyc, gdzie znajduje się Muzeum Wojen Napoleońskich a także Muzeum Gwiezdnych Wojen. Tam też przewidziany jest ciepły posiłek.

A po drodze do Witaszyc zwiedzimy Bazylikę na Świętej Górze w Głogówku koło Gostynia oraz Dworek – Muzeum im. E. Bojanowskiego w Grabonogu.


Termin: 8 listopada (sobota), miejsce wyjazdu: parking MOK-u, godzina: 7.30 (planowany powrót ok. 18.30), cena: 50 zł. Cena obejmuje przejazd autokarem i ubezpieczenie oraz przewodników. Uczestnicy opłacają wstępy do muzeów – łącznie 15zł. W zgłoszeniu proszę deklarować korzystanie z posiłku (ok. 15zł).

Zgłoszenia: Alicja Gorajewska, tel. 504 242 507; a.gorajewska@wp.pl


Serdecznie zapraszamy!
 

 


 

28.10.2014

Od kilku tygodni Towarzystwo Ziemi Głogowskiej wspólnie z TV Master realizuje programy turystyczno – historyczne o głogowskich zabytkach p.t. „Kierunek Głogów”.

Zapraszamy do ich oglądania!

Link na ikonie powyżej.

 

Filmy realizowane są dzięki wsparciu Fundacji Polska Miedź.


16.10.2014

W najbliższy wtorek, 21 października o godz. 17.00, TZG zaprasza do Klubu Batalionowego na wykład dra Grzegorza Podrucznego p.t. „Budowle garnizonu głogowskiego w latach 1740-1806 na tle pruskiej architektury wojskowej epoki fryderycjańskiej”.

Wstęp wolny!

 

 

Zadanie dofinansowane przez Gminę Miejską Głogów


 

2.10.2014
Wehikuł czasu - październik 2014 (rok 6/68)

 

26 września została wręczona II Głogowska Nagroda Historyczna. Okazją stało się wielowątkowe spotkanie inaugurujące „Dni z głogowską artylerią”, organizowane przez Stowarzyszenie Polskich Artylerzystów o/Głogów, Towarzystwo Ziemi Głogowskiej i „Wehikuł Czasu”.

Werdyktem Czytelników II Głogowską Nagrodę Historyczną „Złoty Bilet Głogowskiego Wehikułu Czasu” otrzymał Ireneusz Dominiak.

Przyjaciołom Wehikułu przyznano też 5 Złotych Biletów. Relacja w załączeniu.

 

 

Dyplom Nagrody dla Ireneusza Dominiaka

 

Dwa lata temu Wehikuł przypomniał publicznie o posągu Salomei głogowskiej. Został znaleziony po wojnie w ruinach Kolegiaty i od lat znajduje się jako depozyt wrocławskiego Muzeum Narodowego w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Został wtedy zorganizowany wykład konserwatora, mgr Sabiny Figurniak, a do Encyklopedii Ziemi Głogowskiej trafiły artykuły kustosz MNWr. Działania wokół „odnowionej” Salomei relacjonowały media uwypuklając ideę sprowadzenia rzeźby choćby na wystawę czasową. Wehikuł zaprezentował też ten pomysł zaprezentowania posągu w mieście, prezydentowi Głogowa. Wyraził on pewne zainteresowanie, przekazując informacje do Muzeum. Dla przypomnienia, rzeźba Salomei została poddana gruntownej konserwacji i uczestniczyła w wielkiej wystawie rzeźby gotyckiej w RFN. Nadaje się więc do transportu.

 

Mija 20 lat od chwili kiedy  w I LO im. B. Krzywoustego. zainaugurowano  Amatorskie Wieczory Artystyczne i 10 lat od utworzenia Galerii "U pana Henia za piecem", Jesienią 1994 roku odbyło się w szkolnej  harcówce pierwsze spotkanie twórców. Jak odnotowują kroniki dochód ze sprzedaży biletów przekazano na rzecz schroniska dla zwierząt. Z wpisów na popularnym portalu wynika, że zanosi się na obchody. Wehikuł będzie je śledził.

 

562 lata temu (30.09.1452 r.) Niemiec Johann Gutenberg wydrukował pierwszą w Europie książkę - Biblię Gutenberga. Prawie 150 lat później w Głogowie w październiku 1605 pojawił się drukarz, Joachim Funck. Od niego rozpoczyna się kilkusetletni okres głogowskiego drukarstwa. Kilka dni temu w MAH udostępniono, przygotowana z pietyzmem wystawę „Wydrukowano w Głogowie. Trzysta lat głogowskiego drukarstwa”. Warto ją polecić. Wystawa będzie dostępna do 14 grudnia.

 

O Wehikule już pięć lat na Głogowskim Forum Historycznym [http://www.gfh.glogow.pl/viewforum.php?f=15], nie wiele mniej w Głogowskim Portalu Informacyjnym i Tygodniku Głogowskim. - dzięki za współpracę.

 

Wehikuł przez okno

 

 

Trzy wieże, dwie z nich czekaja jeszcze na hełmy. Jest grupa głogowian, która ma koncepcje, środki i chęć odbudowy….

