11.12.2012

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zaprasza na wykład Antoniego Boka pt. „Co nam mówią dawne mapy Ziemi Głogowskiej”, który odbędzie się w dniu 14 grudnia br., o godz. 17, w auli PWSZ.
Interesujący temat przedstawiony na przykładach. Obok krótkiego wprowadzenia dot. rozwoju kartografii naszego regionu  (XVI-XX w.), referent przejdzie do omówienia zagadnień m.in.

- o kartuszu, legendzie i innych oznaczeniach mapy

- topografia osadnictwa, układy i elementy miast i wsi, na przykładach 

- przypadek: Grodziec Mały

 - hydrografia, zmiany koryta Odry

- młyny wodne, na przykładach 

- onomastyka na mapach (tu m.in. przypadek tzw "Góry Bismarcka", Góry Szubieniczne i Winne Góry)

- teksty towarzyszące mapom

- fałszywy Flemming z lat 30. XX w. 

- czy i jakie znaczenie praktyczne posiadają obecnie dawne mapy?

 

WSTĘP WOLNY!!!

Zadanie dofinansowane przez Gminę Miejską Głogów

 


 

10.12.2012

Ukazał się kolejny, już 72 zeszyt ENCYKLOPEDII ZIEMI GŁOGOWSKIEJ. Zawiera 20 haseł napisanych przez 12 autorów. Część z nich jest ilustrowana kolorowymi zdjęciami we wkładce.
Najnowszy numer EZG zawiera takie hasła jak:

Brzeski Bernard (Hans J. Breske)

Budynek B PWSZ w Głogowie (d. Felbigerschule) (A. Bok)

Cuch Bogdan (W. Maciuszczak)

Głogowskie Konfrontacje Literackie (M. Grouz)

Głogowskie Stowarzyszenie Literackie (K. Swędrowska)

Gręś Stanisław (M. R. Górniak)

Honorowi Obywatele Głogowa (W. Maciuszczak)

Kamienica i sklep Kronheimów (Ł.Pakuła)

Kościół Bożego Ciała - kaplice (A. Bok)

Lazarety (W. Maciuszczak)

Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy (LGOM) (M. R. Górniak)

Lekkoatletyka w Głogowie po 1945 r. (T. Karpowicz)

1. Drużyna Harcerzy  im. Tadeusza Kościuszki (1957-1960) (M.A. Cimek)

Posąg Katarzyny śląskiej z nagrobka księżny (?) (B. Guldan-Klamecka)

Posąg księżny Salomei głogowskiej (B. Guldan-Klamecka)

Przynależność polityczna Głogowa (1331-1526), (D.Czaja)

Smardzów  (A. Bok)

Stara Rzeka (M. R. Górniak)

Straż Pożarna w Głogowie po 1945 r. (P. Dziadosz)

Wojciechowski Edmund (W. Maciuszczak)  

Zeszyt dostępny jest w siedzibie TZG i głogowskich księgarniach.

Zadanie dofinansowane przez Gminę Miejską Głogów.

 


9.12.2012

W dniu wczorajszym odbył się wykład historyczny pt. ŚWIĘCI PATRONI GŁOGOWA, który wygłosiła Alicja Gorajewska. Fotorelacja: D. Czaja:

 

 


 

5.12.2012

Wehikuł czasu  - grudzień 2012 (rok 4/46)

W trakcie remontu domu, zza przypodłogowej listwy wypadło 6 małych, kwadratowych (6 x 6 cm) odbitek fotograficznych. Nadgryzione zębem czasu, nie podpisane i datowane, może by zostały pominięte, gdyby nie Wehikuł…

Zostały zrobione do świąt 1944 r., dotyczą tej samej trójki rodzeństwa, przedstawionej w dwóch scenach potrójnie skadrowanych. Czyje małe raczki i dlaczego wcisnęły odbitki w tajne miejsce, pewnie się już nie dowiemy. Dzięki Ewie Bogusz, która dostarczyła zdjęcia Wehikułowi, nie trafiły do śmietnika, jak wiele innych pamiątek po byłych Głogowianach.

Grudzień przynosi nam oprócz zimy wspomnienie ostatniego pobytu – grudniową nocą 200 lat temu cesarza Francuzów, Napoleona Bonaparte.

A 35 lat temu rozpoczęto uruchamianie Huty Miedzi „Głogów II”

O tym i innych grudniowych ciekawostkach w zakładce Wehikuł czasu powyżej. Tam również kolejna odsłona  Wehikułu przez okno .  

Wszelkie pytania i uwagi proszę kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 

6 dotykowych odbitek scenek rodzajowych trójki rodzeństwa przed 1944 r.


 

4.12.2012

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej serdecznie zaprasza na wykład pt. ŚWIĘCI PATRONI GŁOGOWA
Wykład poświęcony patronom naszego miasta, wygłosi Pani Alicja Gorajewska, a odbędzie się on w dn. 8 grudnia (sobota) br., o godz. 15.00 w kościele pw. Bożego Ciała.
Wstęp WOLNY!


Zadanie dofinansowane jest przez Gminę Miejską Głogów.


 

25.11.2012

Wydaliśmy  kolejne trzy mini przewodniki z serii ZABYTKI GŁOGOWA: "Teatr Miejski" A. Bok, "Kościół p.w. Bożego Ciała" M. Górniak i "Twierdza Nowożytna" W. Maciuszczak. Łącznie z wydanymi poprzednio (Ratusz, Kolegiata, kościół św. Mikołaja), seria liczy już 6 tomików. (Więcej i fot. okładek w zakładce Wydawnictwa)

 


25.11.2012

Fotorelacja z konferencji Sztuka sakralna na Ziemi Głogowskiej. Epoka nowożytna – część II. która miała miejsce 24 listopada.

Fot. Dariusz Czaja


 

18.11.2012

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zaprasza na konferencję popularno-naukową

Sztuka sakralna na Ziemi Głogowskiej. Epoka nowożytna – część II

dn. 24.11.2012 r. godz. 10.30, Dom Uzdrowienie Chorych w Głogowie

 

P r o g r a m

10.30   Powitanie i wprowadzenie - Rafael  Rokaszewicz, prezes  Towarzystwa Ziemi Głogowskiej; Waldemar Hass,  Towarzystwo Ziemi Głogowskiej / Bractwo św. Jakuba w Jakubowie 

 

I Część referatowa

 

10.45   Obiekty sakralne w dawnym powiecie głogowskim. Stan przed 1945 r. i stan obecny - Antoni Bok (Towarzystwo Ziemi Głogowskiej)

11.15   Protestancka architektura sakralna Głogowa - Dr Piotr Oszczanowski (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego)

11.45   Kościół katolicki na Ziemi Głogowskiej w latach 1810-1958 - Marek Robert Górniak (Instytut Leksykografii KUL w Lublinie)  

 

Około 12.15  Przerwa na kawę

 

II Część referatowa

12.30  Współczesne obiekty sakralne w krajobrazie Głogowa: kościół Najświętszej Maryi Królowej Polski i kościół Miłosierdzia Bożego - Dariusz Czaja (TZG)        

13.00   Polichromia stropu w sanktuarium pielgrzymkowym w Jakubowie, w świetle najnowszych badań i odkryć - Waldemar Hass  (Bractwo św. Jakuba w Jakubowie)

13.30   Losy głogowskich zabytków sztuki sakralnej po 1945  r. - komunikat - Rafael Rokaszewicz  (Towarzystwo Ziemi Głogowskiej)

13.45  Podsumowanie cykluSztuka sakralna na Ziemi Głogowskiej”

14.00   Zakończenie (poczęstunek)

 

Zadanie dofinansowane przez Gminę Miejską Głogów


13.11.2012

Wycieczka  TZG z okazji Święta Niepodległości

W dn. 10 listopada br., ok. 40-osobowa grupa udała się na wycieczkę organizowaną przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej  pt. „Śladami tradycji niepodległościowych w Wielkopolsce”.

