8.12.2007

Spotkanie nauczycieli bibliotekarzy z Antonim Bokiem.

 

* * *

 

4.12.2007

W ramach podsumowania obchodów 150-lecia linii kolejowej Głogów - Leszno proponujemy w ramach podsumowania inne spojrzenie - reportaże głogowskiego fotografika Piotra Krzemińskiego p.t. "Tam i z powrotem" oraz "150 lat kolei Leszno - Głogów".

 

  

 

* * *

 

22.11.2007

W 2007 roku obchodzimy ważny jubileusz związany ze 150 rocznicą otwarcia linii kolejowej Głogów – Leszno. W celu uświetnienia tej rocznicy Towarzystwo Ziemi Głogowskiej razem z Leszczyńskim Stowarzyszeniem Sympatyków Kolei zaplanowało zorganizowanie uroczystego przejazdu tą trasą zabytkowego parowozu z historycznymi wagonami. Skład pochodzi z początku XX w.

Do organizacji uroczystości włączyły się władze samorządowe z Głogowa, Leszna i Wschowy. 
Głównymi sponsorami imprezy są: Pol-Miedź Trans Sp. z o.o. oraz KGHM ECOREN Sp. z o.o.

 

Uroczystości zaplanowane są na 1 grudnia. [program] 

 

* * *

30.10.2007

„Spotkanie autorskie z p. Antonim Bokiem”

W dniu 9.10.2007 r. w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi odbyło się „Spotkanie autorskie z p. Antonim Bokiem”, twórcą książki „Legendy Ziemi Głogowskiej”. Autor jest cenionym znawcą historii Dolnego Śląska. Pełni także funkcję wiceprezesa Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, gdzie jest filarem działalności wydawniczej. Jemu zawdzięczamy przewodniki regionalne i publikacje w Encyklopedii Ziemi Głogowskiej. W poranku literackim udział wzięli uczniowie klasy o profilu turystycznym, a specjalnym gościem była klasa integracyjna z Gimnazjum nr 3. Goście otrzymali od organizatorów egzemplarz książki wraz z pamiątkowym wpisem autora. Spotkanie zorganizowały panie Agnieszka Łachowska i Halina Pałkiewicz.

Imprezę urozmaicił pokaz strojów historycznych, wykonanych przez byłe uczennice technikum odzieżowego. Oprawę muzyczną do prezentacji i tło spotkania stanowiły średniowieczne madrygały i motety. Po powitaniach zaproszonych gości, przedstawiono życiorys autora ze szczególnym uwzględnieniem jego licznych publikacji. W dalszej części uczniowie odczytali krótkie legendy min.: „O zrabowanej hostii”, „Cudowne drzewo jarzębiny”, „Karzeł księżnej Mechtyldy”. Autor barwnie zilustrował ciekawostki związane z regionem i postaciami historycznymi występującymi w książce, odpowiadając jednocześnie na zadane pytania. 

1.jpg (129077 bytes) 2.jpg (135423 bytes) 5.jpg (110713 bytes) 4.jpg (126755 bytes)

 

* * *

 

25.10.2007

Dnia 25 października 2007 roku w Gimnazjum nr 4 im. Polskich Odkrywców w Głogowie odbyła się gimnazjada . Jej celem było włączenie uczniów klas pierwszych w poczet braci uczniowskiej. Impreza jest tradycją gimnazjum i organizuje się ją co roku pod innym hasłem. W tym roku zeszłoroczni zwycięzcy - uczniowie klasy IId pod opieką wychowawcy pani Magdaleny Mamij postanowili nawiązać do idei Towarzystwa Ziemi Głogowskiej i propagować szacunek do tradycji i kultury regionu. Przygotowali zatem gimnazjadę pod hasłem "O czym mówią głogowskie legendy".

