31.12.2013
Wehikuł czasu
- styczeń 2014 (rok 6/59)
 

Wehikuł w podróży w czasie zatoczył koło. Jesteśmy znów w styczniu.  
Przed nami kolejny rok wędrówek w czasie, lektur historycznych i zagadek widocznych przez okno. Po raz kolejny zostaną wręczone Złote Bilety, inicjowane będą zdarzenia i obchody.  A w przeszłości styczeń też obfitował w wydarzenia. 80 lat temu, urząd kanclerza czyli szefa rządu Rzeszy objął z mianowania prezydenta Hindenburga Adolf Hitler. Więc i w Głogowie rozpoczął się okres rządów hitlerowskich.

W styczniu przypadają również kolejne rocznice śmierci dwóch niemieckich historyków Śląska i Ziemi Głogowskiej. Joachim Cureus po raz pierwszy użył nazwy Dolny Śląsk. Julius Blaschke 101 lat temu wydał monografię ziemi na d Odrą. I całkiem nie dawno, bo 15 lat temu reforma administracyjna kraju urodziła maleńki powiat głogowski na skraju województwa dolnośląskiego. Stary rok zakończył się niespotykanie ciepłym, bezmroźnym i bezśnieżnym grudniem. Choć ranek sylwestrowy na termometrze oznaczył – (minus) 5 stopni. Jaki będzie Nowy Rok? Tak w meteo jak i w polityce, gospodarce, życiu codziennym?

Wehikuł anonsował już spotkanie z Waldemarem Mierzwą, autorem „Miasteczka”. Wreszcie dojdzie do skutku. Ma się odbyć 28 stycznia w Bibliotece Miejskiej.Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne styczniowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu powyżej, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 

Wehikuł przez okno

Ostatnie, czyli zamieszczone w listopadzie zdjęcie zostało wykonane z balkonu wieżowca przy ul. Daszyńskiego. Przedstawia kończąca się budowę osiedla „Chrobry”.

Dzisiejsze spojrzenie przez okno ma jeszcze charakter świąteczny. Zostało wykonane w grudniu 2013r. Uważny czytelnik zauważy, że w kadrze zmieścił się też i „obiekt latający”. Okno jakiego budynku stanowi oprawę dla ratuszowej wieży?

Ratuszowy hełm miasta świętego Mikołaja w „regulaminowej” czapce.30.12.2013

W ostatnią sobotę odbył sie ostatni już w tym roku wykład historyczny. Tym razem gościliśmy Marcina Błaszkowskiego, który wraz z księdzem Waldemarem Garbysiem - proboszczem parafii ewangelicko - augsburskiej w Lesznie zaprezentowali wykład
pt. „Staroluteranie w Głogowie i na ziemiach pogranicza polsko-niemieckiego”.
Fotorelacja z tego wykładu znajduje się na naszej stronie FB: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.592241860855298.1073741873.107836472629175&type=1


Zadanie dofinansowane jest przez Gminę Miejską Głogów.
Zadanie dofinansowane jest przez Gminę Miejską Głogów.
Zadanie dofinansowane jest przez Gminę Miejską Głogów.

Zadanie dofinansowane jest przez Gminę Miejską Głogów.
Zadanie dofinansowane jest przez Gminę Miejską Głogów.Zadanie dofinansowane przez Gminę Miejską Głogów


Zadanie dofinansowane jest przez Gminę Miejską Głogów.
Zadanie dofinansowane jest przez Gminę Miejską Głogów.

11.12.2013Towarzystwo Ziemi Głogowskiej wraz z Klubem Batalionowym zapraszają na ciekawy wykład Marka Perzyńskiego – znanego podróżnika i dziennikarza, miłośnika Dolnego Śląska i autora serii przewodników dla dociekliwych:

pt. „Dolny Śląsk – kraina rozszabrowana”.

Referujący będzie starał się odpowiedzieć również na pytania dotyczące naszego miasta, np. jakie są szanse na odzyskanie obrazu głogowskiej Ma
...donny z dzieciątkiem.

Wykład odbędzie się w sobotę (14 grudnia br.) o godzinie 15.00 w Klubie Batalionowym przy ul. Wojska Polskiego 45.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Zadanie dofinansowane jest przez Gminę Miejską Głogów.


30.11.2013
Wehikuł czasu - grudzień 2013 (rok 5/58)

Grudzień w Głogowie jak zwykle rozpoczyna się obchodami ku czci patronki górników i artylerzystów – dla pierwszych Barbórki dla drugich Barbarki. Kilkanaście lat temu z grudniowej okazji lokalna prasa donosiła: „w kopalni soli w Sieroszowicach, prawie kilometr pod ziemią, powstaną: kościół, muzeum i trasa turystyczna”. Wszystko tam miało być jak w Wieliczce tylko większe. Nawet kamień węgielny został poświęcony przez papieża Jana Pawła II w czasie jego pobytu i mszy w Legnicy.

Zaraz potem, czy nawet równolegle, bo piwne obchody rozciągnięte są w czasie, święto patronalne miasta – św. Mikołaja. Już wieża ratusza ubrana w czerwoną czapkę, szykuje się otwarcie kontrowersyjnej zabudowy odkopanej kondygnacji zrujnowanych Sukiennic. Czy da się dotknąć początków  miasta? Wehikuł kibicuje konsekwencji władz miasta.

I dalej -  w ramach grudniowych  remanentów i przypomnień o latarni nad Odrą, odnowionej i ustawionej w grudniu 2011 roku. Miała świecić a tak nie jest. Wehikuł dziękuje red. K. Zawickiemu za monitoring i przypominanie, a swoim wysłannikom i spacerowiczom za stałe relacje z ul. Nadbrzeżnej.  

O tym i innych grudniowych ciekawostkach w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Wehikuł przez okno

Jesienne spojrzenie na miasto z budynku administracyjnego Szpitala Powiatowego stanowiło zagadkę listopadową. Natomiast w grudniu spojrzyjmy na nowy Głogów z połowy siedemdziesiątych XX wieku. Choć wśród nowych bloków ślady przeszłości dobrze widoczne. Skąd zostało zrobione to zdjęcie?


6.11.2013
Zdjęcia z  wycieczki „Przed Świętem Niepodległości - Śladami tradycji niepodległościowych w Wielkopolsce” - foto. D. Czaja.
Więcej zdjęć dostępnych są na naszym profilu https://www.facebook.com/media/set/?set=a.569622269783924.1073741867.107836472629175&type=1


5.11.2013
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich” oraz Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zapraszają na seminarium popularno - naukowe pt. „Dziedzictwo historyczno-kulturowe w Krainie Łęgów Odrzańskich".
Zadaniem seminarium jest popularyzacja wiedzy o regionie i wzrost tożsamości mieszkańców, zapoznanie z najważniejszymi wartościami przyrodniczymi, historycznymi, kulturowymi i społecznymi subregionu Krainy Łęgów Odrzańskich. Wynikiem trwałym seminarium będzie wydanie Kroniki Łęgów Odrzańskich, popularnonaukowego wydawnictwa regionalnego zawierającego wiedzę o regionie Krainy Łęgów Odrzańskich.

Seminarium odbędzie się w dniu 18 listopada 2013 roku o godzinie 10.30 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie, ul. Piotra Skargi 5, aula 209A

Potwierdzenia uczestnictwa prosimy składać do dnia 13 listopada 2013 r. w biurze LGD na adres email t.sokolowski@lgdodra.pl  lub telefonicznie pod numer 76 858 45 45
FORMULARZ ZGŁOSZENIA

PRORGAM Seminarium popularno-naukowe go„Dziedzictwo historyczno-kulturowe w Krainie Łęgów Odrzańskich"
Data: 18 listopada 2013 r.
Godzina rozpoczęcia: 10.30
Miejsce: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie, ul. Piotra Skargi 5, Aula 209A

10.30 – Otwarcie seminarium i powitanie gości – Rafał Plezia, Rafael Rokaszewicz
10.40 – 11.10
– Paweł Madera – „Osada hutników kultury przeworskiej w Tarchalicach, gm. Wołów w świetle dotychczasowych badań”
11.10 – 11.40
– Magdalena Świderska – „Głogów – rola Odry w życiu miasta”
11.40 – 12.10
– Robert Heś – „Niesławny odwrót króla polskiego spod Wrocławia. Rola Odry w działaniach wojennych w 1474 r.”
12.10 – 12.30 - dyskusja
Przerwa kawowa
12.40 – 13.10
– Arkadiusz Muła – „Renesansowy przełom w Księstwie Głogowskim"
13.10 – 13.40 – Antoni Bok – „Z dziennika Josepha von Eichendorffa: relacja o podróży statkiem po Odrze w listopadzie 1809 roku"
13.40 – 14.00 - dyskusja
14.00 – 14.10 – Ewa Smutyło – prezentacja zeszytu edukacyjnego dla szkół podstawowych „W Krainie Łęgów Odrzańskich”
14.10 – 14.30 przekazanie zeszytów edukacyjnych szkołom podstawowym z terenu Krainy Łęgów Odrzańskich


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie. Seminarium na celu pobudzanie zaangażowania społeczności lokalnej w rozwój obszaru objętego LSR i budowanie kapitału społecznego na tym obszarze współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania “Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
 


