Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

Blaschke Julius

Nauczyciel, historiograf Głogowa i ziemi głogowskiej, autor monografii Geschichte der Stadt Glogau und des Glogauer Landes (1913).

Julius Blaschke urodził się 21 III 1866 w Kostomłotach (Kostenblut), pow. Środa Śląska.

Pomiędzy 1880 a 1886 r. studiował na Katolickim Seminarium Nauczycielskim we Wrocławiu, tam uczęszczał również do Akademickiego Instytutu Muzyki Kościelnej. Po ukończeniu seminarium był nauczycielem w szkołach w Poniatowie koło Wałbrzycha i w Trzcinicy Wielkiej koło Wołowa. W 1888 r. zdał drugi egzamin nauczycielski.

Od dnia 1 I 1890 przez 32 lata tj. do końca życia pracował jako nauczyciel w Szkole Ludowej w Głogowie przy Gryphiusstrasse 8/9 (obecnie ul. K. Miarki). Był członkiem kolegium nauczycielskiego tej szkoły. Prowadził też pracę dokształcającą wśród uczniów. Był również znanym w Głogowie organistą (przy kościele parafialnym św. Mikołaja). Od 1900 do 1909 r. był nauczycielem rysunków w gimnazjum katolickim W 1900 r. poślubił Annę Henke ze Wschowy. Ich małżeństwo doczekało się pięciorga dzieci.

J. Blaschke był zamiłowanym badacz przeszłości Głogowa. W 1912 r. zakończył 10-letnią pracę nad swoim dziełem Geschichte der Stadt Glogau und des Glogauer Landes (Historia miasta Głogowa i ziemi głogowskiej). Ukazało się ono w druku w 1913 r. w wydawnictwie Oskara Hellmanna w Głogowie. Książka J. Blaschkego była drugą, po pracy F. Minsberga: Geschichte der Stadt und Festung Gross Glogau, monografią miasta, zawierającą jego dzieje od czasów prehistorycznych do początków XX w. i do czasów nam współczesnych. Stanowi do dziś ważne źródło informacji o dziejach Głogowa i Ziemi Głogowskiej.

J. Blaschke był również autorem książki o oblężeniu Głogowa przez wojska napoleońskie w 1806 r., zatytułowanej Die Belagerung Glogaus im Jahre 1806 (Oblężenie Głogowa w roku 1806). Została ona wydana w 1906 r., w setną rocznicę opisanych w niej wydarzeń. Poza wymienionymi książkami J. Blaschke, opublikował wiele artykułów o tematyce historycznej. W swych pracach, pisząc zarówno o słowiańskich i piastowskich dziejach swojego miasta jak i późniejszych okresach habsburskim i pruskim, starał się o maksymalnie zachowanie obiektywizmu. Pisał również utwory muzyczne, traktując to jako zajęcie uboczne.

J. Blaschke zmarł w Głogowie 21 I 1922. Miasto, w podzięce za jego niestrudzoną pracę, nadało dawnej ul. Polskiej, prowadzącej z Rynku w kierunku dawnej Bramy Polskiej, imię Juliusa Blaschkego. Po II wojnie św. przywrócono tej ulicy jej dawną historyczną nazwę, Tym samym otwarta pozostaje sprawa uhonorowania tego wybitnie zasłużonego badacza przeszłości Głogowa.

Literatura:
J. Chutkowski, Głogów – informator historyczny, Głogów 1992;
Das war Glogau. Stadt und Land an der Oder 1913-1945, pr. zb., Hannover 1991, s. 186, 385, 390.

Andrzej Malinowski [EZG z. 28, 1995 - Blaschke Julius] Red. 2008