Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

II Liceum Ogólnokształcące [1995]

II Liceum Ogólnokształcące w Głogowie rozpoczęło działalność 1 IX 1988 w budynku przy ul. Daszyńskiego 15, wcześniej zajmowanym przez Szkołę Podstawową nr 3. Organizatorem szkoły z inicjatywy Kuratorium Oświaty w Legnicy był mgr inż. Stanisław Knurowski, ówczesny Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miejskiego w Głogowie. Utworzenie drugiego, jak i następnych liceów w Głogowie było konieczne nie tylko ze względu na wyż demograficzny, ale na stopniowe zmiany w strukturze kształcenia ponadpodstawowego. Obecnie coraz większy procent absolwentów szkół podstawowych pragnie kontynuować naukę w szkole średniej kończącej się maturą.

W pierwszym roku działalności szkoły dokonano naboru do czterech klas pierwszych, przyjęto trzy klasy drugie z I Liceum Ogólnokształcącego, a także klasy siódme i ósme ze Szkoły Podstawowej nr 3. Pierwsze egzaminy maturalne szkoła przeprowadziła w 1991 r. i od tego czasu pracuje przy wypełnianiu 16 – 17 oddziałów (około 500 uczniów). Od momentu powołania do 1992 r. dyrektorem szkoły był mgr Ryszard Gola. W tym okresie główny nacisk kładziono na techniczne wyposażenie i dostosowanie budynku do potrzeb szkoły średniej, a także na wypracowanie zarysu przyszłościowego pracy z młodzieżą, w celu uzyskania jak najlepszych wyników szkoły. Już w drugim roku istnienia placówki powstała koncepcja (zainicjowana przez Radę Pedagogiczną) wdrażania innowacji mogących uatrakcyjnić i usprawnić proces nauczania. Powstał projekt klasy autorskiej o profilu matematyczno–fizyczno–informatycznym, opracowany wstępnie przez nauczyciela fizyki mgr Romana Bochanysza. Jego rozwinięcie i uszczegółowienie w zakresach poszczególnych przedmiotów dokonali nauczyciele opracowując własne autorskie programy nauczania. Po zatwierdzeniu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej program wdrożono do realizacji 1 IX 1990. Zakończył się on pełnym powodzeniem w 1994 r. W trakcie jego realizacji uczniowie szczególnie uzdolnieni (Rafał Kulik, Rafał Lorenc) zrealizowali tok indywidualny nauki, kończąc szkołę maturą po trzech latach.

Z roku na rok widać szybko wzrastające wyniki w maturze i rekrutacji absolwentów, które w 1994 r. przekroczyły 80% skuteczności. W 1994 r. w szkole funkcjonowało sześć klas autorskich o różnych profilach: matematyczno–fizyczno–informatycznym (mgr Leokadia Klich), przyrodniczym (mgr Barbara Karolczak, mgr Jolanta Kubiak), geograficzno–ekonomicznym (mgr Krystyna Zawadzka), humanistycznym (mgr Stanisław Klucha). Działa specjalny zespół Rady Pedagogicznej do spraw innowacji, opracowujący przyszłościowy model edukacyjny szkoły, który umożliwi uczniom dokonanie pełnego wyboru zajęć do realizacji, a nauczycielom wdrożenie własnych autorskich programów nauczania.

W krótkim okresie istnienia szkoły uczniowie odnieśli wiele sukcesów w konkursach przedmiotowych i olimpiadach. Kilkudziesięciu brało udział w wyższym szczeblu olimpiad; uczniowie Andrzej Buda i Tomasz Szymański byli dwukrotnie finalistami (A. Buda został laureatem i otrzymał wyróżnienie Klubu Rzymskiego) Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej w latach 1992-1993. Uczniowie osiągają czołowe lokaty na konkursach wojewódzkich dla uczniów szkół średnich. Mariusz Pajkowski uzyskał dwukrotnie wyróżnienia na Ogólnopolskich Konkursach Astronomicznych.

Na uwagę zasługuje fakt, że absolwentem szkoły jest Tomasz Markowski – mistrz międzynarodowy w szachach. W szkole z powodzeniem rozwijana jest turystyka kwalifikowana pod opieką mgr Alicji Szymańskiej i mgr Krystyny Zawadzkiej. Koło Turystyczne PTSM ma wiele osiągnięć na wysokim szczeblu (np. 1 miejsce w Ogólnopolskim Rajdzie Grunwaldzkim w 1994 r.). W 1994 r. Szkoła zwyciężyła w akcji środowiskowej Oczyścić Świat uzyskując główną nagrodę Prezydenta Głogowa. Organizowana jest współpraca ze szkołami za granicą (wymiana młodzieży). W ramach współpracy z uczelniami wyższymi organizowane są wykłady okolicznościowe wyjazdowe i na miejscu. Działają koła przedmiotowe, zespół teatralny prowadzony przez Piotra Mosonia (w 1994 r. zespół reprezentował województwo legnickie na Międzywojewódzkim VII Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży Szkolnej). Młodzież redaguje i wydaje pismo literackie „PAPIRUS”, poświęcone w całości twórczości uczniów i nauczycieli II LO. W 1994 r. rozpoczęto na terenie szkoły budowę obserwatorium astronomicznego, które równocześnie pełnić będzie rolę stacji meteorologiczno–ekologicznej. Planuje się powołanie na bazie obserwatorium, Międzyszkolnego Ośrodka Astronomicznego, w którym będzie prowadzona edukacja w tym zakresie dla uczniów wszystkich szkół rejonu głogowskiego. Szkoła jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt, np. komputerowy system telewizji mikroskopowej, laser, teleskop itp.

Nauczycielami poszczególnych przedmiotów są (1994 r.): język polski – Jolanta Budkowska, Danuta Romańska, Maria Ryczkowska, Jolanta Lehman, matematyka – Leokadia Klich, Marian Mojszczak, Joanna Kowalczyk (wicedyrektor), język angielski – Jarosław Napierała, Andrzej Wysocki, Krzysztof Jeleń, język niemiecki – Barbara Paluch, Barbara Ochocka-Najgebauer, język francuski – Ewa Jeleń, język rosyjski – Nina Daniłowa, historia – Stanisław Klucha, Marek Sienkiewicz, fizyka – Zofia Męczyńska, Ludwik Lehman, Roman Bohanysz, chemia – Maria Niemiec, Stanisław Knurowski, geografia – Krystyna Zawadzka, biologia – Jolanta Kubiak, Barbara Karolczak, plastyka – Kinga Domańska, informatyka – Krzysztof Iwański, Grzegorz Głowiński, kultura fizyczna – Eugeniusz Niemiec, Anna Zembrzuska. Bibliotekę prowadzi Alicja Szymańska. Od 1 V 1992 dyrektorem szkoły jest Roman Bohanysz.

Roman Bochanysz [EZG z. 24, z.25, 1995 - II Liceum Ogólnokształcące]