Pierwszym punktem było zwiedzanie pałacu w Śmiełowie, w którym znajduje się Muzeum Narodowe im. Adama Mickiewicza. Muzeum mieści się w klasycystycznym pałacu z końca XVIII wieku, należącym do pereł polskiej architektury. Jest on dziełem wybitnego architekta Stanisława Zawadzkiego. Wewnątrz, na dwóch piętrach i niezliczonej ilości sal, obejrzeliśmy wspaniałe zbiory dzieł sztuki, antyki  z epoki, oraz wiele zabytków zarówno po Adamie Mickiewiczu jak i Henryku Sienkiewiczu, którzy mieszkiwali w śmiełowskim pałacu. W parku przylegającym do pałacu - będącego miniaturą parku angielskiego - każdy z uczestników miał okazję przywitać się z figurką Zosi z „Pana Tadeusza”, oraz objąć dąb posadzony osobiście przez wielkiego polskiego twórcę.

Następnym punktem wycieczki była Winna Góra, tam w kościele pw. Św. Michała Archanioła, wybudowanego w 1766 r.  na miejscu wcześniejszego drewnianego kościółka, znajduje  się grobowiec Generała Jana Henryka Dąbrowskiego. O historii Kościoła, jego cennych zabytkach oraz o kaplicy grobowej Generała opowiedział nam proboszcz miejscowej parafii ks. Tomasz Kubacki. W pobliżu kościoła stoi pałac wybudowany w 1910 r. w którym znajduje się tzw. Izba Pamięci Generała Dąbrowskiego. Pałac obecnie jest w rękach prywatnych.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Ziemi Średzkiej, znajdującego się w Koszutach. Siedzibą muzeum  jest późnobarokowy dwór szlachecki z 2 poł. XVIII wieku. Grupa obejrzała stałą ekspozycję pt. „Mała siedziba ziemiańska w Wielkopolsce” która prezentowana jest w siedmiu salach, urządzonych w duchu dawnego, polskiego dworu z końca XIX i początku XX wieku. Zgromadzone zestawy mebli oraz uzupełniające wystrój malarstwo, tkaniny i przykłady rzemiosła artystycznego - ustawione tak, by swobodnie poruszać się po wnętrzach - pozwalają odtworzyć wygląd i atmosferę szlacheckiego dworu.              

Na zakończenie w koszuckim parku, przylegającym do dworu, organizatorzy zorganizowali ognisko z pieczeniem kiełbasek, każdy miał okazję częstować się również pysznym chlebem ze smalcem i ogórkiem, kawą i ciastem drożdżowym.

W godzinach późno popołudniowych zadowolona grupa szczęśliwie wróciła do Głogowa

tekst & fot. D. Czaja

 


13.11.2012

11 listopada odbyła się uroczysta sesja Rad Powiatu i Miasta. Głównym punktem było wręczenie wyróżnień Honorowy Obywatel Miasta Głogowa i Zasłużony dla Miasta Głogowa.

Przypominamy, że TZG zgłosiło dwóch kandydatów na Zasłużonego (regulamin Rady Miejskiej przewiduje do 3). Są to: prof. Olgierd Czerner - architekt, autor projektu odbudowy kolegiaty i Antoni Bok - znany i ceniony regionalista. Z nieznanych nam powodów, ku ogromnemu zdziwieniu środowiska kultury, Rada Miejska w Głogowie nie przegłosowała kandydatury A. Boka.

 

Poniżej fotografie z sesji.


1.11.2012

Wehikuł czasu  - listopad 2012 (rok 4/45)

200 lat temu trwał odwrót tych którzy jeszcze wiosną przechodzili przez Głogów. Przez trzy listopadowe dni 1812 roku najpierw na jednym brzegu Berezyny, a potem na drugim, na Brylowskim Polu trwała bitwa wyniszczająca Wielką Armię Napoleona. A w twierdzy nad Odra wyczekującej wieści ze wschodu przez cały listopad „… zakwaterowanych było znowu 2285 oficerów i żołnierzy z wojsk uzupełnień wszystkich rodzajów”- pisał G.S. Dietrich, (w tłum. A.Boka).

2 listopada 1991 r., 30 minut po północy dyspozytor głogowskiej straży pożarnej otrzymuje zgłoszenie,  6 minut później strażacy, zastają straszną tragedię”. Tak rozpoczyna się opis wydarzenia sprzed 21 lat, który Wehikuł otrzymał od rzecznika głogowskiej straży pożarnej p. Pawła Dziadosza.

O tym i innych listopadowych ciekawostkach w zakładce Wehikuł czasu powyżej, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 

Wehikuł przez okno

Prezentowane miesiąc temu zdjęcie zrobione zostało z korytarza na II piętrze gmachu „A” PWSZ. Padają zapytania czy będą nagrody, więc Wehikuł odpowiada – będą jak odpowiedzi prawidłowe napływać będą rzeką.

Dziś zdjęcie z widokiem na miasto lat 60-tych. Cały wschodni Głogów – „komin, wież trzy ułomki, same drzewa i gdzieniegdzie domki” – chciałoby się sparafrazować biskupa Ignacego Krasickiego.

 

Z okna którego budynku zrobione zostało to zdjęcie?

 


25.10.2012

Odpowiadając na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie, Sekretarz Towarzystwa Ziemi Głogowskiej - Dariusz Czaja wziął udział w obchodach święta „Dzień Głośnego Czytania”, zorganizowanego w dn. 3 października br., przez Dział Dziecięco - Młodzieżowy Biblioteki. Regionalista spotkał się z młodymi czytelnikami ze Szkoły Podstawowej nr 7, opowiadając im o powojennych dziejach naszego miasta, wzbogacając swoją opowieść ciekawym pokazem multimedialnym. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały również fragmentu książki M. Rusinka pt. "Zaklęcie na "W", opowiadającej o życiu dzieci w czasach drugiej wojny światowej. Na zakończenie spotkania uczniowie zostali obdarowani drobnymi upominkami, a najbardziej aktywni publikacjami książkowymi związanymi z historią Głogowa.

więcej informacji i zdjęcia na stronie: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.289388704496137.50118.126250974143245&type=1


 

18.10.2012

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zaprasza na wycieczkę:

„W przeddzień Święta Niepodległości. Śladami tradycji niepodległościowych w Wielkopolsce” w dniu 10.11. 2012 r.

W programie:

Pałac w Śmiełowie - Muzeum Adama Mickiewicza

Winna Góra - Izba Pamięci i grobowiec generała Henryka Dąbrowskiego

Środa Wielkopolska - Kolegiata, Rynek

Dwór w Koszutach - Muzeum Ziemi Średzkiej.

Na zakończenie:

udział w ognisku zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Średzkiej.

 

Zbiórka uczestników: parking przy MOK, godz. 7.45

Planowany powrót do Głogowa: godz. 18.00

 

Koszt uczestnictwa: 45,00 zł

Cena obejmuje przejazd autokarem, ubezpieczenie, przewodnika.

 

W razie obniżonej frekwencji cena może zwiększyć się o ok.10 %.

Wstęp do muzeów bezpłatny, z wyjątkiem pałacu w Winnej Górze.

 

Zgłoszenie uczestnictwa:

tel. 76 852 61 72 lub 509 072 531


 

18.10.2012

W dniu wczorajszym odbył sie wykład Antoniego Boka p.t. "Spotkanie w mieście Wilhelma". Oto fotorelacja.

 

 

foto. D. Czaja


 

15.10.2012

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej
zaprasza
na wykład Antoniego Boka

pt. Spotkanie w mieście Wilhelma
dn. 17 października 2012 r., o godz. 17.00, PWSZ, ul. Piotra Skargi 5, aula na II piętrze (209)

WSTĘP WOLNY!

Aby Głogów mógł rozluźnić okowy twierdzy, potrzebna była decyzja ministra wojny i ustawa Rzeszy z dnia 30 V 1873. Fortyfikacje zostały przesunięte na wschód, a na wykupionym przez miasto terenie zaplanowano budowę nowej dzielnicy. Północną część zagwarantowało dla siebie wojsko. Budowa zaczęła się w początkach lat 80. W ciągu kilkunastu lat powstała nowa część miasta, zwana Wilhelmstadt. Organicznie zrosła się ona ze starą, przyćmiewała ją jednak swoim wielkomiejskim rozmachem, przestronnością, skalą budynków i obiektów publicznych. W XX wieku, po likwidacji twierdzy, dzielnica powiększyła się jeszcze o kwartały, przyległe do obecnej ulicy Wały Krzywoustego.

W 1945 r. i latach powojennych cała dzielnica zniknęła z krajobrazu Głogowa - jej śladem jest kilka zachowanych obiektów publicznych i jeden kwartał zabudowy. Obraz tamtego Miasta Wilhelma zachował się na widokówkach i fotografiach oraz skąpych opisach. Wydarzenia, a szczególnie ludzkie losy znane są szczątkowo.