 

 

Relacja z wydarzenia jakim było wręczenie II GNH i Złotych Biletów oraz inne październikowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu, powyżej, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 



22.09.2014
„Dni z głogowską artylerią” i Gala Złotego Biletu Wehikułu Czasu 
Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, Stowarzyszenie Polskich Artylerzystów, Klub Batalionowy i Głogowski Wehikuł Czasu zapraszają na „Dni z głogowską artylerią” - 26 i 27 września (piątek i sobota)           

W piątek w Klubie Batalionowym przy ul. Wojska Polskiego (godz. 17.00) rozpocznie się spotkanie osób zainteresowanych przeszłością Głogowa.
W programie znajdzie się: 
- ogłoszenie wyników plebiscytu
- Głogowska Nagroda Historyczna „Złoty Bilet Czytelników Wehikułu Czasu 2013”
- Wykład Wiesława Maciuszczaka "Śladami głogowskiej artylerii". 

Spotkanie będzie również okazją do zaakcentowania 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej.
W ramach prezentacji Głogowskiego Wehikuł Czasu na żywo odczytane zostaną „Listy Polaka - rekruta z głogowskich koszar sprzed 100 lat”.
Ponadto odbędzie się pierwsza prezentacja wystawy planszowej „Głogowska piękna epoka 1900-1914”, autorstwa Antoniego Boka z TZG. 
W sobotę w godz. 11-13.00 odbędzie się wycieczka autokarowa po Głogowie i okolicach nawiązująca do treści piątkowego wykładu "Śladami głogowskiej artylerii" – Zbiórka zainteresowanych o godz. 11.00 w Klubie Batalionowym. Wyprawę poprowadzi Ireneusz Dominiak.

 

 


 

21.09.2014

Ruszamy z kolejnym projektem. Tym razem jest to wystawa skierowana do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych p.t. "Głogowska piękna Epoka. 1900-2014".

Wystawy prezentującej początek stulecia do wybuchu I wojny światowej. Rozpoczyna się od rozbiórek fortyfikacji głogowskich. W tle Europa, komplikująca się sytuacja polityczna i wreszcie wybuch wojny. To co jednak będzie oglądał widz , to obrazy Głogowa z belle epoque. Znajdują się tam reprodukcje zdjęć i widokówek, plany miasta, dodatkowo fotografie z epoki - także portrety ludzi przerywane krótkimi sekwencjami europejskimi (sytuacja społeczno- polityczna).

Autorem wystawy jest Antoni Bok, który poprowadzi także serię wykładów dla młodzieży.

Wystawę można oglądać także na poniższych plikach.

 

 

Do ściągnięcia i wydrukowania są także ulotki towarzyszące wystawie.

[1 cześć]   [2 cześć]

 

Zadanie dofinansowane przez Gminę Miejską Głogów


21.09.2014

W dniach 11-13 września br., w Bydgoszczy pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odbył się X Kongres Stowarzyszeń Regionalnych z przewodnim mottem - "Regionalizm polski 25 lat po transformacji jako ważne źródło odrodzenia nar...odu i państwa". Patroni Kongresu - wielcy pisarze nobliści: Henryk Sienkiewicz i Władysław Stanisław Reymont. Przedstawicielem Towarzystwa Ziemi Głogowskiej była Alicja Gorajewska.

Organizatorami Kongresu byli: Ruch Stowarzyszeń Regionalnych RP Rada Krajowa w Warszawie i Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Ważnymi akcentami X Kongresu były m.in.: odnowienie Karty Regionalizmu Polskiego uchwalonej 20 lat temu podczas V Kongresu Regionalnych Towarzystw Kultury 25 września 1994 r. we Wrocławiu i program regionalizmu polskiego na lata 2015-2018 wypracowany podczas kilkudziesięciu wykładów i dyskusji uczestników. W dniu 13 września 2014 r. na IV Walnym Zgromadzeniu Zwyczajnym Delegatów Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP wybrano nowe władze.

Przewodniczącym 21. osobowej Rady Krajowej Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP został ponownie dr Tadeusz Samborski (prezes Stowarzyszenia Kulturalnego "Krajobrazy" w Legnicy), do Rady z Dolnego Śląska zostali wybrani ponadto; prof. Stefan Bednarek - prezes Dolnośląskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i Marek Nałęcz-Socha - prezes Jeleniogórskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego.

Do 6. osobowej Komisji Rewizyjnej z Dolnego Śląska zostali wybrani: Henryk Smolny z Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa i Wojciech Szydłowski ze Stowarzyszenia Kulturalnego "Krajobrazy" w Legnicy.
Do 6. osobowego Sądu Koleżeńskiego z Dolnego Śląska zostali wybrani: Alicja Gorajewska - sekretarz Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, Zdzisław Mirecki wiceprezes Towarzystwa Miłośników Bolesławca oraz stowarzyszony z DTSK Wojciech Jachimowicz - prezes Towarzystwa Humanistycznego w Szybie Nowej Soli.
Zobacz więcej



 

21.09.2014

W dniu dzisiejszym odbyły sie II Głogowskie Targi NGO. Oczywiście uczestniczyliśmy w nich ze swoim stoiskiem.