Zadaniem uczniów każdej klasy pierwszej było przedstawienie wybranej legendy. Scenariusze inscenizacji powstały na podstawie książki pt. "Legendy Ziemi Głogowskiej". Nad wykonaniem scenografii i rekwizytów pracowali gimnazjaliści pod kierunkiem pani Małgorzaty Kałamajki. Jury, które obecnością swą zaszczycił wiceprezes Towarzystwa Ziemi Głogowskiej i autor legend pan Antoni Bok, oceniało wspaniałe inscenizacje "Księżnej i gołębia", "Linoskoczka", "Wojsława Złotej Pięści" oraz "Księcia i jastrzębia". Wśród konkurencji pojawiły się również wiersze i piosenki o Głogowie. Laur zwycięzcy przypadł klasie I b , której wychowawcą jest pani Elżbieta Woźniak. Nagrodą za pierwsze miejsce jest przygotowanie gimnazjady dla przyszłorocznych klas pierwszych.

 

gimnazjada.jpg (290505 bytes)  

* * *

 

15.10.2007

okladka_1.jpg (60958 bytes)

Ukazało się kolejne wydawnictwo dotyczące historii ziemi głogowskiej: Marek Robert Górniak, Relacje i wspomnienia osadników rejonu gminy Kotla (Wyd. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kotli oraz Urząd Gminy Kotla, Kotla - Lublin 2007, ss. 200). [więcej]

 

* * *

 

14.10.2007

ezg_66_67.jpg (61285 bytes)

Niebawem do księgarń trafi kolejny podwójny zeszyt Encyklopedii Ziemi Głogowskiej. Do zeszytu nr 66/67 pisało 10 osób. Zawarto w nim 20 następujących haseł: Białołęka – zabytki, Bory Tarnowskie, Cmentarz katolicki przy ul. Legnickiej do 1945 roku, Duża Wólka, Garnizon po 1945 (1) i (2), Gimnazjum ewangelickie (obecnie Gimnazjum nr 1) - gmach, Jäkel Erich, Karsch Anna Louisa, Kolej: linia Jankowa Żagańska - Głogów, Kolej: linia Głogów – Leszno, Michael Alfred i Paul, Pomnik „Biblioteka Świętego Pielgrzyma”, Radwanice do r. 1945. 2. Ransdorf, Równina Szprotawska – przyroda, Ruch trzeźwości, Sąd Obwodowy w Głogowie (Königliches Amtsgericht zu Glogau), Sława – fi lie KL Gross–Rosen, Świnino, Wagner Wilhelm.

 

Zadanie dofinansowane jest przez Gminę Miejską Głogów w ramach wspierania rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywania tradycji narodowej.

* * *

 

28.09.2007

twierdze_nadodrzanskie.jpg (375638 bytes)

W nieodległym czasie, po książce „Fortyfikacje Głogowa” ukazała się kolejna książka dr Wojciecha Eckerta p.t. "Fortyfikacje nadodrzańskie w procesie rozwoju nowożytnej sztuki fortyfikacyjnej w XVII – XIX wieku", Zielona Góra 2007. 
Traktuje ona o obronności naszego miasta i w tym przypadku, miejscu twierdzy Głogów w łańcuchu obronnym wzdłuż Odry. 
Książka wydana przez oficynę wydawniczą Uniwersytetu Zielonogórskiego jest do nabycia min w trybie wysyłkowym w zielonogórskiej księgarni AKA www.aka.com.pl 

 

* * *

 

28.09.2007

Informujemy, że nasze wydawnictwa można nabyć także poprzez Internet. Zapraszamy na portal Allegro: http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=3901897 

 

* * *

 

26.07.2007

W tym roku obchodzimy 150-lecie otwarcia linii kolejowej kolei Głogów - Leszno. Z tej właśnie okazji otwarto w Muzeum Ziemi Wschowskiej wystawę czasową „150. lat linii kolejowej Leszno – Wschowa - Głogów”. Serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia.

150_lat_kolei.jpg (105558 bytes)

Niebawem na stronach TZG pojawi się informacja w jaki sposób uczczona zostanie ta rocznica w Głogowie.