W wykładzie autor charakteryzuje genezę i początki dzielnicy, następnie zaprasza na ilustrowaną „wycieczkę” głównymi ulicami. Przypomina również losy niektórych miejsc i ludzi.Zadanie dofinansowane przez Gminę Miejską Głogów


 

6.10.2012

Wehikuł czasu - październik 2012 (rok 4/44)

Wehikuł początek października spędził we współczesnym Głogowie wśród jego nielicznych pamiątek przeszłości. Właśnie minęło 60 lat kiedy w gruzach przedwojennego dworca kolejowego uruchomiono pierwsze punkty obsługi podróżnych PKP. Przez kolejne lata trwała odbudowa bo zniszczeniu uległ dach nad łącznikiem zachodnim, oraz wschodnie skrzydło budynku. Zachowana została zasadnicza bryła i utrzymano układ funkcjonalny obiektu. Dziś trwa remont budynku. Przywrócony przedwojennej, klinkierowej świetności budynek dworca jeszcze bardziej będzie kontrastował z rdzewiejącymi dachami peronów i szczerbatym nadziemnym „tunelem”.

Był też czas na penetrowanie znakomicie zachowanej, choć w części zagruzowanej poterny przy ul. Rzeźniczej a udostępnionej z okazji „Dni Turystyki” przez wolontariuszy GSMF „Twierdza Głogów”.

Natomiast pewnym wstrząsem był widok „przesuwanej” kapliczki – resztek pomnika na rewitalizowanym osiedlu Żarków.

O tym i innych październikowych ciekawostkach w zakładce „Wehikuł czasu” (do kliknięcia powyżej), a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Wehikuł przez okno

W tym miejscu, w kolejnych podróżach prezentowane będzie jedno zdjęcie – Wehikułu lub nadesłane – prezentujące miasto z miejsc dotychczas nie pokazywanych. Wehikuł zachęca do nadsyłania swoich widoków z okna. Może to być również zagadka – odpowiedzi będą prezentowane miesiąc później.

Dziś zdjęcie wykonane z drugiego piętra którego gmachu? Czytelników chcących się podzielić odpowiedzią lub nadesłać swoje „widoki z okna” zapraszam do kontaktu na adres jak wyżej.

 

Trzy wieże.

 


4.10.2012

Fotorelacja z wykładu poświęconego konserwacji rzeźby księżnej Salomei, który w dniu 3 października wygłosiła w głogowskiej kolegiacie p. Sabina Figurniak - kierownik Pracowni Konserwacji Sztuki Użytkowej Muzeum Narodowego w Poznaniu.

 

foto. Dariusz Czaja

 


24.09.2012

 

Posąg księżnej Salomei w kolegiacie!

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, uznając działania konserwatorów, serdecznie zaprasza mieszkańców Głogowa na wykład "Konserwacja rzeźby księżnej Salomei Głogowskiej".

O jednym z najwybitniejszych przykładów rzeźby wczesnogotyckiej w Polsce opowie w dniu 3 października o godz. 17.00 w Kolegiacie NMP Pani Sabina Figurniak z Muzeum Narodowego w Poznaniu, dyplomowany konserwator dzieł sztuki w zakresie konserwacji kamienia i detalu architektonicznego.

Prelegentka przedstawi żmudny proces kompleksowej konserwacji rzeźby,  dokonany w ubiegłym roku, w związku z udziałem Salomei w wielkiej wystawie w Naumburgu (Niemcy). Prace te przeprowadzono w pracowniach poznańskiego Muzeum Narodowego. Działania konserwatorów ukazały szczególną urodę eksponatu. Jak sami piszą na stronie Muzeum dzięki temu "... m.in. czytelne stały się średniowieczne barwne polichromie pokrywające kamienny posąg. Ukazały się niewidoczne do tej pory ornamenty zdobiące szaty, odkryte zostały liczne ślady złoceń.”

Wstęp wolny!

 

Prelekcję zorganizowano w ramach serii wykładów historycznych dofinansowanych przez Gminę Miejską Głogów.

 

 


24.09.2012

Na stronie Marcina Błaszkowskiego ukazało się pełne tłumaczenie starej głogowskiej legendy o żelazku. zapraszamy do lektury:

http://www.marcinblaszkowski.leszno.eu/56,glogowskie-zelazko.html

 


3.09.2012

Wehikuł czasu  - wrzesień 2012 (rok 4/43)

Wrzesień to miesiąc, w którym zgodnie z polską tradycją rozpoczyna się  rok szkolny, więc i Wehikuł zatrzyma się w szkole. W poprzednim miesiącu rozpoczęliśmy prezentację wspomnień o pierwszym dowódcy polskiego garnizonu. 60 lat temu do klasy I b głogowskiej podstawówki trafił jego syn. Wołodia (tak mówiły na niego dzieci) Poźlewicz – był uczniem klasy I w roku szkolnym 1952/53 i II klasy w roku następnym. Jego koleżanki nie pamiętają czy chodził z nimi do III klasy w roku 1954/55, choć jego ojciec przebywał w garnizonie do lata 1955 r. Dziś nikt nie pamięta ani incydentu, o którym będzie poniżej ani innych powodów dla których chłopiec rozstał się ze swoją klasą.

Pożary i katastrofy budowlane to zmora przeszłości. Wehikuł przypomina dwa wydarzenia brzemienne w skutki.

O tym i   innych wrześniowych ciekawostkach w zakładce Wehikuł czasu, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

1 klasa SP w roku szkolnym 1952/53.

Wśród dzieci Włodek Poźlewicz, siedzi przed wychowawczynią p. Dziekan. Na drugiej stronie wśród podpisów dzieci nie udało się znaleźć jego autografu. [z albumu Ewy Bogusz]


 

31.08.2012

23 sierpnia odbył się tradycyjny Piknik Forteczny organizowany dla członków TZG na terenie fortu "Luneta".

Poniżej zdjęcia z jego przebiegu:


16.08.2012

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, jak każdego roku, gościło na uroczystości "W cieniu kolegiaty". Nasze stoisko odwiedziły tłumy mieszkańców Ziemi Głogowskiej. Zaprezentowaliśmy m.in. zbiór map i nasze wydawnictwa.

02.jpg (614591 bytes) 03.jpg (524804 bytes) 05.jpg (589921 bytes) 07.jpg (549170 bytes)

09.jpg (529378 bytes) 010.jpg (580208 bytes)

foto: K. Król

 

Więcej zdjęć w galerii www.glogow.info.pl


16.08.2012

Zarząd Towarzystwa Ziemi Głogowskiej zgłosił kandydatury do godności Honorowego Obywatela Głogowa i Zasłużonego dla Miasta Głogowa.

W tym roku postanowiliśmy zaproponować:

„Honorowego Obywatela Głogowa“

Prof. dr hab. inż. arch. Olgierd Czerner - architekt, wybitny znawca historii architektury, konserwacji zabytków architektury, urbanistyki i muzeologii. Od 1951 r. pracownik Politechniki Wrocławskiej i jej profesor. Konserwator Wrocławia. Założyciel i wieloletni dyrektor Muzeum Architektury.  Aktywny uczestnik życia społecznego. Członek NSZZ „Solidarność”. Uczestnik protestów i demonstracji.

Od 1986 roku (czyli już 26 lat) Profesor kieruje restauracją kolegiaty Najświętszej Marii Panny w Głogowie jako główny projektant i konsultant. Tym samym przyczynił się do ochrony dziedzictwa kulturowego, upowszechniania wiedzy specjalistycznej i powszechnej. Ma więc znaczący wpływ na promocję miasta i jego przeszłości. 

„Zasłużony dla Miasta Głogowa”

Antoni Bok - mieszkaniec Głogowa, plastyk, uprawia wolny zawód. Od wielu lat wiceprezes Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, animator działalności wydawniczej, min. jako redaktor naczelny „Encyklopedii Ziemi Głogowskiej”. Współpracuje z samorządami lokalnymi, stowarzyszeniami i fundacjami. Od początku lat 90 jest zaangażowany w działalność, której cele to: szerzenie wiedzy historycznej i krajoznawczej o Głogowie i subregionie głogowskim oraz promocja tego obszaru. Jest autorem i współautorem kilkunastu książek dotyczących dolnośląskiego dziedzictwa kulturowego i krajoznawstwa. Opracował i przedstawił władzom miejskim i Radzie Miasta nowatorską koncepcję zagospodarowania ruiny Teatru Miejskiego.