20.09.2014
Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zaprasza na kolejną wycieczkę z cyklu „Odkrywanie Dolnego Śląska”.
Trasa tegorocznej, jesiennej wycieczki prowadzi do Świdnicy. Miasto nad Bystrzycą ma dużo do zaoferowania. Głównym punktem jest unikatowy na skalę europejską Kościół Pokoju. Dalej zwiedzimy wieżę ratuszową, natomiast w Muzeum Dawnego Kupiectwa obejrzymy m.in. unikatowy kapelusz targowy z Głogowa. 
A po drodze do Świdnicy zwiedzimy perłę śląskiego baroku - kościół św. Jadwigi  w Legnickim Polu (tam rewelacyjne freski iluzjonistyczne Kosmy Damiana Asama oraz organy Caspariniego.) oraz Muzeum Obozu Gross Rosen w Rogoźnicy.  Termin: 4 października (sobota), miejsce wyjazdu: parking MOK-u, godzina: 7.30 (planowany powrót ok. 18.30), cena: około 50 zł,  Zgłoszenia: Alicja Gorajewska, tel. 504 242 507; a.gorajewska@wp.pl 


 

31.08.2014
Wehikuł czasu  - wrzesień 2014 (rok 6/67)

 

Sto lat temu pociągi z głogowskiego dworca wywiozły garnizon na fronty Wielkiej Wojny. Miasto rozpoczęło też wojenne przygotowania. Szykowano lazarety – zbudowano baraki w okolicy obecnej siedziby PUP - gromadzono zapasy prowiantu. W koszarach ulokowały się ośrodki zapasowe. Już niedługo Wehikuł przedstawi niepublikowane listy do rodziny rekruta z podpoznańskiego Tarnowa, Stanisława  Szymańskiego, który jesień 1914 spędził w żarkowskich koszarach i okolicznych trasach marszowych i na strzelnicach.

Jeszcze nikt się nie spodziewa, że niebawem nastąpi koniec dotychczasowego świata

75 lat temu wybuch II wojny światowej miał ówczesnym Niemcom przynieść panowanie nad światem. II Wojna drastycznie jednak odmieniła jego losy i to nie pomyśli jej sprawców. 1 września 1939 r.

 

 

Na początku roku szkolnego zdjęcie grona nauczycielskiego najstarszego głogowskiego Liceum Ogólnokształcącego. Zostało zrobione przed charakterystycznym, monumentalnym wejściem do budynku, który obchodzi właśnie 85 rocznicę oddania do użytku. A zdjęcie ma już ok. sześćdziesiąt lat. Trafiło do Wehikułu dzięki uprzejmości p. Jadwigi Mecner. Niestety nieznana jest data zrobienia fotografii i nazwiska pedagogów. Autor prosi więc o pomoc w rozszyfrowaniu fotografii. W przypadku potrzeby dostarczone zostanie zdjęcie o większej rozdzielczości.

 

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne wrześniowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu, powyżej, a wszelkie pytania i uwagi oraz odpowiedzi na pytanie o zdjęcie prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl



24.08.2014
Akcja w rocznicę Obrony Głogowa w 1109r.
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.725461754199974.1073741899.107836472629175&type=1

15.08.214

TZG na uroczystości "W cieniu kolegiaty".

Fotorelacja na naszej stronie na FB:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.718933704852779.1073741898.107836472629175&type=1

 



2.08.2014
Wehikuł czasu 
- sierpień 2014 (rok 6/66) 

Sto lat temu rozpoczęła się Wielka Wojna. Tak ją dość długo nazywano licząc, że będzie jedyną taka straszną i wielką. Jak wiemy, niestety nie. W naszej pamięci tkwi jako I Wojna Światowa. W tym miesiącu mija 55 rocznica doniosłych dla miasta wydarzeń z 1959 r. Niezwykle uroczyście obchodzono wtedy 850 rocznicę wydarzeń 1109 r. I w Głogowie i w Bytomiu Odrzańskim odbyły się patriotyczne manifestacje. Dziś zgodnie z polityczna poprawnością należałoby może napisać, że obchody zostały wprzęgnięte w machinę ówczesnej propagandy. Pewnie tak. Ale wykonano wiele ważnych dla przyszłości miasta działań, które bez tej okazji mogły nie zaistnieć. Przeprowadzono festyny w ramach pierwszych dni Głogowa, nad Odrą zorganizowano duży zlot harcerski. Wydano kolejny numer gazety „Życie Głogowa”, połączono place Odrowąża i Wybickiego w jeden i nadano mu imię Jana z Głogowa. Odbyła się sesja Wojewódzkiej Rady Narodowej…  

Wehikuł przez okno

Kolejna zagadka związana z widokiem przez głogowskie okno ma dla Wehikułu wymiar sentymentalny. Z domu przy której ulicy zrobiono poniższe zdjęcie? 

Inne sierpniowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu, powyżej, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

3.07.2014
Wehikuł czasu  - lipiec 2014 (rok 6/65)  

W połowie miesiąca minie 350 rocznica śmierci Andreasa Gryphiusa. 16 lipca 1664 roku serce wielkiego twórcy nie wytrzymało, jak pisze Antoni Bok specjalnie dla Wehikułu. Przypomina też, że miasto specjalnie nie pamięta o swoim wielkim mieszkańcu. Ważnym również przez swoją twórczość dla przeszłości polskiej. A. Gryphius napisał stworzył „Piastusa", uważanego za pierwszą operę niemiecką, opisującego legendarne początki państwa polskiego”. Inni znawcy nazywają „Piastusa” śpiewogrą („Gesang-Spiel”) w sześciu odsłonach. Powstałą dla uczczenia narodzin księcia Jerzego Wilhelma, jak się okazało ostatniego Piasta z linii brzesko-legnickiej          

Wehikuł nie zapomniał o odbytym tegorocznym plebiscycie– Gala Złotego Biletu niebawem.          