* * *

 

19.09.2007

W dniu dzisiejszym komisja wyłoniła zwycięzców w konkursie fotograficznym p.t. "Krzyże, kapliczki i figury przydrożne Ziemi Głogowskiej".
I miejsce zajął Robert Dulat
II miejsce zajął Janusz Kukła
III miejsce ex equo zajęli Piotr Kozłowski i Marcin Kula

Zwycięzcom gratulujemy, a uczestnikom dziękujemy za udział.


Nagrody wręczone zostaną w najbliższą środę o 16.00 w siedzibie TZG. Są nimi wydawnictwa historyczne TZG oraz materiały promocyjne przekazane przez Urząd Miejski w Głogowie.

Na konkurs wpłynęło 11 zestawów prac (łącznie 64 fotografie).
Zobacz galerię fotografii zwycięzców

 

* * *

 

16.09.2007

W sobotę 15 września b.r. odbyła się kolejna już konferencja z cyklu „Z dziejów Kościoła Katolickiego na Ziemi Głogowskiej”. Tym razem w całości poświęcona była głogowskim zakonom w okresie średniowiecza. Oto kilka zdjęć z konferencji.

 

* * *

12.09.2007

W Polsce obchodzone są od kilku lat Europejskie Dni Dziedzictwa.

Również Głogów po raz kolejny jest miejscem, gdzie na turystów czekać będą atrakcje. 

W tym roku EDD obchodzone są w dniach 07-16 września i odbywają się pod mottem "Ludzie gościńca - wędrowcy, pielgrzymi, tułacze."

Pod takim właśnie tytułem członek TZG Paweł Łachowski wygłosi wykład 14 września o godz. 18.00 w głogowskiej kolegiacie.

Serdecznie zapraszamy.

Więcej o EDD znajdziecie na stronie www.kobidz.pl/edd/ 

 

* * *

 

9.09.2007

W imieniu Towarzystwa Ziemi Głogowskiej oraz Klubu Inteligencji Katolickiej serdecznie zapraszamy na kolejną już konferencję z cyklu „Z dziejów Kościoła Katolickiego na Ziemi Głogowskiej”, która odbędzie się 15 września b.r. o godz. 10.00 w Sali konferencyjnej Domu Uzdrowienia Chorych przy głogowskiej kolegiacie.
Z uwagi na przypadające w tym roku okrągłe rocznice: 750-lecia franciszkanów i 700-lecia klarysek w Głogowie, konferencja w całości poświęcona będzie głogowskim zakonom w okresie średniowiecza.
Program konferencji

 

* * *

 

1.09.2007

ezg_64.65.jpg (107750 bytes)

Ukazał się kolejny podwójny zeszyt Encyklopedii Ziemi Głogowskiej. To już 64/65 zeszyt. Wydawnictwo zawiera 20 haseł dotyczących Ziemi Głogowskiej. Są tam następujące hasła: 3. Poznański Pułk Piechoty nr 58, Białołęka - historia, Koszary głogowskie do 1814r., kościół garnizonowy, nagrobek hrabiny von Franckenberg i księżnej von Lichtenstein w Kościele p.w. Bożego Ciała (2 hasła), Krzepielów - zespół pałacowy, Lisowczycy, Osiedle "Nowe Jeruzalem", Parafia p.w. Miłosierdzia Bożego. Radwanice do r. 1945. 1. Wiesau, Równina Szprotawska - geografia i geologia, Seftleben Henryk, Stachura Edward, Stare Strącze do 1945r., Stowarzyszenie Chór Beati Cantores, Uniwersytet ludowy na ziemi głogowskiej (okres przedwojenny), Zakłądowa Orkiestra Dęta Huty Miedzi "Głogów".

Więcej o Encyklopedii znajdziecie na naszej stronie [więcej]. Archiwalne numery EZG (1-56) znajdują się w Bibliotece Multimedialnej.

Zadanie dofinansowane jest przez Gminę Miejską Głogów w ramach wspierania rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywania tradycji narodowej.

 

* * *

 

17.08.2007

kapliczka4.jpg (151344 bytes)

Przypominamy o wakacyjnym konkursie fotograficznym "Krzyże, kapliczki i figury przydrożne Ziemi Głogowskiej" [więcej]

 

* * *

 

15.08.2007

W GALERII znajdują się zdjęcia z dzisiejszego Święta Kolegiaty - "W cieniu Kolegiaty".