 

czerner.jpg (66607 bytes) prof. Olgierd Czerner

Antoni Bok


16.08.2012

Obchodzona niedawno i hucznie 700 rocznica nadania praw miejskich Sławie, uświetniona została miedzy innymi wydaniem książki - Kronika Sławy i okolic

Jej autorami są znani z publikacji w Encyklopedii Ziemi Głogowskiej historycy i regionaliści – Artur Pacyga i Martin Sprungala. Redaktorem naukowym był prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Według Redaktora książka jest podsumowaniem i zwieńczeniem sławskiego kronikarstwa. Jego najznamienitszymi przedstawicielami byli: mistrz kominiarski Carl Holler w XIX wieku., nauczyciel Ludwik Stępczak i Andrzej Malinowski. Ten ostatni opublikował w Bibliotece Ziemi Głogowskiej Kronikę Sławy (materiały do historii miasta) - http://www.glogow.pl/tzg/bibioteka_mulimedialna/slawa.pdf 

Martin Sprungala zestawił zdarzenia i fakty od średniowiecza do końca II wojny światowej. Choć też opisuje działania archeologów pradziejowych i ich odkrycia na ziemi sławskiej. Artur Pacyga skrupulatnie z kolei odszukał, zestawił i zanotował wiele informacji o wydarzeniach polskiej Sławy od 1945 r. 

Pracę ilustruje wiele zdjęć zebranych z wielu źródeł. Poziom wydawnictwa podkreśla staranność edycji cechuje staranność wydania.

Kronika została wydana w nakładzie 250 egzemplarzy, więc będą kłopoty z jej nabyciem. Na pewno będzie dostępna w Dziale Regionaliów "Bibliotheca Glogoviensa" w bibliotece PWSZ.

kronika_slawy.jpg (113178 bytes)


7.08.2012

"Lato w twierdzy” także w Dziale Regionaliów "Bibliotheca Glogoviensa" w bibliotece PWSZ.

2 sierpnia odwiedziła bibliotekę PWSZ grupa uczestników akcji „Lato w twierdzy”. W bibliotece wycieczkę powitała p. Dyrektor Urszula Zięba. Wiceprezes TZG - A. Bok przedstawił Dział Regionaliów, utworzony jesienią ub. roku wspólnie przez PWSZ i TZG. 

Co posiada Dział Regionaliów „Bibliotheca Glogoviensa”

Obecnie są to przede wszystkim książki i broszury oraz, w wyborze, czasopiśmiennictwo. W przygotowaniu (co związane jest m.in. ze zmianami lokalowymi): czasopiśmiennictwo (szerzej), druki ulotne, artykuły, dokumenty życia społecznego (kopie), materiały na nośnikach elektronicznych, w tym ikonografia i kartografia. Zasób jest uzupełniany na miarę możliwości. 

Jakie są tematyczne kryteria gromadzenia publikacji? 

Odzwierciedla je funkcjonujący podział na półkach, według grup tematycznych: 1. głogowiana (Głogów i ziemia głogowska oraz dawne księstwo głogowskie), 2. silesiana (zasadniczo: Dolny Śląsk), 3. Polska (główne kryterium stanowi wzgląd na tematykę głogowską i śląską). Ponadto od września wydzielona będzie półka na publikacje mające za temat regionalizm, jako zagadnienie samo w sobie. W każdej z trzech grup gromadzi się publikacje o treści ogólnej, odnoszące się do określonych zjawisk oraz do jednostek topograficznych, głównie miejscowości. 

Pozostaje mi zachęcić osoby zainteresowane tematyką głogowską do odwiedzenia Działu - a może także do jego wzbogacenia, wszak jest on i pozostanie dobrem wspólnym.  

 

2012-08-02-Lato-w-Twierdzy-2012-Fosa-inaczej-@Fosa-Miejska-PWSZ-fot_P_Dudzicki-16.jpg (82329 bytes) 2012-08-02-Lato-w-Twierdzy-2012-Fosa-inaczej-@Fosa-Miejska-PWSZ-fot_P_Dudzicki-17.jpg (58291 bytes) 2012-08-02-Lato-w-Twierdzy-2012-Fosa-inaczej-@Fosa-Miejska-PWSZ-fot_P_Dudzicki-19.jpg (99723 bytes) 2012-08-02-Lato-w-Twierdzy-2012-Fosa-inaczej-@Fosa-Miejska-PWSZ-fot_P_Dudzicki-20.jpg (54242 bytes)

foto. P. Dudzicki www.tutajglogow.pl


2.08.2012

Wehikuł czasu  - sierpień 2012 (rok 4/42)

           Sierpień 1945 r., kolejny miesiąc osiedlania się Polaków nad Odrą. Kształtują się zręby polskiej państwowości. Czasami posłuszeństwo czy swoiście pojmowana sprawiedliwość egzekwowana jest siłą. A odległość od ośrodków w których przedstawiciele państwa prawa mogą ferować wyroki jest tak duża, że silne jednostki decyzje podejmują na miejscu. Na terenie powiatu w tym miesiącu zaszły krwawe wydarzenia, które nie zawsze zostały opisane. Niektóre z nich trafiły na wokandę sadową i zapadły wyroki. Archiwa odsłaniają swoje tajemnice powoli. Wehikuł sygnalizuje poniżej kilka przestępstw i kontynuuje opis zajścia z lipca 1945 r. W pobliżu Kotli bowiem zostali zastrzeleni przez eskortę za rzekomą próbę ucieczki dwaj kolejarze aresztowani w ubiegłym miesiącu przez komendanta powiatowego MO. W. Osinę-Palko. 

           Datę 1 sierpnia 1951roku, popularnie przyjmuje się za dzień reaktywacji głogowskiego garnizonu. Wtedy bowiem ukazał się pierwszy rozkaz dzienny dowódcy tworzonego 112 pułku artylerii armat i kandydata na dowódcę garnizonu. Do dnia dzisiejszego nie odnaleziono zdjęcia ppłk Henryka Poźlewicza. Ale pojawiły się nowe fakty i opowieści, które Wehikuł rozpoczyna przedstawiać. I w dalszym ciągu apeluje o pomoc w pozyskaniu zdjęć dowództwa garnizonu z lat 50 XX wieku.

O tych … i innych sierpniowych wydarzeniach z przeszłości w zakładce Wehikuł czasu, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 

Czterdzieści jeden lat temu na terenie ogródków działkowych rozpoczęto budowę Osiedla „Chrobry”.

 


31.07.2012

Ukazała się kolejna książka o głogowskich jednostkach wojskowych. Tym razem jest to zbiór materiałów pod tytułem: "Szósty głogowski pułk inżynieryjny".

Tym mianem inicjator i koordynator prac nad wydawnictwem, generał Barszczewski określił wszystkie jednostki inżynieryjne funkcjonujące w Głogowie w latach 1966-2011. Dotyczy to więc 8 pułku pontonowego, 6 warszawskiego pułku pontonowego, 6 głogowskiego-pułku drogowo-mostowego i 6 Ośrodka Przechowywania Sprzętu. Mimo, ze kolejna jednostka – 4 batalion ratownictwa inżynieryjnego nie nosił numeru poprzednich jednostek, to powstał o bazę i kadrę rozformowywanego 6 gpdm. Tak więc autorzy i tej jednostce poświęcili trochę uwagi. 

Obok artykułów opisujących przeszłość miasta i organizację garnizonu saperskiego, w książce znalazły się wspomnienia niektórych dowódców i oficerów jednostek. Całość uzupełnia zbiór zdjęć ilustrujących wydarzenia w głogowskich jednostkach saperów. Załącznikiem są też podobizny znaków honorowych i schematy obiektów fortecznych i magazynowo-garażowych.

Książka jest do nabycia w biurze TZG.

6_pulk.JPG (69099 bytes)

Szósty głogowski pułk inżynieryjny, opr. zespołowe pod red. Zdzisława Barszczewskiego, Wrocław 2012.