Już kolejny miesiąc na Facebooku funkcjonuje profil Wehikułu, gdzie m.in. ukazuje się „Głogowskiego wehikułu czasu – niecodziennik historyczny” - https://www.facebook.com/glogowskiwehikulczasu Zapraszamy do lektury.

 

Andreas Gryphius, (collage ze zbiorów A. Boka) Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne lipcowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu, powyżej, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl


2.06.2014
Wehikuł czasu  - czerwiec 2014 (rok 6/64) 
Głogowski czerwiec 2014 rozpoczął się już w maju. MZKS Chrobry awansował do 1 ligi już a rozgrywki skończyły się w czerwcu. W tym też miesiącu trwać będą, XX jubileuszowe Głogowskie Konfrontacje Literackie.
Ale już za nami majowe, niezwykle spotkanie z Michałem Rusinkiem. Wydarzeniem czerwca stanie się na pewno wystawa fotografii Dariusza Mikołajewicza „Głogów 1994-2014”. Autor zapraszając pisze tak – „Większość zdjęć, które zostaną zaprezentowane, nigdy jeszcze nie była publikowana. Na wystawie będzie można obejrzeć fotografie z okresu ostatnich dwudziestu lat i zobaczyć, jakie zmiany zaszły w naszym mieście. Pamiętacie jeszcze, jaki kolor miał kiedyś nasz most? (nie zawsze był różowy...). Wehikułu nie będzie na wernisażu (6 czerwca, w piątek, o 18.00 w MOK-u) ale na pewno wystawę obejrzy.
Już po raz piąty, tym razem we wtorek, 24 czerwca przy pomniku najsłynniejszego głogowskiego solenizanta – Jana z Głogowa, w dniu imienin spotkają się Janiny, Jaśki i Janowie. W ogrodzie inicjatora i pomysłodawcy tych spotkań, Jana Hłubowskiego rośnie jawor, który jak nowa tradycja każe, zostanie posadzony nieopodal. W zeszłym roku deszcz nie odstraszył uczestników.
Jeszcze  przed nami również Dni Głogowa, Stachuriada. Moc wrażeń dla aktywnych.
Wehikuł, który jest również biografem Głogowian, przypomina, że 28 czerwca 80 urodziny będzie obchodził Jacek Zieliński - głogowski człowiek – instytucja, były Prezydent miasta, inżynier, działacz społeczny, miłośnik przeszłości miasta. Ad multom Annos !!!
Ale wróćmy jeszcze do minionego miesiąca. Wydarzeniem w całym kraju okazała się sobotnia, muzealna noc 17 maja. Motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów w Głogowie byli Rzymianie i Celtowie. Gośćmi byli zaproszeni do członkowie grupy rekonstrukcyjnej Legio XXI Rapax i zespół Carrantuohill grający muzykę irlandzką i celtycką. Prawdziwym rarytasem miał się stać rzymski denar z okresu cesarza Aleksandra Sewera (III w). I choć pogoda spłatała figla to ponad 2000 mieszkańców miasta skorzystało z przygotowanych propozycji. Po raz kolejny okazało się - jak Wehikuł pisał rok temu -  że Głogowianie potrzebują i chcą wiedzy o przeszłości. Ważne by podawano ją tanio, lub za darmo. Minister Kultury zapowiada, że bilety do muzeów potanieją (to na marginesie)”. – Ta ostatnia kwestia nie nabrała przez rok rozpędu.
          
A w informacjach z przeszłości min. seria uzupełnień i sprostowań bowiem niezbadane są meandry badań historycznych. Trochę więcej niż zwykle o głogowskich klaryskach.
Wehikuł jednego zdjęcia 



Jedna z klas Zasadniczej Szkoły Zawodowej (gastronomicznej) na tle ówczesnej ruiny klubu wioślarskiego. Wśród uczennic jeden z najznamienitszych nauczycieli szkół głogowskich, prof. Tadeusz Łebek. Jak napisał do Wehikułu pan Zbigniew Jagustyn,  zdjęcie wykonane ono zostało w roku 1957 lub 58. Jest też moja żona.” Czy ktoś inny siebie rozpozna?  

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne czerwcowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu, powyżej, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl



13.05.2014


24 maja TZG organizuje kolejną wycieczkę z cyklu „Odkrywanie Dolnego Śląska”. Tym razem północną stroną, według klucza „Ciekawe miejsca, fascynujący ludzie w Dolinie Baryczy i na Wzgórzach Trzebnickich”. Kolejno:

Białków
– obserwatorium astronomiczne założone w latach 80 XIX w. przez astronoma amatora von Wuzikowskiego, obecnie znajduje się tu stacja obserwacyjna (pawilon instrumentów heliofizycznych - koronograf) Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Na miejscu oprowadzi nas pracownik IA.

Żmigród – w tym dolnośląskim grodzie interesuje nas głównie zespół pałacowo-parkowy (wzorcowy sposób zagospodarowania jako trwałej ruiny obiektu pałacowego).

Milicz – oprócz zwiedzenia głównych zabytków miasta: kościoła Łaski i pałacu Maltzanów, odwiedzimy pierwszy w Polsce Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny, a w nim wystawę poświęconą niezwykłej postaci - Bolesławowi Zajiczkowi. Do zobaczenia jest tam również ciekawie zaaranżowana kolekcja ozdób choinkowych.

