Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej
Kwielice - kościół pw. św. Michała Archanioła
Parafia „Quelicz” wspomniana została po raz pierwszy w dokumencie z 1293 r. Kościół do sekularyzacji w 1810 r. należał do opactwa augustianów w Żaganiu. Przed 1945 r. parafia Quilitz (1937-1945 Marienquell) należała do archiprezbiteratu Hochkirch (Grodowiec, 1949-1991 - Wysoka Cerkiew), obecnie do dekanatu Głogów-Wschód. Do parafii należą miejscowości: Kwielice, Kurów Mały, Obiszów Mały, Ogorzelec, Obiszów Duży, Turów, Duża Wólka.
Istniejący kościół parafialny powstał w późnym średniowieczu. Kaplicę i zakrystię dobudowano w XV-XVI w. Sklepienie założono w 1735 r. Wymurowany z kamienia w stylu gotyckim jako budowla jednonawowa z prostokątnym prezbiterium. Kubatura 2.244 m3, powierzchnia użytkowa 487 m2. Wieża znajduje się w zachodniej części budynku. Od północy, przy prezbiterium – zakrystia; przy nawie – kaplica, otwierająca się do wnętrza półkolistą absydą. W nawie i prezbiterium sklepienia kolebkowo-krzyżowe, w pozostałych pomieszczeniach – kolebkowe. Sklepienie prezbiterium pokryte barokową polichromią z 1735 r. Wystrój wnętrza bogaty, w większości barokowy z XVIII w., odnowiony w 1864 i 1954 r. Kościół otoczony jest XVI-wiecznym murem z barokową bramką od wschodu (XVIII w.). Przy murze od strony zachodniej kostnica (XVIII w.). Murowana plebania barokowa z 1794 r., zbudowana na planie prostokąta, piętrowa, nakryta dachem mansardowym. Pomieszczenia na parterze nakryte są sklepieniami kolebkowymi. Zachowana jest klatka schodowa i szereg klasycystycznych drzwi z okresu budowy.
Literatura: H. Hoffmann, Die katholischen Kirchen des Landkreises Glogau, Breslau 1937; S. Kowalski, Zabytki Środkowego Nadodrza, Zielona Góra 1976; Schematyzm diecezji gorzowskiej, Gorzów Wielkopolski 1988; F.X. Seppelt, Real-Handbuch des Bistums Breslau, Breslau 1929.
Jerzy Sadowski [EZG z. 6, 1993 - Kwielice - kościół pw. św. Michała Archanioła]