 


 

2.07.2012

Wehikuł czasu  - lipiec 2012 (rok 4/41)

Sześćdziesiąt jeden lat temu letni spokój sennego miasteczka burzy ruch w stosunkowo najmniej zrujnowanej zachodniej części miasta. Do koszar zaczynają przybywać pierwsi żołnierze. Obok działającej już od roku we własnej choć jeszcze nie docelowej siedzibie Wojskowej Komendy rejonowej pojawiają się jednostki bojowe. Jako jeden z pierwszych, do koszar w końcu lipca przyjeżdża por. Stanisław Gnatek. Ma przydział do 36 batalionu saperów w którym przez najbliższe lata będzie rozminowywał m.in. bliższe i dalsze okolice. 

Powstaje głogowski garnizon. 

W PRL świętem państwowym był dzień 22 lipca. Z tej okazji odbywały się różnorakie uroczyste imprezy, spotkania i festyny. W trakcie wielu z nich otwierano nowo oddawane do użytku obiekty publiczne, szkoły czy fabryki. Wehikuł relacjonował już wielki wiec z okazji uruchomienia Huty Miedzi Głogów w roku 1971, z udziałem ówczesnych najwyższych władz PRL. Ale nie zawsze tak było, bo na początku… 

O innych wydarzeniach ……… i lipcowych ciekawostkach z przeszłości w zakładce Wehikuł czasu, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 

 

 

Wehikuł, obok życzeń wszystkiego najlepszego z okazji 35 lecia Miejskiego Ośrodka Kultury, dołącza zaproszenie na spotkanie w nowym wtedy (ale nie pierwszym) przybytku głogowskiej kultury. Trzydzieści pięć lat temu, w wypełnionej po brzegi sali red. Bartosz Janiszewski, korespondent zagraniczny TVP, opowiadał o kulisach ówczesnej polityki międzynarodowej, po których ze swadą się poruszał.

 


 

27.06.2012

III „Imieniny Jana z Głogowa”

W dniu 24 czerwca odbyły się III „Imieniny Jana z Głogowa” - spotkanie głogowskich Janów i Janin pod pomnikiem sławnego uczonego rodem z Głogowa. Przypomnijmy, że święto Janów wymyślił i z zapałem kontynuuje Jan Hłubowski (TZG), a sekunduje mu dzielnie pani Grażyna Szyszka („Tygodnik Głogowski”). Obydwie osoby są mocno pozytywnie nakręcone i mają wsparcie oraz, jak się okazuje, wzbudzają dużo sympatii. Gwarantuje to „Imieninom”.  piękną przyszłość. 

W niedzielę pogoda i frekwencja dopisały. Pomnikowy solenizant został hojnie obdarzony kwiatami, a również dla obecnych Janów i Janin nie zabrakło atrakcji i upominków. Tradycyjnie już wyróżnieni zostali najstarszy i najmłodszy Jan. Były koszulki okolicznościowe, „Janowe” ciasto, fotografia zbiorowa, pamiątkowe kartki i wpis. I oczywiście „Sto lat’ dla solenizantów. W tym roku bardzo miłym, tworzącym nastrój, akcentem były występy grup dziecięcych ze Szkoły Muzycznej w Głogowie (skrzypce i trąbki), Serdecznie im i Szkole dziękujemy! Tak samo - sponsorom: Piekarni-Cukierni Witczak i firmie Top Poligrafia, jak również Prezydentowi Miasta Janowi Zubowskiemu (który wyjątkowo nie mógł osobiście uczestniczyć).   

Tradycją Imienin staje się sadzenie drzewek w parku Pionierów. W zeszłym roku Jan Hłubowski posadził skrzydłoorzech kaukaski, w tym roku  - cis pospolity. Również Grażyna Szyszka posadziła swoje drzewko - miłorząb dwuklapowy.

Na koniec warto dodać, że o te samej godzinie co w Głogowie, spotkanie Janów rozpoczęło się we Wrocławiu. Tam patronuje mu, rzecz jasna, św. Jan Chrzciciel z herbu miasta.

 

Foto. Tygodnik Głogowski

DSC_6226.jpg (841944 bytes) DSC_6279.jpg (743277 bytes) DSC_6288.jpg (703171 bytes) DSC_6307.jpg (614172 bytes)

DSC_6347.jpg (626619 bytes)


 

25.06.2012

Wizyta w Glogauer Heimatbund

W dniach 21-22 przedstawiciele TZG, Antoni Bok i Dariusz Jarosz, złożyli wizytę w siedzibie Glogauer Heimatbund w Hanowerze. Wcześniej sporadycznie miały miejsce takie wizyty i utrzymywane były luźne kontakty.

Glogauer Heimatbund jest związkiem skupiającym byłych głogowian i mieszkańców dawnego powiatu głogowskiego (coraz mniej licznych…). Jest ośrodkiem pamięci historycznej, wydaje miesięcznik „Neuer Glogauer Anzeiger”, archiwizuje różne źródła wiedzy: książki, spisane wspomnienia, dokumenty i źródła ikonograficzne. Ponadto posiada i eksponuje w swoich pomieszczeniach pamiątki historyczne z dawnej ojczyzny. Celem wizyty było przede wszystkim  bardziej szczegółowe niż poprzednio zapoznanie się ze zbiorami. Zostaliśmy bardzo życzliwie przyjęci, udostępniono nam zbiory, a także ugoszczono śląską sałatką ziemniaczaną  i kiełbaskami, Zapoznaliśmy się ogólnie z zasobami i sposobem ich archiwizowania, pozyskaliśmy materiały do dalszej pracy nad przeszłością Głogowa i Ziemi Głogowskiej.


 

czerwiec 2012

Towarzystwo na Targach Książki Regionalnej

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu organizuje od 3 lat Targi Książki Regionalnej - Dolnośląski Salon Wydawniczy „Silesiana”. Jak nazwa wskazuje prezentowana jest bieżąca oferta  wydawnictw dolnośląskich. Targom towarzyszą spotkania autorskie, konkursy i wystawy. W tym roku DSW „Silesiana”  odbywał się w dniach 27-30 maja. Zaprezentowało się 20 wystawców, wśród nich TZG, które uczestniczy w targach od pierwszej ich edycji. Pokazaliśmy dorobek z ostatnich lat oraz najnowszy tytuł, książkę Romana Hecka „Zjazd głogowski w 1462 r.”. Ireneusz Dominiak wygłosił wykład na temat głogowskiej twierdzy, przyjęty z dużym zainteresowaniem. Ponadto Towarzystwo reprezentowali na targach Róża i Telesfor Lewiczowie oraz Antoni Bok.

Tegoroczne targi przebiegały do pewnego stopnia w cieniu przygotowań do Euro (biblioteka mieści się przy rynku, zamienionym w Strefę Kibica). dobra lokalizacja biblioteki i właściwie  dobrany termin pozwalają sądzić, ze targi mają dobre rokowania na przyszłość.

www.sbp.p


 

10.06.2012

Wehikuł czasu - czerwiec 2012 (rok 4/40)

           Odszedł Karol Kosiński, honorowy obywatel Głogowa, wieloletni nauczyciel i dyrektor głogowskich szkół. Wehikuł niżej przybliża sylwetkę tego głogowianina, związanego z naszym miastem i ziemią głogowską od roku 1945.

           Wielokrotnie, przy opisywaniu obecnego, kolorowego Nowego - Starego Miasta, dla zilustrowania zagrożeń i bezmyślności poprzedników, przywołuje się złowrogie: „planowano postawić kilka 10 piętrowych bloków mieszkalnych”. Wehikuł dotarł do tego planu i postanowił go zaprezentować. 

           Już po raz trzeci, 24 czerwca  przy pomniku najsłynniejszego solenizanta – Jana z Głogowa, spotkają się Janiny, Jaśki i Janowie.

O sygnalizowanych wyżej, i innych wydarzeniach z przeszłości w zakładce Wehikuł czasu, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 

Makieta projektu zabudowy Starego Miasta w Głogowie, z 1970 r.


 

3.06.2012

Fotorelacja z wykładu Dariusza Czaji nt. działalności wydawniczej TZG, który miał miejsce 2 czerwca w PWSZ.

Foto. K. Król

01.jpg (109460 bytes) 02.jpg (51150 bytes) 03.jpg (93093 bytes)


 

31.05.2012

W dniu dzisiejszym odbył się "mecz historyczny" w którym zmierzyły się dwie drużyny: Towarzystwa Ziemi Głogowskiej i Stowarzyszenia Miłośników Głogowskich Fortyfikacji "Twierdza Głogów".