Postolin i Wzgórze Joanny - to malownicze miejsca związane z H. von Salischem, wielkim miłośnikiem i znawcą lasu.

Trzebnica jest głównym punktem naszej wyprawy. To przede wszystkim kompleks kościoła i klasztoru cysterek – sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej. Sławna księżna i święta oraz jej małżonek, Książę z Brodą, są bohaterami tej opowieści, a naszym przewodnikiem będzie niepowtarzalna siostra Justyna. W Trzebnicy odwiedzimy Bukowy Las i jego atrakcje oraz Muzeum Regionalne (m.in. historia Trzebnicy, ślady pierwszej bytności człowieka na ziemiach polskich, pamiątki po średniowiecznych pielgrzymach), gdzie tradycyjnie już spotkamy się z przedstawicielem miejscowych regionalistów.

Wyjazd o godz 7.30 (spod MOK) , powrót do Głogowa około godz. 18.
Tel. 509 072 531


30.04.2014

Wehikuł czasu - maj 2014 (rok 6/63)

Zniknęła z kalendarza głogowskich obchodów data 1 kwietnia. Nie pojawiła się też data – symbol przybycia na te ziemie Polaków, którzy z zaangażowaniem od 69 lat likwidują skutki wojny. Więc Wehikuł przypomina datę, która widnieje w nazwie uliczki w okolicy Szpitala. U niektórych przechodniów budzi pytanie – co się wydarzyło 10 maja? I którego roku? Już w roku 1946 pionierzy zebrani na majowym, uroczystym spotkaniu zaproponowali by zapamiętać datę 10 maja 1945 r. jako symbol przejęcia administracji nad miastem.

W maju przypada już 79 rocznica oddania do użytku głogowskiego dworca kolejowego. Więc dla przypomnienia restauratorom i konserwatorom z grupy PKP, Wehikuł niżej publikuje zdjęcia że zegar na froncie umieszczony jest w kwadratowej ramie i różni się od tego widniejącego tam dziś. A wśród informacji majowych zdjęcie jeszcze starsze, na którym ten zegar kłania się kolejarzom na kwadratowo!

Ulica 10 Maja widziana od strony Szpitala, do którego na rowerze udaje się jej mieszkaniec dr Tadeusz Sulicki. Nie raz zatrzymywany był przez sąsiadów, pacjentów. W głębi nie zabudowana jeszcze klockami ulica Szopena [fot. dr Leopold Góral]            

Zakończył się już plebiscyt o Głogowską Nagrodę Historyczną „Złoty Bilet Czytelników Wehikułu Czasu” za 2013 r. Z powodów niezależnych od Wehikułu Gala Złotego Biletu i ogłoszenie wyników odbędzie się w terminie późniejszym.   Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne majowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu, powyżej, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl  


17.04.2014

Jak już informowaliśmy, w dniach 10-13 kwietnia br. we Wrocławiu odbywała się piąta edycja targów książki SILESIANA - organizowana przez Dolnośląski Salon Wydawniczy. Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zgodnie z tradycją, było jednym głównych z wystawców, prezentując swoje publikacje książkowe, zarówno te najświeższe, jak i te, już dziś archiwalne.
W tegorocznej edycji Towarzystwo Ziemi Głogowskiej reprezentowali: Alicja Gorajewska, Róża Lewicz oraz Antoni Bok, który dodatkowo wystąpił również z wykładem pt. „Podróże po Śląsku: północną stroną, przez śląski las”.
Poniżej prezentujemy kilka fotografii, użyczonych przez organizatorów, a przedstawiających stoisko TZG (w centralnym miejscu targów), wykład Antoniego Boka jak i fotografię promującą wydawnictwa wszystkich wystawców - na której łatwo można znaleźć naszą szlagierową publikację - Rocznik Głogowski do roku 1493.

 

 


16.04.2014

W dziale Biblioteka Multimedialna na stronie Towarzystwa Ziemi Głogowskiej dodaliśmy kolejne archiwalne zeszyty Encyklopedii Ziemi Głogowskiej od numeru 57 do 69. Jest to około 160 haseł!

Zapraszamy do lektury. Materiały w formie plików PDF przygotował p. Albin Tomalak.

 

 



10.04.2014
Zdjęcia z wycieczki organizowanej przez TZG dostępne są na naszym profilu FB: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.646979342048216.1073741892.107836472629175&type=1

