Warning: mkdir() [function.mkdir]: Brak dostępu in /opt/lampp/htdocs/ezg/includes/GlobalFunctions.php on line 1649
Cmentarzyska ciałopalne kultury łużyckiej w Trzęsowie - Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

Cmentarzyska ciałopalne kultury łużyckiej w Trzęsowie

Błąd przy generowaniu miniatury: Nie można utworzyć katalogu docelowego
Podczas wydobywania piasku i żwiru, na północny wschód od wsi Trzęsów, wiosną 1969 r. natrafiono na groby ciałopalne. Powiadomiony o tym odkryciu Powiatowy Konserwator Zabytków Archeologicznych w Głogowie Mieczysław Kaczkowski, przystąpił natychmiast do prac interwencyjnych. Badania te doprowadziły do zabezpieczenia jednego pochówku. W skład wyposażenia grobu, oprócz naczyń, wchodziły także szpile, naszyjniki, bransolety i siekierki wykonane z brązu. Według M. Kaczkowskiego pochówek ten można wiązać z kulturą łużycką i datować na IV okres epoki brązu, tj. 1000-800 r. p.n.e.

Jeszcze latem tego roku pracownicy Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze przystąpili do prac wykopaliskowych. W trakcie tych badań zlokalizowano i wydobyto 30 nowych grobów. Na szczególną uwagę zasługiwały groby nr 1 i 20 z bardzo licznymi przystawkami oraz grób nr 4 – zbudowany z siedmiu głazów ustawionych dwurzędem w prostokąt, w którym znajdowały się naczynia gliniane ułożone w dwóch rzędach. Zauważono, że wśród grobów jedne są bogaciej wyposażone od drugich. Te pierwsze, lepiej zachowane, umieszczone były głęboko o odznaczały się dwupoziomowym układem przystawek. W grobach oprócz urn, nakrytych misami, z przepalonymi kośćmi znajdowały się naczynia baniaste, amfory, kubki i czarki oraz duże talerze jednostronnie zdobione dołkami paznokciowymi.

Na podstawie usytuowania grobów oraz analizy materiału zabytkowego ustalono, że odkryte latem 1969 r. groby są związane z ludnością kultury łużyckiej, która swoich zmarłych chowała w dwóch fazach od V okresu epoki brązu, poprzez –okres halsztacki D, po początki wczesnego okresu lateńskiego, tj. od 800 do 500 r. p.n.e.

Literatura:
A. Marcinkian, Trzęsów, pow. Głogów, „Silesia Antiqua”, t. 14, 1972, s. 302.

Krzysztof Demidziuk [EZG z. 27, 1995- Trzęsów – cmentarzysko ciałopalne kultury łużyckiej]


W październiku 1983 r. ekipa poszukiwawczo-weryfikacyjna Katedry Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem Cezarego Buśko zlokalizowała cmentarzysko ciałopalne ludności kultury łużyckiej w okolicach wsi Trzęsów. Stanowisko archeologiczne znajdowało się w lesie, na płn.-zach., z odchyleniem na zach. od wsi oraz około 400 m na płn. od drogi łączącej Trzęsów z Szymocinem.

Po założeniu wykopu sondażowego odkryto grób popielnicowy. W centralnej części jamy grobowej znajdowała się popielnica – naczynie gliniane z nie wyodrębnioną szyjką i baniastym brzuścem, zdobione na jego największej wydętości grupami palcowych dołków. Naczynie to było przykryte fragmentem misy o pogrubionej krawędzi wylewu, zdobionej rożkami i grupami ukośnych kresek. W odległości około 10 cm na zachód od popielnicy natrafiono na pionowo ustawiony talerz krążkowy o średnicy 29 cm, zdobiony po jednej stronie ornamentem paznokciowym. Oprócz opisanych zabytków ceramicznych w jamie grobowej odkryto rozproszone, przepalone kości ludzkie. Na pewno kości te pochodziły z popielnicy.

Na podstawie formy grobu, jego wyposażenia a przede wszystkim cech formalnych zabytków ceramicznych, odkryty grób związany jest z kulturą łużycką i przyporządkowany V okresowi epoki brązu (800 – 650 r. p.n.e.). Sądzić należy, że odkryty i przebadany grób jednostkowy jest jednym z wielu znajdujących się na tym cmentarzysku, o czym wiemy na podstawie stanowisk analogicznych i wcześniej przebadanych, a związanych z tą kulturą i tym okresem pradziejowym.

Literatura:
C. Buśko, Trzęsów woj. Legnica, „Silesia Antiqua”, t. 27, 1985.

Krzysztof Demidziuk [EZG z. 18, 1994- - Grób kultury łużyckiej z Trzęsowa]