Na boisku panowała zdrowa, sportowa rywalizacja, a zabawa była wspaniała. Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że tego typu inicjatywy należy w przyszłości powtarzać,  rozszerzając formułę spotkania.

Z kronikarskiego obowiązku informujemy tylko, że mecz wygrała drużyna TZG 7:4.

 

DSC_4912.jpg (204479 bytes) DSC_4915.jpg (146343 bytes) DSC_4919.jpg (134585 bytes) DSC_4944.jpg (155338 bytes)

DSC_4961.jpg (144831 bytes) DSC_4989.jpg (158362 bytes) DSC_5020.jpg (149496 bytes) DSC_5044.jpg (151816 bytes)

DSC_5104.jpg (195679 bytes) DSC_5120.jpg (142792 bytes) DSC_5132.jpg (123023 bytes) DSC_5156.jpg (145369 bytes)

Foto dzięki uprzejmości www.glogowmix.pl 


 

31.05.2012

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej weźmie udział w organizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Głogowie imprezie pod hasłem Dzień Mamy i Dziecka, która odbędzie się 2 czerwca. Przygotowane będą atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Szczegółowy program znajduje się na plakacie. 

Zapraszamy

Plakat_A2_pwsz3[1].jpg (642210 bytes)


 

20.05.2012 

okladak_heck.jpg (343355 bytes)

 

Roman HeckZjazd głogowski w 1462 r. Głogów 2012.

Posłowie: prof. dr hab. Mateusz Goliński

Wstęp i opr.: Wiesław Maciuszczak

Z okazji 550 rocznicy dwutygodniowego spotkania środkowoeuropejskich władców Polski i Czech w Głogowie, ówczesnym czeskim, pogranicznym mieście wydana została praca prof. dr hab. Romana Hecka. Autor napisał w niej m.in.: 

Zapoczątkowane w Głogowie zabiegi o stworzenie związku władców europejskich wysuwały ich inicjatora Jerzego i popierającego te projekty Kazimierza do rzędu pionierów śmiałych, postępowych myśli politycznych, wyprzedzających znacznie ich epokę.”

Jest to jedyna do dziś i jak podkreślił w Posłowiu prof. dr hab. Mateusz Goliński, ciągle aktualna, praca poświęcona temu wydarzeniu. TZG wznawiając dzieło nieżyjącego już wrocławskiego historyka chce przybliżyć i upowszechnić wydarzenie, które uważane jest za krok w kierunku obecnej, „wspólnej Europy”. Dziękujemy Wydawnictwu Uniwersytetu Wrocławskiego za udzielenie prawa do wznowienia. Dużej pomocy udzielił nam również Instytut Historii Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Książka do nabycia w głogowskich księgarniach, internecie i siedzibie TZG.

 


 

Fotorelacja ze spotkania z okazji 550. rocznicy zjazdu głogowskiego i promocji książki

Foto. D. Czaja

 

01.JPG (169753 bytes) 02.JPG (198220 bytes) 03.JPG (153050 bytes) 04.JPG (167873 bytes)

05.JPG (156647 bytes) 06.JPG (180080 bytes) 07.JPG (200850 bytes)


 

11.05.2012

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej

zaprasza na uroczyste spotkanie

pod patronatem Konsula Honorowego Republiki Czeskiej,

Starosty Głogowskiego i Prezydenta Miasta Głogowa

z okazji 550. rocznicy zjazdu głogowskiego

W programie: wykład prof. Tomasza Jaworskiego (UZ),

prezentacja książki Romana Hecka „Zjazd głogowski w 1462 r.”.

 

Głogów, 16 maja 2012 r., Sala Rajców w Ratuszu, godz. 16.00

 

Z okazji 550 rocznicy zjazdu głogowskiego, Towarzystwo Ziemi Głogowskiej we współpracy z wrocławskim środowiskiem historycznym wznowiło prace profesora Romana Hecka „Zjazd głogowski 1462”. Jej uroczysta prezentacja nastąpi w okresie bezpośrednio poprzedzającym to wydarzenie tj. 16 maja b.r.

 

Program spotkania przedstawia się następująco:

1. Przywitanie, rys historyczny wydarzenia – Rafael Rokaszewicz, Prezes TZG

2. Zabranie głosu przez zaproszonych gości: Konsul Honorowy Republiki Czeskiej, Prezydent Miasta Głogowa.

3. Wykład prof. Tomasza Jaworskiego (UZ) „Inicjatywy integracyjne Jerzego z Podiebradów w kontekście zjazdu głogowskiego”.

4. Prezentacja książki Romana Hecka „Zjazd głogowski w 1462 r.”

5. Zakończenie.


P1040773.JPG (81474 bytes)

Fotorelacja z pobytu Napoleona w Głogowie i Kwielicach

Foto. R. Rokaszewicz i A. Bok

Głogów, 8.05.2012 :

P1040754.JPG (92062 bytes) P1040759.JPG (83512 bytes) P1040763.JPG (92803 bytes) P1040768.JPG (93673 bytes) P1040770.JPG (84928 bytes) 

Kwielice, 9.05.2012 :

090520123892.jpg (305111 bytes) 090520123894.jpg (209494 bytes) 090520123895.jpg (196029 bytes) 090520123903.jpg (256080 bytes)

---------

6.05.2012

„Z Napoleonem z Rosji do Paryża 1812-2012” 

http://napoleon-1812.nl

Holenderski historyk Joost van Hovell tot Westervlier i fundacja charytatywna Gichon zorganizowali przejazd trasą Napoleona z grudnia 1812 r., ze Smorgoniów na Białorusi do Paryża. W przedsięwzięciu, odbywającym się pod hasłem „Napoleon dla dzieci Czarnobyla”, bierze udział 10 osób. Grupa podróżuje pojazdem konnym, osoby w strojach historycznych (Hovell jako Napoleon), oraz towarzyszy jej tir, mieszczący zaplecze (konie, aneksy: kuchenny, sanitarny, noclegowy).

Wyjazd ze Smorgoniów nastąpił 25.04 (właściwy start, z Wilna - 27.04). Planowany czas przejazdu wynosi 18 dni (Napoleon potrzebował tylko 13!). Dzienny przejazd obliczony jest na około 90 km, średnia szybkość na 12 km/godz. Przyjazd do Głogowa nastąpi 8 maja, w godz. popołudniowe (ok. 16-17.00). Głogów stanowi punkt etapowy (poprzedni - Witaszyce, k. Jarocina).

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, będące w kontakcie z Hovellem, podjęło się przygotowania niewielkiego programu pobytu. Współpracuje Stowarzyszenie Miłośników Głogowskich Fortyfikacji „Twierdza Głogów”. Specyfika podróży wyklucza jakikolwiek rozbudowany program : niepewna dokładna godzina przyjazdu, zmęczenie uczestników (głogowski etap ma około 115 km)

Program pobytu obejmie:

1.  Zatrzymanie się w zamku (zdarzenie kameralne, realizowane we współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historycznym). Zainscenizowane powitanie przez francuskiego gubernatora twierdzy (Dyr. Muzeum Wojen Napoleońskich w Witaszycach), następnie przejście do wskazanej sali, gdzie ogólna prezentacja grupy i zaproszonych gości oraz skromny poczęstunek. 

2. Przejazd  pojazdu z Napoleonem przez Stare Miasto: od zamku, ul. Brama Brzostowska, ul. Grodzką do Rynku, gdzie planowana jest krótka prezentacja słowna przedsięwzięcia (tłumaczone wypowiedzi uczestników) oraz sesja foto.

Zapraszamy mieszkańców Głogowa do obecności na trasie przejazdu/ na Rynek.

Od wczesnych godzin popołudniowych na Starym Mieście krążyć będzie konny pojazd kryty, z bieżącą formacją o zdarzeniu. 

Dalszy ciąg stanowi przejazd pojazdu ulicami Smolną, Rzeźniczą i Staszica do ul. Wały Chrobrego. Po drodze zatrzymanie się na pikniku żołnierskim Stowarzyszenia Miłośników Głogowskich Fortyfikacji „Twierdza Głogów” (w fosie). Od ul. Wały Chrobrego przejazd do Nosocic na kwaterę - „Rancho Paradise”.

9 maja w godz. porannych grupa odjedzie w kierunku Polkowic i Bolesławca.  