31.01.2014

Wehikuł czasu  - kwiecień 2014 (rok 6/62)          
Kwiecień zaczyna się po raz pierwszy w Głogowie bez uroczystości pod Pomnikiem Koalicji. Jak niżej Wehikuł notuje, oficjalnym powodem jest to, że „Związek kombatantów porozumiał się z Prezydentem”. Od dziś Głogów nie posiada więc oficjalnej daty granicznej dla 1945 roku. Czy służyć to będzie lokalnej amnezji?. Uroczystość 8 maja, w Dzień Zwycięstwa z okazji zakończenia II wojny światowej załatwi wszystko? Bez ducha lokalności? Może w takim razie urządźmy święto ulicy 10 Maja?
Jeżeli mamy obchodzić święta ogólnopolskie to Wehikuł przypomina, że 16 kwietnia obchodzony jest Dzień Sapera, święto ustanowione w 1946 roku w rocznicę forsowania linii Odry i Nysy Łużyckiej. W Głogowie to święto mogłoby mieć szczególny wymiar ze względu na zasługi saperów dla miasta. Skwer przy Zamku, straszący betonowym fortepianem i kamieniem z oberwana tablicą przemianowano na plac Saperów. Stanąć miał tam Pomnik Głogowskich Saperów. Z naciskiem na miał.Wehikuł został w zacnym towarzystwie członkiem Społecznego Komitetu Budowy, nabył cegiełki, asystuje i kibicuje zamiarom i zmianom. I celu…          
Jeszcze przez kilka kwietniowych dni trwa plebiscyt
Po raz drugi czytelnicy Wehikułu przyznają swoje wyróżnienie:Głogowską Nagrodę Historyczną„Złoty Bilet Czytelników Wehikułu Czasu” za 2013 r.
Chcąc zagłosować należy wysłać mail z wybraną przez siebie jedną kandydaturą, na adres: wehikulczasuglogow@interia.pl
Głosowanie będzie trwało do 4 kwietnia (piątek), do godz. 24.00.           
Szczegółowe informacje na stronie TZG poniżej i w internecie
.
Wehikuł przez okno 

Koszary głogowskich saperów – jakie związki z nimi ma to zdjęcie? Są co najmniej trzy. 

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne kwietniowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu, powyżej, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl



20.03.2014

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zaprasza w dniu 5 kwietnia na wiosenną wycieczkę. Bliskie okolice i "stare"  miejsca - jednak według klucza: nowe odkrycia Atrakcje dla ducha, oczu i ciała są zabezpieczone!   
Zgłoszenie uczestnictwa: 
tel. 76 852 61 72, 509 072 531



15.03.2014

Głogowska Nagroda Historyczna

„Złoty Bilet Czytelników Wehikułu Czasu 2013”

 

W ubiegłym roku po raz pierwszy została przyznana Głogowska Nagroda Historyczna, „Złoty Bilet Czytelników Wehikułu Czasu” za rok 2012. W wyniku głosowania mailowego Nagrodę otrzymało przedsięwzięcie SMGF „Twierdza Głogów” i Klubu Batalionowego - „Zima i lato w Twierdzy 2012”.

Mając na uwadze zainteresowanie jakim cieszył się plebiscyt i przedsięwzięcia związane z popularyzowaniem i upamiętnieniem lokalnej przeszłości, zapraszamy do II  edycji.

 

„Złoty Bilet Czytelników Wehikułu Czasu 2013”

otrzyma autor (autorzy) wydarzenia historycznego, inicjatywy, wydawnictwa, czy przedsięwzięcia, bądź osoba upowszechniająca i popularyzująca w 2013 r. przeszłość Głogowa i Ziemi Głogowskiej, na które zostanie oddana największa ilość głosów.  Spośród kandydatur zaproponowanych przez Głogowian reprezentujących różne środowiska a interesujących się przeszłością naszego miasta, „Wehikuł czasu” przedstawia do Nagrody następujące wydarzenia bądź osoby:

  1. Ireneusz Dominiak - za pasję i systematyczność w cyklu prelekcji w Klubie Batalionowym, pt. „Głogów jakiego nie znamy".

  2. Konferencja Regionalistów „Małe Ojczyzny na styku regionów” z okazji XX-lecia Encyklopedii Ziemi Głogowskiej, z udziałem lokalnych organizacji i towarzystw pogranicza Dolnego Śląska, Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. (Towarzystwo Ziemi Głogowskiej).

  3. Alicja Męczyńska – moderator GFH, za inicjatywę uporządkowania i eksponowania zabytków sztuki sepulkralnej - nagrobków z głogowskich dawnych cmentarzy zachowanych na Ostrowie Tumskim.

  4. Publikacja - Franz D. Lucas i Margaret Heitmann, Żydzi głogowscy. Dzieje i kultura, Głogów 2013. (Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogowa)

  5. Odsłonięcie na terenie dawnej Cukrowni Głogów, tablicy upamiętniającej działalność podziemia antykomunistycznego w Głogowie w latach 1945-1949. (Fundacja Bolesława Chrobrego).

  6. Udostępnienie reliktów głogowskich Sukiennic - najstarszego odkrytego i stosunkowo dobrze zachowanego obiektu świeckiego w Głogowie. (Urząd Miejski)

 

Zasady głosowania

Chcąc zagłosować należy wysłać mail z wybraną przez siebie jedną kandydaturą, na adres:

wehikulczasuglogow@interia.pl

Głosowanie będzie trwało do 4 kwietnia (piątek), do godz. 24.00. Jeden mail jest jednym głosem.

Regulamin Nagrody znajduje się w zakładce Złoty Bilet.