1.11.2013
Wehikuł czasu - listopad 2013 (rok 5/57)
Rok temu Wehikuł otrzymał maila z takim fragmentem: „… przyszedłem pod pomnik Synagogi dzień później i nie było niczego - znicza, kwiatka, kamyka. Ja położyłem jeden ale tym bardziej wygląda jak wyrzut. Tak jakby nic się nie stało…”. Autor listu – głogowianin - pisał o swoich wrażeniach w rocznicę „Nocy Kryształowej”. Nocą z 9 na 10 listopada 1938 r. przez wiele niemieckich miast przeszedł pogrom żydowskich sklepów i obiektów religijnych. Rozbite kryształowe szyby wystawowe dały nocy nazwę. Hitlerowcy zniszczyli m.in. głogowską synagogę. W tym roku jak wynika z zapowiedzi, ma być inaczej. 75 rocznica wydarzenia zostanie upamiętniona 7 listopada w Głogowie wieloma przedsięwzięciami. Dalej o jednym z nich.            
200 lat temu Śląsk i jego mieszkańcy podnieśli głowy. Wystąpili przeciwko okupantowi. Inna sprawa, że pojawił się potężny sojusznik a i Napoleon osłabł. Tężało oblężenie głogowskiej twierdzy, wokół której w oddziałach nowoutworzonej pruskiej Landwehry znalazło się wielu Ślązaków. 
Więcej o tych wydarzeniach, kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne listopadowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu powyżej, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Wehikuł przez okno

Ostatnie zdjęcie, to prezentowane w październiku, oczywiście zostało wykonane z dachu popularnego wtedy sklepu, tzw. „Nowosolskiego” przy ul. Poczdamskiej – przedstawia budowę osiedla w Śródmieściu, przy Al. Wolności. Po widocznych, szerokich torach jeździł dźwig ŻW 45, produkt Famaby (skrót chyba od - żuraw wieżowy).

Jesienne spojrzenie na miasto z budynku ….
27.10.2013
Towarzystwo Ziemi Głogowskiej; podobnie jak w ubiegłym roku; zaprasza w dn. 9 listopada br., na kolejną wycieczkę pt. „Przed Świętem Niepodległości - Śladami tradycji niepodległościowych w Wielkopolsce”.

Dla uczestników przewidziany jest... bogaty program wycieczki, m.in. zwiedzanie:
- Stare Miasto w Kościanie
- Opactwa benedyktynów w Lubiniu,
- Pałac i Park Krajobrazowy w Turwi,
- Izbę Pamięci Chłapowskich w Kopaszewie,
- Pałac w Racocie – rezydencję prezydentów II Rzeczypospolitej.

Wyjazd w dn. 9 listopada br., z parkingu przy MOK o godz. 7.30, planowany powrót do Głogowa ok. godz. 18.00.

Koszt wycieczki: 50zł /os. Cena obejmuje przejazd autokarem, ubezpieczenie i przewodnika i zwiedzanie kompleksu w Turwi.

Zapisy pod numerami: tel. 76 852 61 72 lub 509 072 531.

Zapraszamy!!!

26.10.2013
W sobotę 19 października odbyła się konferencja regionalistów „Małe ojczyzny na styku regionów”. Zaszczyciło nas swoją obecnością wielu gości zaproszonych oraz instytucje, organizacje i stowarzyszenia o profilu regionalistycznym z województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

Na swoich stoiskach zaprezentowali dorobek i swoją działalność. Mieliśmy okazję porozmawiać, nawiązać współpracę, wymienić się doświadczeniem.

Konferencja była także okazją świętowania jubileuszu 20 lat wydawania Encyklopedii Ziemi Głogowskiej. Z tej to okazji wyróżniliśmy osoby które swoją działalnością wspierały nasze stowarzyszenie w tym dziele. Pamiątkowe dyplomy otrzymali przedstawiciele władz miejskich, osoby redagujące Encyklopedię, a także autorzy największej ilości haseł.

Szersza relacja fotograficzna dostępna jest na naszym profilu na Facebooku: www.facebook.com/tzglogowZadanie dofinansowane przez Gminę Miejską Głogów.

12.10.2013

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej

zaprasza

 na konferencję regionalistów

„MAŁE OJCZYZNY NA STYKU REGIONÓW”

z okazji XX-lecia Encyklopedii Ziemi Głogowskiej

która odbędzie się w Głogowie, 19 października 2013 roku

Aula PWSZ w Głogowie, ul. Piotra Skargi 5

PROGRAM KONFERENCJI „MAŁE OJCZYZNY NA STYKU REGIONÓW”

Z okazji XX-lecia Encyklopedii Ziemi Głogowskiej

Głogów, 19.10.2013 r.

Aula PWSZ w Głogowie, ul. Piotra Skargi 5

 

* * *

PROGRAM KONFERENCJI

program

6.10.2013
Wehikuł czasu - październik 2013 (rok 5/56)
 

200 lat temu na polach pod Lipskiem odbyła się wielka bitwa zwana później Bitwą Narodów. Zakończyła tzw. kampanię saską Napoleona. Jak uważa profesor Jerzy Maroń „przekreśliła ostatecznie szanse na zmianę sytuacji strategicznej w Europie Środkowej  i Wschodniej” w jej wyniku kontynuuje profesor „przestały istnieć jakiekolwiek możliwości odwrócenia sytuacji strategicznej, która powstałą w wyniku klęski Napoleona w 1812 roku w Rosji”.

39 lat temu, październik 1974 roku stal się miesiącem, ważnym w wydarzenia  w Hucie Miedzi „Głogów”, które się będzie pamiętać a niektóre dopiero przypomnieć. O zawaleniu dachu przypominamy sobie od czasu do czasu, więc i Wehikuł wróci do tego nieszczęścia niebawem. Natomiast dziś o wydarzeniu skrywanym przez lata. O jednej z nielicznych „przerw w pracy” w czasach gierkowskiej Polski.

Przez ubiegły rok, od stycznia do października Wehikuł przedstawiał publicznie sytuację wokół posągu Salome głogowskiej, który od lat znajduje się jako depozyt Muzeum Narodowego Wrocławskiego, w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Wehikuł zauważył, że posąg po wielkiej konserwacji odbył po raz pierwszy od lat wielką podróż i ją zniósł znakomicie. Rzeźba uczestniczyła w wielkim europejskim wydarzeniu – wystawie sztuki gotyckiej w Niemczech. Mija rok jak został zorganizowany wykład konserwatora rzeźby, pani Sabiny Figurniak z Muzeum Narodowego w Poznaniu, a do Encyklopedii Ziemi Głogowskiej trafiły artykuły kustosz Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Z pomysłem został  zapoznany prezydent Głogowa. Wyraził pewne zainteresowanie. Obiecał przekazać ideę do Muzeum, gdzie i Wehikuł dotarł swoimi drogami.
Po roku chciałoby się zapytać i co? I nic. Cisza.

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne październikowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu. Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl 


Wehikuł przez okno
 

Zdjęcie wrześniowe, którego Wehikuł nie potrafił zidentyfikować pochodzi z kronik OSW czyli popularnie nazywanej dawnej SP 5. które uratował przed makulaturą p. I. Dominiak.Natomiast na październik zagadka z 1966 roku. Z dachu którego odbudowanego budynku zostało zrobione poniższe zdjęcie?
20.09.2013
Poniżej przedstawiamy fotorelację z czwartkowego wykładu A. Boka - "Głogów mały Wrocław". fot. D. Czaja

9.09.2013

Zadanie dofinansowane przez Gminę Miejską Głogów.


9.09.2013
Towarzystwo Ziemi Głogowskiej
organizuje wycieczkę do Görlitz – Zgorzelca w ramach pożegnania lata nad Nysą i Kwisą.  Na miejscu planowane jest zwiedzanie m.in. Starego Miasta w Görlitz, zgorzeleckiego Muzeum Łużyckiego czy słynnej Zagrody Kołodzieja. W trakcie drogi zaplanowane jest również zwiedzanie pałacu w Kliczkowie.

Wyjazd w dniu 21 września br., z parkingu przy MOK o godzinie 7.30.
Planowany przyjazd około godziny 18.00.
Koszt: 50zł /1-os.
Zapisy pod numerami tel.: 76 852 61 72 lub 509 072 531
Serdecznie Zapraszamy!
5.09.2013
Wehikuł czasu  - Wrzesień 2013 (rok 5/55)
90 lat kończy Michał Popławski (ur. 7.09.1923 na Nowogródczyźnie) Wieloletni dyrektor inspektoratu PZU. Działacz społeczny, radny Miejskiej Rady Narodowej przez 2 kadencje. Honorowy Obywatel Głogowa z 2005 roku. W Głogowie od 1947 roku, o
d 1949 do 1990 pracował w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń, przez 34 lata stał na czele miejscowego Inspektoratu. Wielokrotnie, kiedy jeszcze nikt nie myślał o sponsoringu, wpływał na finansowanie przez PZU wielu głogowskich przedsięwzięć. Dziś, kiedy Wehikuł odwiedził go telefonicznie, zadziwił rześkim głosem i optymizmem.
W tym przypadku zwykłe życzenie – 100 lat, jest nietaktem, więc łacińskim - Ad multos annos – wielu lat w zdrowiu Panie Michale, z takim jak dziś pozytywnym myśleniem.
Odsłonięto udany pomnik, miejsce pamięci Zygmunta Stachury, głogowskiego artysty malarza, rysownika. Tadeusz Kolańczyk, już od lat w rocznicę śmierci artysty, przy jego grobie z nagrobkiem z piaskowca, na cmentarzu przy Legnickiej odczytuje swój kolejny list. W tym roku u stóp wieży farnej powiedział m.in:

...u Pana za bramą nieba
Stachura Zygmunt – malarz
spotkał poetę Edwarda Stachurę
Dziś razem świat kolorują
Jeden pędzlem, drugi piórem”

I uroczystość się potoczyła. Po przemówieniach, już w trakcie urokliwego mikro koncertu na skrzypce i akordeon (brawo MOK), spostrzegawczy Wehikuł skojarzył, że na „telebimie” i na pamiątkowej płycie spiżowej widnieją dwie różne daty, która prawdziwa? - 2005 czy 2006? Data śmierci artysty się więc rozjechała. Popularny „Zyzio” zmarł 24 sierpnia 2006 r. A po nieudacznikach już przejechały się walcem media. Dysonans spowodowany przez urzędników przykryła swoim wystąpieniem jedna z sympatycznych głogowianek umieszczając w głogowskiej sylwetce malarza Stachury, również poetę i drwala Edwarda. Na koniec już z rozpędu do biogramu dołączyła też muzyka Stachurskiego.
We wrześniu mija 15 lat od oficjalnego otwarcia Szkolnego Obserwatorium Astronomicznego W II Liceum Ogólnokształcącym. Specjalnie dla czytelników Wehikułu animator, ówczesny dyrektor II LO Roman Bochanysz, opowiada o tym imponującym przedsięwzięciu.
Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne wrześniowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu - powyżej.
Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Wehikuł przez okno
    

Sierpniowe pytanie było o „okno, przez które wyglądamy na nowy fragment miasta znajduje się w budynku”. Oczywiście znajduje się ono w ruinach Teatru Miejskiego, i roztacza się z niego widok na najwcześniej wzniesioną, wschodnią pierzeję Rynku.       A wrzesień rozpocznijmy widokiem z lat 70/80. Wehikuł znalazł ten widok nie podpisany. Więc nie może podziękować autorowi. Natomiast zagadka jest tak prosta, że pytać nie wypada. Natomiast patrzeć warto bo takiego widoku tej części Głogowa już nie ma.Efekt budowy i rozbudowy

22.08.2013

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zaprasza na kolejny wykład historyczny.

„Dzieje głogowskiej milicji i policji w latach 1945-2013” przybliży Wiesław Maciuszczak. Zapraszamy 28 sierpnia 2013 r., we środę, o godz. 17.00 do budynku obecnych Warsztatów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II przy ul. Jedności Robotniczej 38 – pierwszej powojennej siedziby Komendy MO.
Wstęp wolny.
 

Zanim Komenda Powiatowa MO trafiła na ul. Obrońców Pokoju 17, gdzie już znajduje się 62 lata miała też swoją siedzibę i tu.   Historia służb wewnętrznych w Głogowie ma już prawie 1000 lat. W głogowskim grodzie komes wypełniał też funkcje policyjne. Potem pojawiły się: służebność stróży i zadania dla burgrabiego. Kiedy miasto stało się samorządne, obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa i porządku powierzyło zatrudnionym strażnikom. Nowoczesne państwo nowożytne zaczęło tworzyć specjalny urząd - policję. Rozrosła się w republice weimarskiej, potem w III Rzeszy. Jak twierdzą działacze TZG penetrujący archiwa GHB w Hanowerze, śladów po głogowskiej policji tam nie ma.
            Wraz z Polską nad Odrą zaczęły się rodzić jej służby. Początki posterunków Milicji Obywatelskiej w Sławie sięgają marca, a na lewym brzegu maja i czerwca 1945 r. Ten trudny czas nie był chlubny dla pierwszych milicjantów. Potem przyszedł okres burzliwego rozwoju ośrodka miedziowego i potrzeby ochrony porządku publicznego. Wraz ze zmianami ustrojowymi powstała policja. Komenda przeżywała zmiany, dostosowywała się do potrzeb miasta i powiatu. Dziś nowoczesna, wyposażona i zaopatrzona realizuje swoje zadania.To już prawie 70 lat.
Zapraszamy na spotkanie!
 

Zadanie dofinansowane przez Gminę Miejską Głogów.
21.08.2013
Fotorelacja z czwartej "Wyprawy odkrywców TZG" (szlakiem grodzisk)

W dn. 20 sierpnia br, w ramach wakacyjnej akcji Towarzystwa Ziemi Głogowskiej „Lato za miastem - Wyprawy odkrywców” odbyła się kolejna z cyklu wycieczek po ziemi głogowskiej. Jej uczestnicy - dzieci i młodzież w wieku 9-16 lat – po dojeździe w okolice Obiszowa udali się wraz z archeologiem – Michałem Lesiukiem szlakiem grodzisk Dziadoszan i dowiedzieli się wielu ciekawostek związanych z pramieszkańcami naszych ziem. Dzieci i młodzież odwiedzili nie tylko miejsca byłych grodów plemiennych Dziadoszan ale również stanowiska archeologiczne, na których odbywały się wykopaliska.

A już 24 sierpnia (sobota) odbędzie spotkanie podsumowujące akcję TZG wraz z wycieczkami. W Forcie Luneta (za Starą Odrą) odbędzie ognisko wraz z licznymi niespodzianki. Zbiórka: Rynek, przed wejściem do wieży ratusza, o godz.9.00.

Chętnych zapraszamy! Kontakt: Antoni Bok, tel. 503 691 436.

Bieżące informacje na naszej stronie internetowej: www.glogow.pl/tzg i profilu TZG na facebooku.

Projekt dofinansowany jest ze środków Gminy Miejskiej Głogów.

19.08.2-13
Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zaprasza na kolejny wykład historyczny w historycznym miejscu.
Dzieje głogowskiej milicji i policji w latach 1945-2013 przybliży Wiesław Maciuszczak 28 sierpnia 2013 r., we środę, o godz. 17.00. w budynku obecnych Warsztatów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II.
Zanim Komenda Powiatowa MO trafiła na ul. Obrońców Pokoju 17, gdzie już znajduje się 62 lata miała też swoją siedzibę i tu.   Historia służb wewnętrznych w Głogowie ma już prawie 1000 lat. W głogowskim grodzie komes wypełniał też funkcje policyjne. Potem pojawiły się: służebność stróży i zadania dla burgrabiego. Kiedy miasto stało się samorządne, obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa i porządku powierzyło zatrudnionym strażnikom. Nowoczesne państwo nowożytne zaczęło tworzyć specjalny urząd - policję. Rozrosła się w republice weimarskiej, potem w III Rzeszy. Jak twierdzą działacze TZG penetrujący archiwa GHB w Hanowerze, śladów po głogowskiej policji tam nie ma.           
Wraz z Polską nad Odrą zaczęły się rodzić jej służby. Początki posterunków Milicji Obywatelskiej w Sławie sięgają marca, a na lewym brzegu maja i czerwca 1945 r. Ten trudny czas nie był chlubny dla pierwszych milicjantów. Potem przyszedł okres burzliwego rozwoju ośrodka miedziowego i potrzeby ochrony porządku publicznego. Wraz ze zmianami ustrojowymi powstała policja. Komenda przeżywała zmiany, dostosowywała się do potrzeb miasta i powiatu.
Dziś nowoczesna, wyposażona i zaopatrzona realizuje swoje zadania.To już prawie 70 lat. Zapraszamy na spotkanie!
 28.08.2013 r. (środa), o godz. 17.00.
Towarzystwo Ziemi Głogowskiej
zaprasza na kolejny wykład historyczny w historycznym miejscu.W budynku obecnych Warsztatów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II odbędzie się prelekcja Wiesława Maciuszczaka: Głogowska milicja i policja w latach 1945-2013
Zadanie jest dofinansowane przez Gminę Miejską Głogów


16.08.2013
W cieniu Kolegiaty

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, jak każdego roku, gościło na uroczystości "W cieniu Kolegiaty". Nasze stoisko odwiedziły tłumy mieszkańców Ziemi Głogowskiej. Zaprezentowaliśmy m.in. zbiór map i nasze wydawnictwa. Współorganizowaliśmy również konkurs organizowany przez Fundację Lokalnych Inicjatyw Społecznych FLIS dotyczący organizacji pozarządowych ziemi głogowskiej i ekonomii społecznej.

Dziękujemy i zapraszamy już za rok!

fot. F.Zawadzka, K.Stobryń15.08.2013
Fotorelacja z trzeciej "Wyprawy odkrywców TZG (wzdłuż Odry).

W dn. 13 sierpnia br, w ramach wakacyjnej akcji Towarzystwa Ziemi Głogowskiej „Lato za miastem - Wyprawy odkrywców” odbyła się kolejna z cyklu wycieczek po ziemi głogowskiej. Jej uczestnicy - dzieci i młodzież w wieku 9-16 lat - zwiedzili dziś głogowskie tereny wzdłuż Odry. Wraz z Przewodnikiem Piotrem Weryszko oraz opiekunami, dzieci zwiedziły m.in. wieżę ratuszową wraz z wystawą „Schody do historii”, Zatokę Neptun, następnie udały się na prawobrzeżną część Głogowa - Ostrów Tumski, gdzie zwiedziły zarówno przystań portową oraz byłą pruską wieżę artyleryjską - Fort „Malakoff” z przyległymi do niego terenami.