Wehikuł czasu  - maj 2012 (rok 4/39)

550 lat temu nadodrzańskie, przygraniczne  miasto monarchii czeskiej stało się na kilkanaście dni stolicą Europy środkowej Jan Długosz nie był świadkiem głogowskiego zjazdu, ale opisał wjazd prawie pięciotysięcznego orszaku polskiego króla do Głogowa z emfazą „ rycerstwo swoje podzieliwszy na sześć hufców, w najpiękniejszej postawie i szyku, w najokazalszym przyborze, postępował tym porządkiem, że pięć hufców szło naprzód, król Kazimierz zaś z prałatami i panami swemi w szóstym zastępie. A gdy już zbliżał się do Głogowa, Jerzy król Czeski wyjechał na jego przyjecie wraz z biskupami, książętami i panami swemi o milę od miasta. Powitali się obadwaj z konia: poczem króla Kazimierza odprowadzono do głogowskiego zamku, sam zaś król Czeski przeniósł się gospodą do wietnicy [ratusza].”

Przygotowywane na 16 maja w Głogowie obchody 550 rocznicy Zjazdu będą niewątpliwą wycieczką w przeszłość.

O innych ………i różnych ciekawostkach w zakładce Wehikuł czasu, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 

1 maja 1963 roku, na schodach przed głównym wejściem do głogowskiego szpitala wspólną fotografię zrobiły sobie uczennice 1 klasy Liceum Medycznego. [arch. dom. K. Hryniewicz]


19.04.2012

Zaproszenie na wykład historyczny.

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej w swojej działalności, konsekwentnie zajmuje się również przybliżaniem, upamiętnianiem, i gromadzeniem materiałów o pierwszych latach polskiej obecności tu, nad Odrą.

Od kilku lat realizowany jest wieloaspektowy projekt „Pionierzy”.

W roku bieżącym, w kolejną już, 67 rocznicę przyjazdu osadników nad Odrę, chcemy zapoznać głogowian z pierwszymi wynikami rozmów z rodzinami pionierów, badań archiwalnych i kwerend bibliotecznych.

Wiesław Maciuszczak zaprezentuje wstępne efekty swoich poszukiwań w ramach badań prowadzonych na temat początków organów porządku publicznego. Opowie o nieznanych wydarzeniach między kwietniem a listopadem 1945 r. w Głogowie i okolicy. Zwróci uwagę na mity, plotki i ciekawostki, które spróbuje wyjaśnić. 

W związku z pojawiającymi się nowymi materiałami, poszukując odpowiedzi na kolejne pytania zapraszamy więc, wspólnie z Klubem Batalionowym, na spotkanie pod tytułem:

Prawo i pięść – 1945. Zagadka komendanta Osina-Palko

Spotkanie odbędzie się 26 kwietnia o godzinie 17.00 w - w Klubie Batalionowym, (wejście od ul. Wojska Polskiego – naprzeciw „NETTO”). Miejsce ważne dla wydarzeń z 1945 roku.

 

---------

Relacja fotograficzna z wykładu. Foto. D. Czaja

01.jpg (120806 bytes) 02.jpg (132858 bytes) 03.jpg (173779 bytes) 04.jpg (162907 bytes)


 

2.04.2012

Wehikuł czasu  - kwiecień 2012 (rok 4/38)

Kolejna rocznica kapitulacji czy zdobycia „Festung Glogau”? Modus vivendi trwające już kilkanaście lat to obchody rocznicy zakończenia walk o Głogów. Jednych to irytuje, drugich nie obchodzi, trzecich, którzy pojawili się nie dawno, irytuje, że próba dyskusji jest zamiarem przykrycia spraw ważniejszych nad którymi warto dyskutować przede wszystkim.      

Jak co roku, w Głogowie 16 kwietnia obchodzony jest Dzień Sapera. Przypadające na 16 kwietnia Święto żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych dla jednostki z naszego miasta ma znaczenie szczególne. Kontynuuje ona bowiem bojowe tradycje 6 Warszawskiego Samodzielnego Batalionu Pontonowo-Mostowego, który w tym dniu w 1945 r. zaczął budować przeprawy na Odrze i ostatnich przeszkodach wodnych w drodze do Berlina. Więc może będzie dzień otwartych koszar, a potem uroczysty apel, kwiaty i życzenia.

 

O innych ciekawostkach w zakładce Wehikuł czasu, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Dzień Sapera 2012, Wehikuł podkreśla znamiennym, zrobionym przez siebie zdjęciem. W trakcie uroczystości rozformowania 6 Ośrodka Przechowywania Sprzętu po raz ostatni w Głogowie prezentowany był sztandar 6 Pułku Drogowo-Mostowego, którego tradycje dziedziczył 6 OPS.


 

27.03.2012

W dniu 27 marca br. o godzinie 11 w Galerii „Wejście” w głogowskiej PWSZ odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt.„Ziemia głogowska na dawnych mapach” organizowanej przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej i PWSZ. O prezentowanych mapach opowiedział zebranym gościom Antoni Bok: „ Dawne mapy są już na pierwszy rzut oka fascynujące, a zyskują jeszcze przy dalszym zainteresowaniu się szczegółami. Zaspokajają ciekawość amatorów, są źródłem emocji i przyjemności dla kolekcjonerów. Przede wszystkim jednak stanowią bardzo cenne, nieodzowne źródło wiedzy dla nauk historycznych i im pokrewnych”. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Głogowa do obejrzenia dawnych map Głogowa i okolic. wystawa czynna będzie do końca kwietnia.

tekst & foto: Dariusz Czaja

02.jpg (137854 bytes) 03.jpg (146479 bytes) 04.jpg (110450 bytes)

05.jpg (93137 bytes) 06.jpg (127453 bytes) 07.jpg (139085 bytes) 08.jpg (90824 bytes)


 

25.03.2012

Nabór haseł do 72 zeszytu Encyklopedii Ziemi Głogowskiej

Informujemy, że decyzją Zarządu TZG i na skutek otrzymania wsparcia finansowego z Gminy Miejskiej Głogów, zostanie wydany w roku bieżącym kolejny, 72 zeszyt Encyklopedii Ziemi Głogowskiej. Kontynuowany będzie dotychczasowy zestaw tematów wiodących:

1. Biogramy z okresu po roku 1945 - Głogów  

2. Miejscowości - Ziemia Głogowska  

3. Obiekty dziedzictwa kulturowego - Głogów 

4. Podmioty publiczne po roku 1945 (Administracja, kultura i sport, gospodarka) -  Ziemia Głogowska  i Głogów. 

5. Wydarzenia i postaci z przeszłości do 1945 r. - Ziemia Głogowska  i Głogów.


Wszystkie informacje dla autorów EZG znajdują się na stronie: EZG

A wykaz haseł w zeszytach 1-71: http://www.glogow.pl/tzg/wykaz.htm 

Proponowany kalendarz dla autorów: 

do 10 maja zgłaszanie i zatwierdzenie haseł; 

do 30 czerwca dostarczenie haseł.

Do kontaktów w sprawach związanych z Encyklopedią Ziemi Głogowskiej przeznaczony jest adres: ezgglogow@interia.pl

Zapraszamy do kontaktów


 

24.03.2012

WYSTAWA "Ziemia głogowska na dawnych mapach"

Dawne mapy są już na pierwszy rzut oka fascynujące, a zyskują jeszcze przy dalszym zainteresowaniu się szczegółami. Zaspokajają ciekawość amatorów, są źródłem emocji i przyjemności dla kolekcjonerów. Przede wszystkim jednak stanowią bardzo cenne, nieodzowne źródło wiedzy dla nauk historycznych i im pokrewnych.

Zapraszamy na wystawę "Ziemia głogowska na dawnych mapach". Otwarcie 27 marca o godz. 11.00 w Galerii "Wejście" w PWSZ w Głogowie.

wystawa_map.jpg (549295 bytes)


 

13.03.2012

5 marca br. odbyło się inauguracyjne posiedzenie Zespołu Doradczego Działu Regionaliów PWSZ „Bibliotheca Glogoviensis”.

Dział Regionaliów został utworzony na bazie depozytu bibliotecznego przekazanego PWSZ przez TZG i uroczyście otwarty 24 października 2011 r. Zespół tworzą przedstawiciele PWSZ, TZG i głogowskiego środowiska bibliotecznego. Jest to organ opiniodawczy i doradczy JM. Rektora i Prezesa TZG, którzy w trakcie spotkania wręczyli członkom akty powołania.