13.03.2014
Fotorelacja Marcina Kuchnickiego z promocji Roczników Głogowskich:






1.03.2014

Wehikuł czasu  - marzec 2014 (rok 6/61)

Wiosennie wchodzimy w tegoroczny marzec. Przed nami miesiąc ważnych dla historii Głogowa wydarzeń. Po raz drugi czytelnicy Wehikułu przyznają swoje wyróżnienie:
Głogowską Nagrodę Historyczną „Złoty Bilet Czytelników Wehikułu Czasu” za 2013 r.
Niebawem zostanie ogłoszony plebiscyt, który będzie trwał do 29 marca. W ubiegłym roku I Nagrodę otrzymali organizatorzy Zimy i Lata w twierdzy 2012. 
Były w 2013 roku wydarzenia, spektakle, publikacje i inne projekty dotyczące przeszłości Ziemi Głogowskiej, są osoby realizujące te przedsięwzięcia. Kto lub co zasługuje na wyróżnienie w II edycji Złotego Biletu Wehikułu?
Zakończył się plebiscyt Tygodnika Głogowskiego - Osobowość Roku 2013. Wehikuł z satysfakcją podkreśla, że w czołówce znakomitego peletonu kandydatów znaleźli się też pasjonaci przeszłości, z którymi w różnym zakresie współpracuje czy współpracował. Każdy z nich jest Osobowością w tym co robi. Najbliżej Wehikułu jest Ireneusz Dominiak, który w ubiegłym roku był drugi w plebiscycie I Głogowskiej Nagrody Historycznej i czynnie uczestniczy w planowaniu jego podróży. Dziś też został drugi. Szkoda, że polityka wygrała z historią. Gratulacje dla wszystkich zgłoszonych.
Wehikuł wszedł również na łamy popularnego portalu FB. Od lutego co kilka dni ukazują się ciekawostki pod nazwą Głogowskiego wehikułu czasu – niecodziennik historyczny.
I kolejne marcowe wydarzenie – prezentacja wydawnictw TZG, w tym Kaspara Borgeniego Rocznika głogowskiego do roku 1493 (Annales Glogovienses bis z. J. 1493). Dzięki wydaniu drukiem w 1877 r., ocalony został z wojennej pożogi, bowiem tom, z którego zrobiono transkrypcje zaginął – najprawdopodobniej spłonął. 11 marca o godz. 17.00, w miejscu gdzie ponad 500 lat temu Rocznik powstawał, obok Kolegiaty, przy ulicy Księdza Prałata Luigi Novaresse, w Domu „Uzdrowienie Chorych” o swojej pracy opowie dr hab. Wojciech Mrozowicz, który Rocznik przetłumaczył i opracował. Opinię o Annales wyrazi prof. dr hab. Rościsław Żerelik, recenzent i wybitny historyk tego okresu.


Okładka Rocznika głogowskiego z grafika Adama Kopca. 

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne marcowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu powyżej, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

26.02.2014

 


Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zaprasza na promocję książki:

Kaspar Borgeni, Rocznik głogowski do roku 1493(Annales Glogovienses bis z. J. 1493),

źródło do historii Śląska i Głogowa, po raz pierwszy w języku polskim!

Przekład i komentarz: dr hab. Wojciech Mrozowicz

Spotkanie połączone będzie z prezentacją wydawnictw TZG wydanych w 2013r.

 

11.03.2014 (wtorek) godz. 17.00 Sala konferencyjna Domu Uzdrowienie Chorych im. Jana Pawła II

Program:

-Rafael Rokaszewicz, Prezes TZG, wprowadzenie.

Wokół Annales Glogovienses czyli Rocznika głogowskiego:

- Wiesław Maciuszczak  - o wydawnictwach historycznych TZG

- Wehikuł czasu – Annales ze słuchu

- Prof. dr hab. Rościsław Żerelik dyrektor Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego – Dlaczego Annales…?

- Dr hab. Wojciech Mrozowicz – Jak przetłumaczyłem Annales

Wydawnictwa TZG w 2013 r.:

- Antoni Bok–o najnowszych publikacjach (Herb Głogowa, Seria Zabytki Głogowa, 73 Zeszyt EZG)



14.02.2014



Niebawem rozpoczyna się "Zima w Twierdzy". W trakcie jej trwania zachęcamy do oglądania przygotowanej przez nas wystawy o historii nowożytnej Twierdzy Głogów. Wystawa prezentowana będzie w kazamacie. Składają się na nią cztery plansze z rysunkami planów twierdzy, jak i jej poszczególnych dzieł. Są to często rekonstrukcje obiektów, dzięki czemu oglądający będzie mógł przekonać się, jak wyglądały w okresie swojego rozkwitu. Całość wzbogaca rys historyczny przedstawionych obiektów, ale i opis poszczególnych elementów fortyfikacyjnych na planach twierdzy.
Rysunki wykonał Mariusz Wojciechowski (m.in. twórca rysunków do prezentowanej w Głogowie książki o pruskich fortyfikacjach G. Podrucznego).
ZAPRASZAMY!

Zadanie dofinansowane zostało ze środków Gminy Miejskiej Głogów


14.02.2014
11 marca 2014 r,, we wtorek, o godz. 17.00  w Domu Uzdrowienie Chorych zaprezentowane zostaną wydawnictwa TZG z 2013 roku.
Wydarzeniem stanie się publiczny pokaz podstawowego źródła do historii Głogowa, które po 136 latach od ogłoszenia drukiem kopii średniowiecznego rękopisu, ukazuje się po raz pierwszy w polskim przekładzie:



Kaspar Borgeni, Rocznik głogowski do roku 1493 (Annales Glogovienses bis z. J. 1493) przełożył, opracował i wstępem opatrzył dr hab. Wojciech Mrozowicz.

Towarzystwo przedstawi też inne wydawnictwa tego roku:



Alicja Gorajewska,  Herb Głogowa i jego funkcje w życiu miasta



W serii "Zabytki Głogowa" przewodniki: Zamek Książąt Głogowskich (autor Dariusz A. Czaja), i Kościół pw. św. Wawrzyńca (autor Antoni Bok i Rafael Rokaszewicz).