A już 20 sierpnia br., w przyszły wtorek odbędzie się kolejna bezpłatna wycieczka z tego cyklu. Tym razem będzie to wyjazd do Obiszowa, pt. „Szlakiem grodzisk – tajemnice Dziadoszan”. W trakcie wycieczki wraz z przewodnikiem – archeologiem Mariuszem Lesiukiem będzie okazja poznać historię praprzodków dzisiejszych mieszkańców ziemi głogowskiej.

Chętnych zapraszamy! Zbiórka: 20 sierpnia, godz. 9.00, parking przy MOK, Kontakt: Antoni Bok, tel. 503 691 436.


 

Zadanie jest dofinansowane przez Gminę Miejską Głogów


11.08.2013

W dn. 9 sierpnia br, w ramach wakacyjnej akcji Towarzystwa Ziemi Głogowskiej „Lato za miastem - Wyprawy odkrywców” odbyła się kolejna z cyklu wycieczek po ziemi głogowskiej. Jej uczestnicy - dzieci i młodzież w wieku 9-16 lat - zwiedzili wraz z przewodnikiem Pawłem Łachowskim oraz opiekunami na trasie Głogówko - Leśna Dolina kompleks leśny, będący jeszcze przed wojną Miejskim Lasem, w którym wypoczywali głogowianie.
Kolejnymi atrakcjami były: spotkanie z Panem leśniczym z Leśnictwa Głogówko oraz zwiedzanie kompleksu Oberży Leśnej Doliny, której to właściciele ufundowali odkrywcom bezpłatny posiłek.
A już 13 sierpnia (tj. wtorek) odbędzie się kolejna bezpłatna wycieczka z tego cyklu, pt. „Wzdłuż Odry w Głogowie”, będzie zatem okazja wraz z przewodnikiem zwiedzić tereny nadodrzańskie  przylegające do miasta.
Chętnych zapraszamy! Zbiórka (i miejsce powrotu): 13 sierpnia, godz. 9.00, Rynek, przed wejściem do wieży ratusza. Kontakt: Antoni Bok, tel. 503 691 436.
PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW GMINY MIEJSKIEJ GŁOGÓW

6.08.2013
Wakacyjna akcja Towarzystwa Ziemi Głogowskiej
„Lato za miastem” Wyprawy odkrywców
5- 24.08.2013r.


BEZPŁATNE WYCIECZKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY!

Inicjatywa polega na zorganizowaniu dla dzieci (9-16 lat) z Głogowa 4 wycieczek tematycznych. Dodatkowo zorganizowane zostanie spotkanie podsumowujące akcję w formie pikniku. Wycieczki są bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona.
Wycieczki kierują się w trzech w przypadkach w bliskie okolice Głogowa (odległość 10-15 km). Uczestnicy z miejsca zbiórki (parking przy MOK) przewiezieni zostaną do określonej miejscowości. Stamtąd odbędą pieszą wędrówkę z przewodnikiem po okolicy (około 3-5 km) do punktu, skąd powrócą autobusem do Głogowa w to samo miejsce (punkt zbiórki). Czwarta wycieczka odbędzie się pieszo w granicach Głogowa, z miejsca zbiórki po określonej trasie i powrót do miejsca zbiórki.
Wycieczki odbywają się w godzinach 9.00 - 13.30. Uczestnikom towarzyszą przewodnik i dwaj opiekunowie, w tym jeden ratownik pierwszej pomocy. Przewoźnik zapewnia uczestnikom ubezpieczenie NNW w trakcie przejazdów.

Uczestnictwo w wycieczkach jest bezpłatne!

Jak zapisać dziecko na wycieczki?

Proszę zgłosić udział dziecka telefonicznie, tel. 503 691 436. Następnie pobrać formularze zgłoszeniowe w portierni PWSZ w Głogowie, ul. Piotra Skargi 5 lub ze strony internetowej TZG: www.glogow.pl/tzg. Możliwe jest to podczas całego czasu trwania akcji.
Wypełnione formularze proszę dostarczyć przy osobistym (lub opiekuna) zgłoszeniu się
z dzieckiem na miejscu zbiórki pierwszej wycieczki, w której dziecko weźmie udział.

Harmonogram wycieczek:

5.08. (poniedziałek), „Śladami kotlańskich legend”, Kotla,
dojazd i powrót autokarem. Przewodnik: Antoni Bok.
Zbiórka (i miejsce powrotu): parking przy MOK, godz. 9.00

9.08. (piątek), „Echa Miejskiego Lasu”, Głogówko - Leśna Dolina,
dojazd i powrót autokarem. Przewodnik: Paweł Łachowski.
Zbiórka (i miejsce powrotu): parking przy MOK, godz. 9.00

13.08. (wtorek) „Wzdłuż Odry w Głogowie”. Przewodnik: Piotr Weryszko. Zbiórka (i miejsce powrotu): Rynek, przed wejściem do wieży ratusza, godz. 9.00

20.08. (wtorek) „Szlakiem grodzisk - tajemnice Dziadoszan”, Obiszów, dojazd i powrót autokarem. Przewodnik: Mariusz Lesiuk. Zbiórka (i miejsce powrotu): parking przy MOK, godz. 9.00

24.08 (sobota) Spotkanie podsumowujące akcję: ognisko, niespodzianki itp., Fort Luneta (za Starą Odrą). Zbiórka (i miejsce powrotu): Rynek, przed wejściem do wieży ratusza, godz.9.00

Bieżące informacje: www.glogow.pl/tzg i profil TZG na facebooku

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW GMINY MIEJSKIEJ GŁOGÓW5.08.2013
LATO ZA MIASTEM - WYPRAWY ODKRYWCÓW trwa


Kilka zdjęć z pierwszej wyprawy "Śladami kotlańskich legend:Plan kolejnej wyprawy:31.07.2013

Wehikuł czasu  - Sierpień 2013 (rok 5/54)

Wakacyjny przewodnik po polskich fortyfikacjach. Numer specjalny jednego z tzw. tygodników opinii poświęcony jest interesującemu tematowi jakim stała się ostatnio turystyka historyczna. Dla pasjonatów których w Głogowie i w kraju wielu, fortyfikacje te, to nic nowego. Natomiast dla raczkujących propozycja bardzo dobra. Jednak jak zwykle pojawia się ale…. [cd na stronie sierpniowej Wehikułu]

Temat powyższy wiąże się też z zakończoną niedawno kolejną edycją „Lata w Twierdzy”. Organizatorzy podkreślają, że Głogów to część Śląska, a na zakończenie zabrali wytrwałych na wycieczkę na Łużyce, do Żagania. Wehikuł umożliwił organizatorom kontakt z dr Wiesławem Chłopkiem, żagańskim historykiem i regionalistą. I ma nadzieję, że głogowianie poznają jeszcze pancerne tajemnice stolicy 11 „Czarnej” Dywizji, z dumą pielęgnującej tradycje pancerniaków generała Maczka.

Przez ostatnie lata Wehikuł poszukiwał zdjęcia Henryka Pozlewicza, pierwszego dowódcy 112 pułku artylerii ciężkiej i dowódcy garnizonu, kawalera Orderu Virtuti Militari. Dzięki zaangażowaniu przyjaciół dziś to zdjęcie mamy i prezentujemy pod datą 1 sierpnia 1951 r. 

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne sierpniowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Wehikuł przez okno

Lipcowa zagadka to oczywiście był rzut okiem przez okienko wieży Zamku Joannitów w Łagowie Lubuskim. Wśród wielu odpowiedzi tez wspomnienie nostalgiczno-sentymentalne: „Tam piliśmy z kolegą piwo z Himilsbachem, i nie tylko. A jechało się pociągiem, do Toporowa”. Tu chyba trzeba wspomnieć, że dla wielu kinomanów Łagów było pierwszą przed Gdynią i Międzyzdrojami, stolicą filmowego lata.

A dziś pytanie z Głogowa okno, przez które wyglądamy na nowy fragment miasta znajduje się w budynku …..25.07.2013
Wakacyjna akcja Towarzystwa Ziemi Głogowskiej
„Lato za miastem” Wyprawy odkrywców 6 - 26. 08. 2013
 
Inicjatywa polega na zorganizowaniu dla dzieci/ młodzieży (9-16 lat) z Głogowa 4 wycieczek tematycznych. Dodatkowo zorganizowane zostanie spotkanie podsumowujące akcję w formie pikniku. Wycieczki są bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona.  Wycieczki kierują się w trzech w przypadkach w bliskie okolice Głogowa (odległość 10-15 km). Uczestnicy z miejsca zbiórki (parking przy MOK) przewiezieni zostaną do określonej miejscowości. Stamtąd odbędą pieszą wędrówkę z przewodnikiem po okolicy (około 3-5 km)  do punktu, skąd powrócą autobusem do Głogowa w to samo miejsce (punkt zbiórki). Czwarta wycieczka odbędzie się pieszo w granicach Głogowa, z miejsca zbiórki po określonej trasie i powrót do miejsca zbiórki.  Wycieczki odbywają się w godzinach 9.00 - 13.30. Uczestnikom towarzyszą przewodnik i 2 opiekunowie, w tym jeden ratownik pierwszej pomocy. Przewoźnik zapewnia uczestnikom ubezpieczenie NNW w trakcie przejazdów.    
Zadanie jest dofinansowane przez Gminę Miejską Głogów16.07.2013
Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zaprasza 26 lipca o godz. 16.30 do Klubu Batalionowego na spotkanie z dr Grzegorzem Podrucznym, znawcą tematyki fortyfikacyjnej, autorem wielu publikacji w tym o Głogowie, wykładowcą Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum w Słubicach.Pretekstem spotkania jest wydanie jego ostatniej książki „Król i jego twierdze. Fryderyk Wielki i pruskie fortyfikacje stałe w latach 1740-1786“. W publikacji tej nie brakuje nowych informacji dotyczących twierdzy głogowskiej, zdobytych podczas kilkuletnich prac w archiwach niemieckich.Wstęp wolny!