W trakcie posiedzenia omówiono kierunki działalności dzięki którym mają zostać zrealizowane wynikające z Regulaminu takie zadania jak np.:

a. określenie zasad gromadzenia zbiorów bibliotecznych,

b. stymulowanie rozwoju Działu w kierunku placówki posiadającej komplet materiałów drukowanych poświęconych miastu i regionowi

c. pozyskiwania dodatkowych źródeł finansowania

d. kontynuowanie prac na rzecz tworzenia bibliografii regionalnej

e. określenia możliwości technicznych i zakresu digitalizowania zbiorów.

Przewodniczącym Zespołu Doradczego „Bibliotheca Glogoviensis” został Wiesław Maciuszczak a sekretarzem Urszula Zięba.

Fot. Dariusz A. Czaja

1.JPG (86186 bytes) 2.JPG (77164 bytes) 3.JPG (46345 bytes) 4.JPG (43050 bytes)


 

2.03.2012

Wehikuł czasu  - marzec 2012 (rok 4/37)

            Marzec przynosi różne wspomnienia. Czarną, lodowatą nocą z 8 na 9 w 1741 Głogów przeszedł w ręce Prus. W trakcie niespełna godziny zadecydowały się losy kilkusetletniej przyszłości miasta. W I wojnie śląskiej na drodze Fryderyka II do zagarnięcia tej prowincji, stanęły twierdze. Do ich zdobycia użyto różnych sposobów i metod oblężniczych. Wspomnienia o ich zajęciu przybrały również formę żartobliwą i humorystyczną. (O czym niżej)

            Dzięki uprzejmości dyrekcji Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza i pomocy jakiej udzieliły panie Ewa Przechrzta i Ania Hendel, Wehikuł może zakończyć poszukiwania i poinformować o wartości kolekcji mezoamerykańskiej – głogowskiego odkrycia na ul. Daszyńskiego w 1959 r.

Więcej informacji o opisanym po latach zbiorze i pozostałych marcowych ciekawostkach w zakładce Wehikuł czasu, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 

Jeden z zachowanych posążków antropomorficznych wykonanych z tufu wulkanicznego. [Fot. Anna Hendel]


 

5.02.2012

Wehikuł czasu  - luty 2012 (rok 4/36)

              Luty całej Polsce obuł buty już w końcu stycznia. Temperatura przypomniała nam też sytuacje z mroźnej przeszłości. O jednej z nich pisze w swoich wspomnieniach Hans Joachim Breske czyli Jan Joachim Brzeski, siostrzeniec ostatniego niemieckiego proboszcza i księdza znanego kościoła w Kurowie Wielkim – Bernarda Brzeskiego. Książeczka ta pojawiła się niedawno na głogowskim rynku księgarskim i spotkała z niemałym zainteresowaniem.

             

              Wehikuł po raz kolejny uczestniczył w zajęciach „Zimy w Twierdzy”. W tym roku nie tylko witał Napoleona ale również udał się na wyprawę na skraj Borów Dolnośląskich. Tam bowiem, pod Chocianowem jeden ze śródleśnych pagórków kryje w sobie betonową tajemnicę ostatniego okresu konfrontacji dwóch przeciwstawnych bloków militarnych. Znajdował się w nim 202 Węzeł Łączności Radioliniowej kryptonim Patera. Wybudowany został przez Rosjan dla zapewnienia niezależnej od polskich systemów, łączności dla Północnej Grupy Wojsk Radzieckich i tzw. Zachodniego Teatru Działań Wojennych. Więcej informacji o tajemniczym wzgórzu i innych ciekawostkach w zakładce WEHIKUŁ CZASU, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 

Kościół w Kurowie Wielkim, widok od strony plebanii w 2005 r.


 

8.01.2012

Wehikuł czasu  - styczeń 2012 (rok 4/35)

 

            Zakończył się kolejny rok. 65 lat temu, Nowy Rok 1946 witało 357 Polaków, a mijający rozpoczynało 68.811 mieszkańców zameldowanych na pobyt stały. Wśród nich, było 56 cudzoziemców. Ale styczeń 2012 rozpoczął się też smutnie. Już w pierwszą środę kombatancki Głogów pożegnał z wojskowym ceremoniałem Honorowego Obywatela Głogowa Czesława Żyłę. Wieloletni prezes koła miejskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych zmarł po ciężkiej chorobie 29 grudnia ub. roku.

            Wchodząc w kolejny rok Wehikuł chce zwrócić uwagę na kilka „kamieni milowych” przeszłości miasta, o których w tym roku będzie przypominał i szerzej pisał.

450 lat temu Głogów przez prawie trzy tygodnie maja 1462 roku stanowił centrum Europy środkowej. Tu przez kilkanaście dni rodził się pierwszy europejski pomysł instytucji bezpieczeństwa międzynarodowego.

200 lat temu dwukrotnie przez twierdzę przemknął „najwyższy sprawca przeznaczeń Europy” jak nazwał Napoleona Bonaparte witając go pod Głogowem, Józef Wybicki. Cesarz Francuzów pojawił się raz w świetle dnia i biciu dzwonów. Drugi raz incognito, ukradkiem, uciekając z przegranych pól bitewnych mroźnej Rosji.

A 30 lat temu mieszkańcy Głogowa wyrazili swoją dezaprobatę wobec wprowadzonego stanu wojennego i jego okrucieństw, protestując w końcu sierpnia 1982 r.

            I na koniec powitania Nowego Roku jeszcze wspomnienie takie. Wehikuł przebywając czasem w Poznaniu kilkakrotnie zatrzymywał się przed znajdującym się od 1950 roku w tutejszym Muzeum Narodowym, posągiem księżnej głogowskiej Salomei. W tym szarym, zniszczonym ale wyrazistym monumencie jest coś co zatrzymywało wchodzącego do holu podziemia poznańskiego Ratusza. Ale w minionym roku Głogowskiej Salomei nie było na swoim miejscu. O tym co się stało i czy wreszcie zobaczymy choć na chwile rzeźbę księżnej pani w Głogowie - w zakładce WEHIKUŁ CZASU a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 

Na zdjęciu wykonanym w roku 1948 w ruinach Kolegiaty, Wsród wielkich łopuchów, pod statuą głogowskiej Salome, znajduje się najprawdopodobniej grupa wrocławskich historyków sztuki, urzędników i studentów.


 

8.01.2012

W związku z koniecznością wprowadzenia zmian w statucie TZG, Prezydium Rady TZG zwołuje Nadzwyczajny Sejmik Towarzystwa Ziemi Głogowskiej na dzień 14 stycznia (sobota) o godz. 11.00. W przypadku braku quorum ustala się II termin na godz. 11.15. Sejmik odbędzie się w auli PWSZ w Głogowie przy ul. Piotra Skargi 5.

 

Planowany porządek obrad:

1. Informacja o działaniach TZG w minionym okresie.

2. Zmiany w statucie TZG

3. Sprawy różne

 

Dodatkowo przypominamy, iż w związku z wypowiedzeniem dotychczasowej siedziby TZG w Zamku Książąt Głogowskich, od końca września br. prowadzimy działalność w oparciu o bazę PWSZ. Od 2 października działa w Bibliotece uczelni ogólnodostępny Dział Regionaliów, utworzony na bazie naszych zbiorów. Nowa siedziba TZG mieści się w gmachu PWSZ w pok. 201B. W pomieszczeniu tym prowadzone są dyżury:

- dyżur we środy w godz.:  10.30-12.00;  16.00-17.30

- spotkania czwartkowe – w każdy czwartek od godz. 15,30 do 18,30 

Jak również po każdorazowym umówieniu telefonicznym"

Rafael Rokaszewicz    - prezes               602 610 475

Antoni Bok                 - wiceprezes         503 691 436

Wiesław Maciuszczak - wiceprezes         603-752-511

Dariusz Czaja            - sekretarz            603 459 213

Alicja Kościańska       - Kierownik Biura    504 242 507

 


8.01.2012

Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie naszego Stowarzyszenia i zapraszamy również w tym roku do przekazania swojego 1% podatku na rzecz TZG.

 

Podobnie jak w zeszłym roku procedura ta jest bardzo prosta. Wystarczy wpisać nazwę naszej organizacji i nr KRS w odpowiedniej rubryce PIT  !

 

Dane potrzebne do zawarcia informacji w zeznaniu podatkowym:

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej

NR KRS: 0000101660