73 zeszyt jubileuszowy EZG – XX-lecie Encyklopedii. 

Publikacje zostały dofinansowane przez:
Gminę Miejską Głogów
Fundację „Polska Miedź”
Bank Zachodni WBK


Więcej szczegółów o spotkaniu niebawem.


3.02.2014
Wehikuł czasu  - luty 2014 (rok 6/60) 

Luty rozpoczyna się, niespotykaną śnieżną ponową, głównie na wschodzie Polski. Przykryła Lubelszczyznę w niespotykany dawno sposób. Wehikuł dzieli więc czas między podróże a odśnieżanie.Powiększa się i rośnie liczba przyjaciół i sympatyków Wehikułu. Od Damiana Szymczaka z Leszna dotarła przesyłka z owocami lektury  tamtejszych gazet z drugiej połowy lat czterdziestych XX wieku. 
Pan Damian przysłał treści ogłoszeń i notki z „Gazety Codziennej”, które jak piszeukazały się w tych nielicznych egzemplarzach, które przetrwały”. Niżej pierwsza z nich.  
Wehikuł przez okno
    
Ostatnie, czyli zamieszczone w styczniu zdjęcie zostało wykonane przez okno w ścianie ruin dawnego kościoła farnego pw. św. Mikołaja. Stanowiło ono
oprawę dla ratuszowej wieży odzianej w Mikołajową czapkę.


A na zdjęciu dzisiejszym zaśnieżony po raz pierwszy w 2014 r. Głogów widziany przez okno z … ?
 

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne lutowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu - powyżej, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl


2.01.2014


Wehikuł czasu
- styczeń 2014 (rok 6/59)
 

Wehikuł w podróży w czasie zatoczył koło. Jesteśmy znów w styczniu.  
Przed nami kolejny rok wędrówek w czasie, lektur historycznych i zagadek widocznych przez okno. Po raz kolejny zostaną wręczone Złote Bilety, inicjowane będą zdarzenia i obchody.  A w przeszłości styczeń też obfitował w wydarzenia. 80 lat temu, urząd kanclerza czyli szefa rządu Rzeszy objął z mianowania prezydenta Hindenburga Adolf Hitler. Więc i w Głogowie rozpoczął się okres rządów hitlerowskich.

W styczniu przypadają również kolejne rocznice śmierci dwóch niemieckich historyków Śląska i Ziemi Głogowskiej. Joachim Cureus po raz pierwszy użył nazwy Dolny Śląsk. Julius Blaschke 101 lat temu wydał monografię ziemi na d Odrą. I całkiem nie dawno, bo 15 lat temu reforma administracyjna kraju urodziła maleńki powiat głogowski na skraju województwa dolnośląskiego. Stary rok zakończył się niespotykanie ciepłym, bezmroźnym i bezśnieżnym grudniem. Choć ranek sylwestrowy na termometrze oznaczył – (minus) 5 stopni. Jaki będzie Nowy Rok? Tak w meteo jak i w polityce, gospodarce, życiu codziennym?

Wehikuł anonsował już spotkanie z Waldemarem Mierzwą, autorem „Miasteczka”. Wreszcie dojdzie do skutku. Ma się odbyć 28 stycznia w Bibliotece Miejskiej.Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne styczniowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu powyżej, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 

Wehikuł przez okno

Ostatnie, czyli zamieszczone w listopadzie zdjęcie zostało wykonane z balkonu wieżowca przy ul. Daszyńskiego. Przedstawia kończąca się budowę osiedla „Chrobry”.

Dzisiejsze spojrzenie przez okno ma jeszcze charakter świąteczny. Zostało wykonane w grudniu 2013r. Uważny czytelnik zauważy, że w kadrze zmieścił się też i „obiekt latający”. Okno jakiego budynku stanowi oprawę dla ratuszowej wieży?

Ratuszowy hełm miasta świętego Mikołaja w „regulaminowej” czapce.



2.01.2014

Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie naszego Stowarzyszenia i zapraszamy również w tym roku do przekazania swojego 1% podatku na rzecz TZG.

 

Podobnie jak w zeszłym roku procedura ta jest bardzo prosta. Wystarczy wpisać nazwę naszej organizacji i nr KRS w odpowiedniej rubryce PIT  !

 

Dane potrzebne do zawarcia informacji w zeznaniu podatkowym:

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej

NR KRS: 0000101660

 


Archiwum:

[2013] [2012] [2011] [2010] [2009] [2008] [2007] [2006] [2005] [2004] [2003]

Informacje

z Głogowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 


NAGRODY i WYRÓŻNIENIA:

 

Laureat konkursu na najlepszą organizację pozarządową woj. dolnośląskiego Dolnośląski Klucz Sukcesu

 

Laureat konkursu na najlepszą Inicjatywę Obywatelską „Pro Publico Bono”

 

Za zasługi dla regionalizmu medal im. Aleksandra Patkowskiego

 

Medal Honorowy Miasta Głogowa

 

Za promocję odbudowy głogowskich zabytków, Starego Miasta, rozpowszechnianie wiedzy o mieście i jego historii otrzymało dyplom od ruchu "Piękniejsza Polska”

 

medal poświęcony 750-leciu Nadania Praw Miejskich Głogowa

TZG , Towarzystwo Ziemi Głogowskiej  dawniej Towarzystwo Miłośników Głogowa