1.07.2013

Wehikuł czasu  - Lipiec 2013 (rok 5/53)


Lipiec nastraja Wehikuł wakacyjnie. Ale ponieważ w przeszłości działo się też i poważnie, będzie również nie tylko sielankowo. Najpierw biograficznie czyli o ludziach. Więc po kolei.
Jeden z dwóch kawalerów Wojennego Orderu Virtuti Militari, zdobytego za przeciwpancerny ogień powstrzymujący tygrysy nad Nysą w 1945 r. obchodzi 90 urodziny. Jest to gen. brygady w stanie spoczynku, Józef Petruk, były dowódca jednostek artyleryjskich i garnizonu Głogów. Pół wieku temu urodził się Krzysztof Jeleń, znany wielu głogowianom, poeta, sportowiec, nauczyciel. Człowiek wielu przymiotów i zalet.
Wehikuł wznosi więc toast - Ad multos annos – Panowie i Ci wszyscy Głogowianie, którzy w lipcu obchodzicie urodziny.

Piętnaście lat temu zmarł Janusz Chutkowski. Prekursor i animator upowszechniania wiedzy o Głogowie. Poniżej prezentowane jest „Pro memoriam” – osobiste wspomnienie współpracownika Doktora Chutkowskiego, Marka Roberta Górniaka.

Lipiec to niestety również miesiąc powodzi – o których niżej będzie też. W czerwcu na chwilę pojawiło się zagrożenie kiedy przekroczony został stan alarmowy do wysokości 517/11.06.

Ponieważ pogoda w wakacje może być różna Wehikuł poleca Dział Regionaliów „Bibliotheca Glogoviensis” w Bibliotece PWSZ. Wzbogacił się on ostatnio o kolejne dary. W lipcu Biblioteka będzie otwarta a katalog znajduje się tu:http://biblioteka.pwsz.glogow.pl/zasoby-i-zrodla/bibliotheca-glogoviensis/

A w przyszłym miesiącu m.in. o fotografii kolejnego kawalera Virtuti, którą wreszcie udało się odnaleźć.

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne lipcowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu - powyżej. Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl


19.06.2013

Zapraszamy po raz czwarty do wspólnego świętowania głogowskich imienin Jana i Janiny.
Impreza rozpocznie się; zgodnie z tradycją; od pomnikiem Jana z Głogowa w dn. 2
...4 czerwca br., o godz. 17:00.
Na chwałę Jana z Głogowa oraz wszystkich głogowskich Janów i Janin posadzone zostaną w Parku Saperów: tulipanowiec amerykański i magnolia Siebolda. Przewidziane są również inne atrakcje, m.in. okolicznościowe koszulki dla wszystkich.
Współorganizatorem imprezy jest Tygodnik Głogowski.
Zobacz więcej

 


 

2.05.2013

Spotkanie autorskie Hansa Joachima Breske w Głogowie!

We współpracy z Dyrekcją I LO w Głogowie serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Hansem-Joachimem Breske, które odbędzie się w dn. 7 czerwca 2013 r. o godz. 10.00 w Auli I LO. Spotkanie ma charakter otwarty.

Hans-Joachim Breske urodził się w 1937 r. w Głogowie. Wychowywał się na plebanii w Kurowie Wielkim, pod opieką wujka, proboszcza Bernharda Breske (Brzeskiego) i jego siostry Jadwigi. W latach 1951-1955 uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Po zdanej tu maturze studiował na Politechnice we Wrocławiu, Wydział Mechaniczno-Energetyczny), gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera. Pracował jako adiunkt i rzecznik ds. patentów w Zakładach Badawczych i Projektowych Miedzi „Cuprum” we Wrocławiu. W 1981 r. wyemigrował do Niemiec Zachodnich. Do osiągnięcia emerytury (1997 r.) pracował jako inżynier i kierownik projektów ds. oczyszczalni ścieków. Mieszka w Bremie. Wydał wspomnienia „Mit einem Hans spreche ich nicht (Meine Kindheit in Schlesien vor und nach 1945)”, Oldenburg 2010, ktore ukazaly sie rowniez w jezyku polskim: „Z Hansem nie rozmawiam (Moje dzieciństwo na Śląsku przed i po 1945 roku)”, Nowa Sól 2011.
Obecnie ukazał się drugi tom wspomnień pt. „Pracowity rok księdza Brzeskiego”.

fot. pochodzi ze strony: www.schardtverlag.de


 

30.05.2013

Wehikuł czasu  - czerwiec 2013 (rok 5/52)

Czerwiec – to chyba przede wszystkim Dni Głogowa, kolorowa światłami i różami fosa, koncerty, turnieje i festyny. A pierwsze Dni naszego miasta odbyły się już w 1959 roku. Może też wreszcie nadchodzące lato przybędzie w czerwcu do bram wakacji?

Ale wróćmy jeszcze do minionego miesiąca. Wydarzeniem w całym kraju okazała się sobotnia, muzealna noc 18 maja.  Według informacji Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie, frekwencja Nocy Muzeów 2013, która odbywała się tu pod hasłem „Wikingowie i Słowianie”, wyniosła  ponad 4000 osób. A wieżę głogowskiego ratusza z wystawą "Schody do historii" odwiedziło osób 526. Gratulujemy. Głogowianie jak widać potrzebują i chcą wiedzy o przeszłości. Ważne by podawano ja tani, lub za darmo. Minister Kultury zapowiada, że bilety do muzeów potanieją (to na marginesie)

A Wehikuł tę Noc spędził w Muzeum Miejskim we Wrocławiu, gdzie przez kilka godzin tropił wśród zwiedzających tłumów ślady głogowskie. Jest ich mnóstwo – medale, obrazy i portrety ludzi związanych z miastem i Śląskiem, literatura. No i oczywiście wiele artefaktów życia codziennego. I we Wrocławiu Wehikuł przypomniał, że umknęła nam w tym roku ważna rocznica. W trakcie multimedialnego seansu w Hali wrocławskiej padła data jej otwarcia. 20 maja 1913 roku oddano do użytku Halę Stulecia, wybitne dzieło architektury modernistycznej, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przetrwała wojnę, przemianowana na Halę Ludową służyła Wrocławiowi przez cały okres Peerelu. Potem wrócono do nazwy nadanej przez budowniczych. Dlaczego nie wrócono do nazwy Most Cesarski? Pozostawiono Grunwaldzki… Nazwą Hali uczczono stulecie zrywu niemieckiego przeciw Napoleonowi w 1813 r. To wtedy też skapitulowała francuska załoga Głogowa. Jak w mieście tak zakochanym w Napoleonie, ta rocznica przeszła bez echa? Jedynym akcentem ale bardzo pobocznym jest wystawa w Lubiążu - Z Napoleonem i przeciw niemu - Śląsk w latach 1806-1815, przygotowana z udziałem głogowskiego Muzeum.

Wehikuł sekunduje głogowskiej nowej tradycji. W tym roku, już po raz czwarty, 24 czerwca przy pomniku najsłynniejszego solenizanta – Jana z Głogowa, w dniu imienin spotkają się Janiny, Jaśki i Janowie. A Wehikuł niżej przypomni jak spędzał swoje imieniny w 1986 r. ówczesny dyrektor Huty Miedzi, Jan Bisztyga.

Kolejna pozycja Z lektur Wehikułu - i inne czerwcowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu - powyżej. Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl.

Wehikuł przez okno

Ostatnia zagadka okazała się trudna, choć wśród stałych czytelników znaleźli się jak zwykle mistrzowie celnego oka. Oczywiście obiekt w centrum to piekarnia przy Obrońców Pokoju. Niektórym zakręciła się łezka na wspomnienie przynoszonych do upieczenia blaszek z maminymi ciastami.

Dziś może trochę prościej, ale pozornie, bo pytanie brzmi, skąd zostało zrobione to zdjęcie, co przedstawia i która wieża na nim widnieje? Lewa czy prawa?

 

 


27.05.2013
Zwiedzaliśmy Powiat Lwówecki

W dn. 25 maja br., ok. 30-osobowa grupa udała się na wycieczkę organizowaną przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej pt. „Odkrywanie Dolnego Śląska - Powiat Lwówecki”.

Zwiedziliśmy m.in. Lwówek Śląski (Stare Miasto, mury miejskie, Ratusz i muzeum - a w nim m.in. kolekcję minerałów, Salę Ławy Sądowej z izbą tortur, Salę Ślubów), Browar Lwówek Śląski z 1209r. wraz z muzeum browarnictwa i degustacją wyrobów, następnie Wleń (Stare Miasto wraz z pomnikiem gołębiarki), zaporę w Pilchowicach oraz zamek Lenno.

