Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej


Stachura Zygmunt

Artysta malarz, ur. 15 IV 1948 r. w Łodzi, zm. 24 VIII 2006 r. w Głogowie.

Zygmunt Stachura studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) na Wydziale Ubioru i Tkaniny. Dyplom uzyskał w 1974 r. w Pracowni Malarstwa prof. Romana Modzelewskiego i w Pracowni Tkaniny Unikatowej prof. Janiny Pierzgalskiej.

Po ukończeniu studiów przyjechał do Głogowa i z tym miastem związał się na resztę życia. Należał do tworzącego się w latach 70. XX w. głogowskiego środowiska twórczego, włączając się aktywnie w życie artystyczne miasta. Uczestniczył w głogowskich plenerach malarskich „Człowiek kształtuje i chroni środowisko”. Zafascynowany ruinami głogowskiego Starego Miasta, na licznych obrazach i rysunkach tworzył swoistą dokumentację pejzażu miasta z tamtych lat. Dokumentował również odbudowujące się i zmieniające miasto, w charakterystyczny dla siebie sposób, włączając do kompozycji surrealistyczne akcenty. Pracując w różnych technikach malarskich (olej, akwarela, pastel), tworzył portrety (często mieszkańców miasta), akty kobiece, pejzaże. Powstała również seria rysunków architektury Głogowa i okolic, wykonanych tuszem. Zarówno tematyka, jak i użyte środki wyrazu oraz techniki malarskie świadczą o bardzo szerokim wachlarzu malarskich zainteresowań artysty.

Malarstwo Zygmunta Stachury zyskuje na różnorodności, zaskakuje, ale natychmiast jest kojarzone z autorem, ponieważ artysta wypracował swój własny niepowtarzalny styl. Tworzył cykle malarskie: „Moje kościoły”, „Stare Miasto” czy „Okolice Piotrkowskiej”. Był malarzem bardzo płodnym. Jego autorstwa są wizerunki noblistów polskich znajdujące się w szkole w Szkole Podstawowej nr 3 im. Noblistów Polskich, portret Franciszka Liszta - patrona Szkoły Muzycznej, projekt sztandaru miasta Głogowa. Projektował scenografię szeregu wystaw dla głogowskiego muzeum, wykonał m.in. elementy scenografii do wystawy „Skarb z Głogowa”. Projektował wnętrza w obiektach użytkowych i domach prywatnych. Był autorem projektu kolorystyki Mostu Tolerancji w Głogowie. Jego autorstwa jest również wystrój wielu lokali i biur na Starym Mieście.

Stachura był uczestnikiem wielu plenerów malarskich w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Słowacji, Bułgarii. Uczestniczył w ponad 40 wystawach sztuki w kraju, m.in.: 1979 - „Konfrontacje Młodych „Awangarda”- Wrocław; Okręgowa Wystawa ZPAP – Wrocław; 1980 - „Bielska Jesień” – BWA Bielsko–Biała; 1981 - Triennale Portretu Współczesnego – BWA Radom; Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej - Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; 1985 - Biennale Plakatu – BWA Katowice; Ogólnopolski Salon Zimowy – BWA Radom oraz w wystawach w Niemczech: w Eisenhüttenstadt (1993) i Düsseldorfie (1996). W 2001 r. Muzeum Archeologiczno–Historyczne w Głogowie zorganizowało wystawę retrospektywną, podsumowującą 25–letni okres pracy twórczej artysty. W 2001 r. artysta został przypomniany wystawą w Galerii Edukacji Twórczej MOK.

Zygmunt Stachura w 1985 r. otrzymał I i II nagrodę w ogólnopolskim konkursie na plakat przeciwpożarowy w Warszawie, w 1988 r. otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie o nagrodę im. Leona Wyczółkowskiego, organizowanym przez Biuro Wystaw Artystycznych w Bydgoszczy. W 2000 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Głogowa za wybitne osiągnięcia artystyczne. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Archeologiczno–Historycznego w Głogowie, Muzeum Plakatu w Wilanowie, w wielu galeriach sztuki oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Jednak najliczniej jego prace reprezentowane są w prywatnych kolekcjach głogowian. Nieprzypadkowo: Stachura („Zyzio”) uważany jest za artystę najbardziej związanego i kojarzonego z Głogowem. Mieszkańcy miasta nadali mu przydomek „Głogowski Canaletto”.

Literatura:

Katalog wystawy w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie, zorganizowanej w 2001 r. z okazji 25-lecia twórczości Zygmunta Stachury;
Artykuły prasowe: 25 lat minęło, „Tygodnik Głogowski i Polkowicki” z 01.02.2001 r.;
Zygmunt Stachura - głogowski Canaletto - Ludzie Kultury, „Tygodnik Głogowski i Polkowicki” z 25.01.2001 r.; Portrety i Akty, „Konkrety” z 01.02.2001 r.;

Roma Pilitsidis [EZG z. 71, 2011 - Stachura Zygmunt]