Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

Lubogoszcz

Wieś sołecka w gminie Sława (do 1945 r. Laubegast). Położona jest nad Jeziorem Sławskim, na wysokości tzw. zatoki Dęby, przy drodze ze Sławy (2 km) do Lubiatowa (5 km).

Historia do roku 1945

Ślady osadnictwa pradziejowego znalezione zostały po I wojnie światowej. Na skraju wsi natrafiono na około 80 grobów ciałopalnych z okresu brązu i żelaza. Z XIII/XIV w. znane są jej nazwy: „Lubogsch”, „Lubogost” i „Lubogost”. Mieszkańcy wsi od wieków zajmowali się uprawą niezbyt urodzajnej ziemi oraz rybołówstwem. Od strony jeziora tereny podmokłe wykorzystywano jako łąki i pastwiska. Prawdopodobnie ludność znała w pobliżu Lubogoszczy bród, którym okoliczni chłopi przeprawiali się wozami konnymi na największą wyspę jeziora po soczystą trawę, co było zabronione przez właścicieli ziemskich. Wieś należała do klucza dóbr sławskich, założonego w 1508 r. przez Rechenbergów. W okresie międzywojennym na początku wsi (od strony Sławy) funkcjonowała restauracja (obecnie Dom Rybaka) z salą bankietową i efektownym zejściem do brzegu jeziora. W tych czasach Lubogoszcz była siedzibą gminy wiejskiej, obejmującej Golę (Rodenheide), Wróblów (Sperlingswinkel) oraz Dąb (Kol. Eichberg).

Historia po roku 1945

Po zajęciu przez Armię Czerwoną ziemi sławskiej w lutym 1945 r., do Lubogoszczy zaczęli napływać repatrianci głównie ze wschodniej, centralnej i południowej Polski. Pierwszym polskim sołtysem został przybyły z krakowskiego Mieczysław Miszczyk. W 1946 r. P. Chowański w poniemieckim budynku szkolnym zorganizował naukę dla 12 dzieci. Tutaj osiedlił się w tym samym roku żołnierz WP Franciszek Niewidziajło (zm. 1978), który 18 III 1945 dokonał w Kołobrzegu symbolicznych zaślubin „Polski z morzem”. Jego wnuk Roman Frankiewicz (wówczas mieszkaniec Lubogoszczy) 19 III 1988 odnowił je w Świnoujściu. Po ostatniej wojnie przy Lubogoszczy pozostał jedynie przysiółek Dąb. W latach 80. na rozległych polach wsi, graniczących od strony północnej ze Sławą, powstało osiedle mieszkaniowe o statusie wiejskim - Lubogoszcz II. Również w okolicy wsi przekazano liczne grunty na działki rekreacyjne, co wiąże się z rozwojem wokół Jeziora Sławskiego bazy turystycznej dla mieszkańców zagłębia miedziowego. W styczniu 1996 r. wieś liczyła 320 mieszkańców.


Literatura:
E. Franke, Schlesiersee die Stadt am grössten See Schlesiens, Schlawa 1938;
A. Pacyga, Historia Szkoły Podstawowej im. Franciszka Niewidziajły w Sławie 1945-1990 (maszynopis pracy magisterskiej);
J. Sadowski, Słownik nazw miejscowości ziemi głogowskiej, Głogów 1994;
J. B. Sadowski, P. Łachowski, Topolexikon - Zestawienie nazw miejscowości i jednostek toponomastycznych, Głogów 1995.

Artur Pacyga [EZG z. 38, 1996 – Lubogoszcz], Red. 2008