Podczas drogi powrotnej zorganizowany został konkurs z nagrodami książkowymi, a pytania były poświęcone terenom, które zwiedziliśmy.

fot. Dariusz Czaja
5.04.2013

Wehikuł czasu  - maj 2013 (rok 5/51)

Za nami bogaty w podróżnicze wydarzenia ostatni tydzień kwietnia. Wehikuł do Głogowa przybył drogą żelazną przez ciągle wyglądający jak nowy Dworzec Główny we Wrocławiu. Niestety tego nie można powiedzieć o głogowskim. Remont zakończony czy dokańczany?  Niedoróbki niweluje miła obsługa w kasach, czy życzliwość p. Naczelnika, za którą w odrębnym miejscu dziękujemy. Ale wygląd peronów i „tunelu” nie jest wizytówką miasta.
We środę (25.04.) w podróż na Antypody zabrał chętnych Mateusz Jędraś. Barwnie przedstawił prezentację zatytułowaną „Kangur na talerzu”, w znakomitym cyklu spotkań i prezentacji „Fotostopem
przez świat” pani Grażyny Sroczyńskiej.
We czwartek (25.04.) w trakcie specjalnej „Podróży Wehikułem czasu na żywo” rozdano ostatnie Złote Bilety 2012 i wręczona została:
Nagroda Czytelników Wehikułu Czasu 2012 (Głogowska Nagroda Historyczna) Odbyła się Gala Wehikułu czasu, choć to określenie na pewno na wyrost. Jak już publicznie wiadomo, zdobywcą pierwszego „Złotego Biletu Czytelników Wehikułu czasu” zostało przedsięwzięcie:

Zima i Lato w twierdzy 2012.

Finis coronat opus, ale tu chciałoby się napisać, że sobota (27.04.) wieńczy podróżnicze dzieło. Święto parowozów w nieodległym Wolsztynie, w którym udziału zaproszony Wehikuł odmówić nie potrafił. I na koniec pozdrowienia z Los Angeles. Wehikuł dzieli się wieścią, że sprawozdania z jego podróży są czytane również w Mieście Aniołów. Relacja z wydarzenia jakim było wręczenie Złotych biletów, migawki z pobytu Wehikułu na Paradzie Parowozów   kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne majowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu - powyżej. Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Wehikuł przez okno

Kwietniowa zagadka dotyczyła oczywiście byłego Klubu Żuraw przy ul. Budowlanych wśród wybujałej zieleni a zdjęcie zrobiono z domu mieszkalnego przy ul. Sienkiewicza. A w maju zaglądamy na budowę hutniczego Głogowa. Zdjęcie zostało zrobione z okna jeszcze nie wykończonego bloku. Który z budynków nie zachował się do dziś? I jaka ulica biegła za stosami betonowych płyt, które niebawem zamienią się w stropy stawianego na pierwszym planie bloku?


 

29.04.2013

Ocalić od zapomnienia...
Zgłosiło się do nas z apelem zaprzyjaźnione legnickie stowarzyszenie "Kresy Przeszłość i Przyszłość", by w imieniu jego członków, poinformować mieszkańców Głogowa i ziemi głogowskiej, o powstającej w Legnicy Izby Pamięci poświęconej mieszkańcom Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, których korzenie wywodzą się z Kresów II Rzeczypospolitej.
Wszystkie osoby, które posiadają różnego rodzaju pamiątki pochodzące z Kresów, proszone są o kontakt z legnickim stowarzyszeniem, na stronie którego można uzyskać wszelkie informacje i dane kontaktowe.
https://sites.google.com/site/kresyprzeszlosciprzyszlosc/


 

27.04.2013

Ukazała się książka naszego kolegi dra Grzegorza Podrucznego p.t. "Król i jego twierdze. Fryderyk Wielki i pruskie fortyfikacje stałe w latach 1740-1786". Książka jest zupełnie nowa, autor bazował na kwerendzie archiwalnej (głównie w berlińskim GStA) przez co wnosi zupełnie nowe informacje o dziejach tak warowni głogowskiej, jak  i innych twierdz budowanych lub przebudowanych przez Fryderyka II. Wprost twierdzy głogowskiej poświęcone są dwa obszerne podrozdziały. Książka jest jest też ilustrowana planami archiwalnymi, jak i rekonstrukcjami dzieł obronnych, specjalnie dla potrzeb tej książki wykonanymi.


 

27.04.2013

25 kwietnia  Klub Batalionowy, zamienił się w peron, z którego odjechał głogowski  Wehikuł czasu. Każdy z odwiedzających otrzymał specjalny  bilet – kartonik ostemplowany historycznym już, nieużywanym dziś datownikiem z głogowskiej stacji PKP.

Tak rozpoczęła się Gala wręczenia Nagrody Historycznej  Czytelników Złoty Bilet „Wehikułu Czasu” za rok  2012.

W trakcie programu pt. „Wehikuł czasu na żywo” zaprezentowano zgromadzonym widzom kilkanaście faktów i historii z kwietniowych wydarzeń na Ziemi Głogowskiej. Prezentacja została zilustrowana zdjęciami czy eksponatami z prywatnych kolekcji. W trakcie spotkania prowadzonego przez Wiesława Maciuszczaka, Rafael Rokaszewicz przedstawił również w barwny sposób działania TZG wokół tworzenia kolekcji sreber pn. „”Kolekcja sreber głogowskich”.

W trakcie spotkania wręczono też kolejne, tym razem 3 Złote Bilety Wehikułu czasu dla osób które w roku 2012 zaznaczyły swoja obecność na polu upowszechniania przeszłości w sposób szczególny. Otrzymali je:

Alicja Męczyńska, za skuteczne próby integracji środowiska maniaków przeszłości, bezkompromisowość w walce o normalność oglądania historii lokalnej, bezpretensjonalny uśmiech i życzliwość dla świata

Artur Pacyga ze Sławy, za aktywność regionalistyczną, popularyzowanie przeszłości Ziemi Głogowskiej i przecieranie Wehikułowych szlaków  w Sławie

Jerzy Dymytryszyn i Karol Seidel, w kategorii działań profesjonalistów - za cotygodniowe przybliżanie i odkrywanie przeszłości Głogowa na łamach „Głosu Głogowa”.

Wręczenie Nagrody Czytelników zostało poprowadzone brawurowo przez  p. Zbigniewa Mazurka, przedstawiciela Kapituły Nagrody.

Przypomniał telegraficznie zasady i przybliżył 6 nominatów zaproponowanych przez Kapitułę. Przy aplauzie zebranych i złośliwości rzeczy martwych Prezes TZG otworzył zalakowaną kopertę. Zdobywcą pierwszego „Złotego Biletu czytelników Wehikułu czasu” zostało przedsięwzięcie: Zima i Lato w twierdzy.

Wyróżnienie odebrali przedstawiciele organizatorów – Stefan Górawski z Klubu Batalionowego i Marek Woźniak ze Stowarzyszenia Miłośników Fortyfikacji Głogowskich „Twierdza Głogów”.

Gali przydała blasku wystawa przygotowana przez Gimnazjum nr 4 im. Polskich Odkrywców. Zaprezentowano na niej eksponaty z kolekcji działań historycznych prowadzonych z uczniami. Były plakaty, mundury, elementy wyposażenia i uzbrojenia wojska, makiety głogowskich obiektów czy portrety Odkrywców. W podziękowaniu za dokonania szkoły w działaniach na rzecz utrwalania wiedzy o przeszłości, Wehikuł na ręce organizatora wystawy, nauczyciela historii p. Pawła Trojana przekazał na początek kolekcji zbiór blisko 20 medali poświęconych sylwetce Bolesława Krzywoustego.

Wehikuł dziękuje kierownictwu i pracownikom Klubu Batalionowego, Dyrekcji i nauczycielom 4 Gimnazjum, p. Tomaszowi Wadasowi, Aknet, Zarządowi TZG i szczególnie gorąco członkom Kapituły Nagrody za pomoc w realizacji Gali i przedsięwzięcia.


Wybrane fotografie. Fot. D. Czaja 

26.04.2013

Od kilku lat Towarzystwo uczestniczy w Targach Książki Regionalnej SILESIANA we Wrocławiu. oprócz stoiska z wydawnictwami, nasi przedstawiciele - A Bok i I. Dominiak wygłosili referaty dotyczące historii Głogowa. Targi odbywały się w dniach 18- 21 kwietnia.

 


 

15.04.2013

Wehikuł na żywo

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie pn. "Wehikuł czasu na żywo" w trakcie którego wręczone zostaną również Złote Bilety "Wehikułu czasu", w tym Złoty Bilet Czytelników.

Spotkanie odbędzie się w Klubie Batalionowym przy ul. Wojska Polskiego, 25 kwietnia (czwartek) o godz. 17.00.


 

15.04.2013

10. rocznica śmierci prezesa Jerzego Sadowskiego

 

Niejednemu z nas, dziś już także weteranom TZG, stale towarzyszy pamięć o Jerzym Sadowskim. Mamy w oczach jego szczupłą, nieco zgarbioną postać, jak niestrudzenie, codziennie prawie, „wydeptuje” swoją ścieżkę z mieszkania przy ul. Sienkiewicza do zamku. Albo przed komputerem szlifującego swoje słowniki, bądź też opisującego dzieje i zabytki Kolegiaty. Wreszcie kiedy, jako Prezes, pochyla się nad „papierzyskami”, pilnując spraw bieżących Towarzystwa. A to już 10 lat, od kiedy go nie ma z nami….

