Z Glogopedia - Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

Zjazd głogowski w 1462 roku

Zjazd głogowski odbył się dniach l8-29 V l462. Wzięli w nim udział królowie: czeski - Jerzy z Podiebradu i polski - Kazimierz Jagiellończyk. Władcy przybyli do Głogowa z licznymi orszakami. Kazimierz wyruszył z Łęczycy, skąd dotarł do Koła, a następnie do Wschowy, gdzie czekali na niego dwaj czescy panowie: Zdenek ze Szternberka i Wilhelm Zając. W pięciotysięcznym orszaku Kazimierza było wielu litewskich bojarów, oddziały Rusinów i Tatarów. Król Jerzy przybył do Głogowa z dwoma tysiącami ludzi. Jako suweren księcia głogowskiego Henryka IX i właściciel połowy Głogowa umieścił króla polskiego na znak szacunku w zamku, sam zaś zamieszkał w ratuszu.

Rokowania prowadziły delegacje składające się z 24 dostojników. Wynikiem tych rozmów była umowa składająca się z 24 artykułów, podpisana 27 V l462. Pierwszy artykuł zawierał postanowienia dotyczące sojuszu antytureckiego, drugi mówił o „szczerym braterstwie, przychylności i przyjaźni” rokujących stron. Następne artykuły dotyczyły zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa na drogach i zakazie bicia fałszywych monet. Pozostałe sprawy sporne miały być rozstrzygnięte w dniu Trzech Króli l463 r. w Będzinie. Artykuł 7 dotyczył bezpośrednio władcy Głogowa. Pretensje Henryka IX do posiadłości dzierżawionych przez króla polskiego i jego poddanych oraz skargi na Polaków miały być rozstrzygnięte na zjeździe delegatów obu stron 12 XII l462 w Babimoście oraz cztery tygodnie później w Paradyżu. Zadecydowano także, że ewentualne nowe spotkanie obu monarchów odbędzie się w którymś z miast polskich. W końcowych artykułach Jerzy zobowiązał się nie rościć pretensji do zajętych przez Polskę terenów Śląska, zaś Kazimierz nie upominać się o część posagu swojej żony Elżbiety.

Tyle zawierał oficjalny dokument. Jednakże najważniejsze decyzje zapadały podczas tajnych rozmów samych władców. Jerzy z Podiebradu zobowiązał się wówczas przedstawić kandydaturę Władysława Jagiellończyka jako swojego sukcesora. Odleglejszym następstwem tych układów było osadzenie na książęcej stolicy głogowskiej najpierw Jana Olbrachta, a następnie jego brata Zygmunta Jagiellończyka.

Literatura: R. Heck, Zjazd głogowski w l462 r., Wrocław l962.

Sylwia Malcher [EZG z. 10, 1993 - Zjazd głogowski w 1462 roku]