 

Pan Jerzy był instytucją, lecz taką, która objawia się mądrością, patrzeniem ponad chwilą na sprawy tego świata. Przeżył bowiem bardzo wiele, w tym już jako dorosły, największą tragedię XX wieku. Wojna nie uczyniła go jednak człowiekiem zastygłym w przeszłości , rozpamiętującym ją z jakiegoś okopu pamięci. Przeciwnie - był wzorem otwartości. Badał i zawsze poznawał z ciekawością historię, jednak raczej z myślą o przekazaniu wiedzy współczesnym i następnym pokoleniom. I dla zaszczepienia takiej potrzeby u innych, bo kim bylibyśmy bez perspektywy historii i historii kultury?  

Była to przede wszystkim historia Głogowa i jego okolic. W całym przekroju historycznym, a nie wycinkowo. Miał oczywiście swoje ważniejsze tematy. Na przykład Kolegiata… Może dlatego, że wieziony towarowym pociągiem z powstańczej Warszawy na przymusowe roboty w głąb Rzeszy ujrzał, w czasie krótkiego postoju w Glogau, błyszczący krzyż na kolegiackiej wieży. Przyjął go jako znak nadziei, co nie raz wspominał. A po kilku latach Głogów stał się dla niego i jego rodziny miastem przeznaczenia. Dużo dla tego miasta zrobił, począwszy od odbudowy mostu, przez budowę i ważne stanowisko w Hucie Miedzi, a skończywszy na badaniu i popularyzacji dziejów miejsca, które uznał już za swoją małą ojczyznę. Dlatego Głogów i Jerzy Sadowski to pojęcia z sobą związane.

Pan Jerzy nie dbał o żadną sławę i „wyrazy pamięci”, my więc tym bardziej dbajmy o to, aby pamięć o nim pozostała żywa.

 

Antoni Bok


 

4.04.2013

Wehikuł czasu  - kwiecień 2013 (rok 5/50)

Dziś 50 edycja Wehikułu, to tyle już miesięcy za nami? Zapraszam na spotkanie pt. „Wehikuł czasu na żywo”, z wręczeniem Złotych Biletów , w tym Złotego Biletu Czytelników Wehikułu. odbędą się 25 kwietnia o godzinie 17.00 w klubie Batalionowym, na które już zapraszam.

A w kolejnym Wehikule pytanie - czy po raz ostatni? 68 lat po wojnie, Głogów nie uporał się jeszcze z pewnymi zaszłościami. W trakcie uroczystości 3 kwietnia przy Pomniku Koalicji Antyhitlerowskiej w Parku Słowiańskim padły pewne deklaracje i najprawdopodobniej kwietniowe obchody przejdą do historii. Doniesienia prasowe informują, że kombatanci „dogadali” się z Prezydentem. Pamięć o II wojnie światowej ma być kultywowana 8 maja, w rocznicę jej zakończenia.  Natomiast w dalszym ciągu nie rozstrzygnięta jest sprawa fundamentalna dla powojennego Głogowa. Którą datę możemy uznać za pomnikową dla początku polskiego Głogowa w XX wieku? Na pewno nie był to 1 kwietnia ale też nie 8 maja. Czas dyskusje prowadzić w jawny sposób. Rozpocznijmy rozmowy historyków i pasjonatów, wszystkich zainteresowanych. Nie zamykajmy drzwi przeszłości, nie otwierając nowych.

Wehikuł przypomina jak wyglądała głogowska elita w trakcie „akademii z okazji wyzwolenia miasta” w 1974 roku.

Kolejna pozycja - Z lektur Wehikułu - i inne kwietniowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu - powyżej.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 

Wehikuł przez okno

Kwietniowa zagadka dotyczy wiosennego widoku wybujałej zieleni w części miasta, która już tak dziś nie wygląda. Zdjęcie zostało zrobione z okna na 1 piętrze, a budynek w głębi przez lata pełnił rolę ambitnej placówki kultury. Jak się nazywała ta placówka? Dodatkowe pytanie dla ambitnych – przy której ulicy stoi (bo jeszcze istnieje) dom, z którego zrobiono to zdjęcie?

Działki i ogrody Głogowa w latach 60 tych XX wieku.

 


28.03.2013

Uprzejmie informujemy o zmianie biura TZG. Obecnie mieścimy się w sali nr 10 na parterze głównego budynku PWSZ w Głogowie.

Biuro czynne jest w:
ŚRODY: 10.00 - 12.00
CZWARTKI: 16.00 - 18.00
lub po umówieniu się z członkami Zarządu TZG.

Telefony i e-maile kontaktowe:
Prezes
Rafael Rokaszewicz: 602-610-475, rokaszewicz@wp.pl
Wiceprezes
Antoni Bok 503-691-436, abok@op.pl
Wiceprezes Wiesław Maciuszczak 603-752-511, wieslawmaciuszczak@interia.pl
Wiceprezes Dariusz Czaja
603-459-213, djlony@interia.pl
Sekretarz Alicja Gorajewska 504 242 507, a.gorajewska@wp.pl


28.03.2013

Nie samą historią TZG żyje...

Podczas ostatniego posiedzenia Zarządu TZG przyjęty został apel do władz województwa ws. obwodnicy Głogowa i drugiej przeprawy mostowej. W ten sposób wpisujemy się w działania społeczne zmierzające do zwrócenia uwagi na ten problem przez władze wojewódzkie i krajowe. Zachęcamy inne organizacje pozarządowe do podobnych działań. Apel zaczyna sie od słów:

"Głogów leży nad Odrą w województwie dolnośląskim. Jak przed laty, kiedy połączenie z drugim brzegiem i z Polską blokowała pruska twierdza, tak dziś tą twierdzą jest biurokracja i polska niemożność. Przez słynny już w Europie głogowski „Różowy Most”, dziennie przejeżdża ponad dwadzieścia tysięcy pojazdów. Skutecznie blokowane jest centrum miasta. A władze województwa nie potrafią przekonać warszawskich decydentów do tej lokalnej prośby o nową przeprawę".

 

Pełna treść apelu. 


14.03.2013

Złote Bilety Wehikułu czasu.

W tym roku po raz pierwszy przyznane zostały „Złote Bilety” Wehikułu czasu. Nagrodę Czytelników Wehikułu, która jest jednym z Biletów, wręczymy laureatowi wybranemu w Plebiscycie Czytelników 25 kwietnia br. w trakcie imprezy w Klubie Batalionowym pt. „Wehikuł czasu na żywo”.

Natomiast w trakcie Sejmiku TZG Złote Bilety Wehikułu za działania na rzecz badania przeszłości regionu i szczególną pomoc udzieloną Wehikułowi wręczono pierwszym laureatom. Otrzymali je:

Ewa Bogusz, za udostępnianie wiedzy rodzinnej, odkrywanie tajemnic domu i głogowskiego dzieciństwa. 

Ireneusz Dominiak, za pasję i emocje przekazywane wraz z wiedzą w trakcie wędrowania ścieżkami nowego i starego Głogowa, za ciekawostki w mundurze saperskim dla Wehikułu czasu.

Łukasz Jedynak, Yedyny, za poszukiwanie materialnych aspektów przeszłości Głogowa i Glogau, niekonwencjonalny język i próby edytorskie. Za szczególną pomoc w edycji Wehikułu czasu

Marta Małkus - Wschowa, za działania na rzecz naukowego badania historii lokalnego pogranicza – politycznego, religijnego, narodowościowego, za wkład we wschowskie akcenty w Wehikule czasu.

Wehikuł wyróżnił również za szczególne zasługi dla promowania głogowskiej historii i warunki dla podróżowania:

Antoni Bok, Zasłużony dla Głogowa bardzo: za głogowskość wcieloną, artystyczny zawrót głowy, pomysłowość, konceptualność, rzetelność w roztargnieniu i dociekliwość w redakcji niezliczonych wydawnictw na Ziemi Głogowskiej; za życzliwość i podrzutki do Wehikułu czasu

Rafael Rokaszewicz, za organizatorskie i polityczne talenty łączące się z pasjami historyka, eksploratora i regionalisty; w podziękowaniu za działania na rzecz codziennego funkcjonowania Wehikułu.

 


 

9.03.2013

W dniu 9 marca odbył się Sejmik sprawozdawczo – wyborczy Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

Pozytywnie oceniono działalność w mijającej 3-letnie kadencji. Ustępujący Zarząd i Rada otrzymali absolutorium.

W wyniku wyborów wyłoniono 21 osobowa Radę oraz 12 osobowy Zarząd, w skład którego weszły zajmując poszczególne funkcje następujące osoby:

Prezes TZG – Rafael Rokaszewicz

Wiceprezes – Antoni Bok

Wiceprezes – Wiesław Maciuszczak

Wiceprezes – Dariusz Czaja

Sekretarz – Alicja Gorajewska

Skarbnik – Róża Lewicz

Członek Zarządu – Dariusz Jarosz

Członek Zarządu – Mateusz Zieliński

Członek Zarządu – Krzysztof Czapla

Członek Zarządu – Ireneusz Dominiak

Członek Zarządu –  Piotr Weryszko

Członek Zarządu – Zbigniew Mazurek

Ponadto członkowie TZG określili najważniejsze kierunki pracy na najbliższą 3-letnią kadencję.


5.03.2013

W imieniu Zarządu Towarzystwa Ziemi Głogowskiej zapraszam na Sejmik Sprawozdawczo – Wyborczy, który odbędzie się 9.03.2013r (sobota) w auli PWSZ w Głogowie.

I termin Sejmiku godz. 10.00. W przypadku braku quorum, II termin 10.15.

Proponowany porządek obrad Sejmiku.

1.Sprawozdanie z działalności TZG w kadencji 2010 – 2013.

2.Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.

3.Sprawozdanie Sądu Koleżeńskiego.

4.Dyskusja na temat pracy Towarzystwa w ciągu ostatniej kadencji.

5.Głosowanie nad udzieleniem absolutorium ustępującej Radzie i Zarządowi TZG.

6.Wybór nowej Rady TZG.

7.Dyskusja.

8.Wybór Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego.

9.Przerwa ok. 15 minut (pierwsze posiedzenie Rady TZG, na którym zostanie wybrany Zarząd).

10.Ogłoszenie wyników wyboru Zarządu TZG.

11.Wolne wnioski, określenie kierunków działań na następną kadencję.


 

1.03.2013

Wehikuł czasu  - marzec 2013 (rok 5/49)

Marzec rozpoczyna się mocnym akcentem historycznym. Obchodzony jest i w Głogowie Dzień Żołnierzy Wyklętych. Jeszcze dużo wody upłynie w Odrze jak historycy uporają się z oceną tego okresu, a podzielone społeczeństwo to zaakceptuje. Ale dobrze, że się o tym mówi…

I dlatego Wehikuł publikuje poniżej zdjęcie tablicy z myślą Józefa Piłsudskiego, która też jest mottem wehikułowych podróży.

Trwa, jak to na początku każdego roku bywa, sezon podsumowań, konkursów i plebiscytów. Z końcem lutego zakończyło się głosowanie w ogłoszonym po raz pierwszy Plebiscycie Nagrody Historycznej Czytelników - Złoty Bilet „Wehikułu Czasu” za rok 2012. Wyniki Wehikuł poda niebawem ogłaszając również nazwiska laureatów swojej nagrody.

Trwa do końca marca na forum napoleońskim, plebiscyt „Złotej pszczoły” na najlepszą pracę w tym temacie. Uczestniczy w nim książka Jarosława Helwiga „Twierdza Głogów. Czasy wojen napoleońskich 1806-1814”, wydana w Oświęcimiu, w 2011 roku. Wehikuł poleca forum i namawia do głosowania, adres: www.napoleon.org.pl.

Zagadka Wehikułu przez okno i inne marcowe ciekawostki w zakładce Wehikuł czasu powyżej.

Wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości. Józef Piłsudski”. Tablica na cokole konnego pomnika 1 Marszałka Polski, który stoi na placu Litewskim w Lublinie.

 


12.02.2013

Nagroda Historyczna Czytelników

Złoty Bilet „Wehikułu Czasu”  2012

Nominowani przez Kapitułę:

1. Wydarzenie: Zima w Twierdzy + Lato w Twierdzy

2. Wydarzenie: Napoleon w Głogowie, 8 maja 2012 r.

3. Wydarzenie: „Wystawa „Głogów Jagielloński” w Muzeum Archeologiczno-Historycznym

4. Antoni Bok, za nową koncepcję zagospodarowania budynku Teatru Miejskiego

5. Ireneusz Dominiak, za pasję przewodnicką

6. Adam Kostromski, pochodzący z Głogowa londyńczyk, pasjonat historii, za inspirację programu „Błotni ludzie” w HISTORY CHANNEL emitowanego 27 marca 2012 r.

 

Wybieramy tylko jeden raz.!!! Chcąc zagłosować na wydarzenie bądź osobę należy wysłać mail   „głosuję na nr ….” na adres : wehikulczasuglogow@interia.pl

Na maile czekamy do 28 lutego 20013 r.

Szczegóły w zakładce  Wehikuł Czasu "Złoty Bilet"


 

23.01.2013

Wehikuł czasu - luty 2013 (rok 5/48)

Idzie do nas strąpacz.  Kto rozpoznał co kryje się za tą staropolską nazwą? Tak określano dzisiejszy miesiąc luty. Strąpaczyć oznaczało dawniej ścinanie lodem i szronem. I po raz kolejny Polskę zasypało i zmroziło. A w przeszłości jak zobaczymy poniżej nie zawsze tak bywało. A przynajmniej o mrozie nie mówiono.

Kiedy 13 lutego 1706 (3 lutego wg ówczesnego kalendarza szwedzkiego), Szwedzi ruszali do ataku na stojących naprzeciwko Sasów i Rosjan, „niebo zasłoniły płatki padającego śniegu … zaczęła się zadymka śnieżna”. Jak wspominał szwedzki żołnierz – wiatr wiał przeciwnikowi w oczy. Rozpoczynała się bitwa pod Wschową. Obserwowano ją z nieodległego Głogowa, bowiem korpus sasko-rosyjski już kilka dni operował w Sławie i okolicach.

O tym i innych lutowych ciekawostkach w zakładce Wehikuł czasu powyżej, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 

Wehikuł przez okno

Styczniowe pytanie brzmiało: Na zdjęciu zrobionym z okna domu przy ul. 10 Maja brakuje obiektów przy ulicy …? – chodziło oczywiście o ulicę Wincentego Kadłubka.

Zobaczmy więc jaki był widok z tego samego okna w 2011 r.

 

 

Zdjęcie z miejsca jak w styczniu, tylko prawie 40 lat później


3.01.2013

Wehikuł czasu  - styczeń 2013 (rok 5/47)

Dla historyka miasta rok się rozpoczyna szczególny. 160 lat temu, Ferdynand Minsberg ukończył i wydał swoją „Historię miasta i twierdzy” [„Geschichte der Stadt und Festung Gross-Glogau”]. Była to pierwsza z niemieckich monografii miasta.  Wśród wielu prenumeratorów w 1853 roku, był też  sędziwy generał lejtnant Friedrich von Clausewitz, dowódca głogowskiej Brygady Piechoty i komendant twierdzy.

Natomiast przed 100 laty ukazała kolejna opowieść o dziejach miasta i powiatu [Geschichte der Stadt Glogau und des Glogauer Landes], autorstwa Juliusa Blaschke.  

Dzięki staraniom Michała Cimka Wehikuł wszedł w posiadanie informacji na temat początków drużyny harcerskiej w głogowskiej szkole 11 klasowej.

O tym i   innych styczniowych ciekawostkach w zakładce Wehikuł czasu powyżej, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 

 Wehikuł przez okno

Prezentowane w ubiegłym miesiącu zdjęcie zostało zrobione z okna bloku przy ul. G. Morcinka. Wśród wysokich kasztanów przy ul. Słowiańskiej 52 mieściły się Warsztaty Mechanika. A ten budowany blok to dzisiejszy hotel „Interferie” przy ul. Wojska Polskiego. Wehikuł gratuluje spostrzegawczym.

Dziś pytanie brzmi: Na zdjęciu zrobionym z okna domu przy ul. 10 Maja brakuje obiektów przy ulicy …?

Ostatni okres budowy osiedla „Hutnik I”

 


3.01.2013

Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie naszego Stowarzyszenia i zapraszamy również w tym roku do przekazania swojego 1% podatku na rzecz TZG.

 

Podobnie jak w zeszłym roku procedura ta jest bardzo prosta. Wystarczy wpisać nazwę naszej organizacji i nr KRS w odpowiedniej rubryce PIT  !

 

Dane potrzebne do zawarcia informacji w zeznaniu podatkowym:

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej

NR KRS: 0000101660

Dzięki staraniom Michała Cimka Wehikuł wszedł w posiadanie informacji na temat początków drużyny harcerskiej w głogowskiej szkole 11 klasowej.

O tym i   innych styczniowych ciekawostkach w zakładce Wehikuł czasu powyżej, a wszelkie pytania i uwagi prosimy kierować na adres wehikulczasuglogow@interia.pl

 

 Wehikuł przez okno

Prezentowane w ubiegłym miesiącu zdjęcie zostało zrobione z okna bloku przy ul. G. Morcinka. Wśród wysokich kasztanów przy ul. Słowiańskiej 52 mieściły się Warsztaty Mechanika. A ten budowany blok to dzisiejszy hotel „Interferie” przy ul. Wojska Polskiego. Wehikuł gratuluje spostrzegawczym.

Dziś pytanie brzmi: Na zdjęciu zrobionym z okna domu przy ul. 10 Maja brakuje obiektów przy ulicy …?

Ostatni okres budowy osiedla „Hutnik I”

 


3.01.2013

Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie naszego Stowarzyszenia i zapraszamy również w tym roku do przekazania swojego 1% podatku na rzecz TZG.

 

Podobnie jak w zeszłym roku procedura ta jest bardzo prosta. Wystarczy wpisać nazwę naszej organizacji i nr KRS w odpowiedniej rubryce PIT  !

 

Dane potrzebne do zawarcia informacji w zeznaniu podatkowym:

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej

NR KRS: 0000101660