 

* * *

 

7.08.2007

okladka_legendy.jpg (87726 bytes)

Z przyjemnością informujemy o tym, że ukazało sie kolejne wydawnictwo Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Jest to książka autorstwa Antoniego Boka "Legendy Ziemi Głogowskiej". 

Książka niebawem trafi do głogowskich księgarni. TZG przekaże także książki dla szkół i bibliotek z terenu Ziemi Głogowskiej.

Książka ukazała się dzięki finansowemu wsparciu Fundacji "Polska Miedź" oraz Gminy Miejskiej Głogów.

   

 

Publikacja zawiera zbiór legend z terenu dawnej Ziemi Głogowskiej.

Podstawą opracowania są opowieści ludowe, przekazywane w tradycji ustnej i zapisane przez miejscowych autorów. Czytelnik znajdzie tu również podania historyczne. Są to najczęściej bulwersujące i niezwykłe wydarzenia, które utrwalały się w pamięci społeczności lokalnej i trafiały do kronik. 

Książka adresowana jest do wszystkich kategorii Czytelników. Z myślą o tych, którzy pragną pogłębić wiedzę, autor opatrzył legendy komentarzami.

 

* * *

 

7.08.2007

Zapraszamy do wzięcia udziału w ŚWIĘCIE KOLEGIATY, połączonych uroczystości z okazji odpustu, Święta Wojska Polskiego i jubileuszu zespołów folklorystycznych Ziemi Głogowskiej. Szczegółowy program znajduje się na stronie parafii kolegiackiej: www.kolegiata.com.pl/article.php/w-cieniu-kolegaity 

 

* * *

 

5.08.2007

890 lat temu…..

Ciekawa rocznica związana z historią Głogowa nadesłana przez Wiesława Maciuszczaka z Lublina, członka TZG.

"9 sierpnia 1017 roku cesarz Henryk II na czele 30 000 armii zbrojnych Niemców, Luciców, Czechów i przedstawicieli innych nacji pojawił się w okolicach głogowskiego grodu" [więcej]

 

* * *

 

2.08.2007

Zapraszamy do korzystania z naszej Biblioteki Multimedialnej. Właśnie dodano kolejne zeszyty Encyklopedii Ziemi Głogowskiej. W chwili obecnej jest ich 56, czyli ponad 560 haseł dotyczących Głogowa i Ziemi Głogowskiej.

 

* * *

 

1.08.2007

W dniu dzisiejszym odbył się wykład "Napoleon w Głogowie". Jeszcze raz chcielibyśmy podziękować instytucjom, które wsparły nas w realizacji tego przedsięwzięcia. Są nimi Urząd Miejski w Głogowie oraz Garnizon Głogowski.

W wykładzie uczestniczyło ponad 80 osób.

 

* * *

 

26.07.2007

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, Urząd Miejski w Głogowie i Garnizon Głogowski, zapraszają na wykład historyczny p.t. „Napoleon w Głogowie”, który wygłosi mgr Paweł Łachowski, autor książki „Głogów w okresie wojen napoleońskich. 1806 – 1814”.

Wykład odbędzie się 1 sierpnia o godz. 17.00 w kazamacie głogowskiej fosy. 

Wstęp wolny!

 

* * *

 

24.06.2007

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej ogłaszana konkurs fotograficzny "Krzyże, kapliczki i figury przydrożne Ziemi Głogowskiej" [więcej]

* * *
21.06.2007
Ukazało się kolejne wydawnictwo dotyczące historii Ziemi Głogowskiej.  M.R. Górniak, P. Górniak, Zarys dziejów Ochotniczej Straży Pożarnej w Grębocicach 1947-2007 (Wyd. Urząd Gminy w Grębocicach, Grębocice-Lublin 2007, ss. 97). [więcej]

* * *

4.06.2007

20 czerwca br. w Jakubowie odbędzie się uroczystość podniesienia miejscowego kościoła do godności „Sanktuarium pielgrzymkowego św. Jakuba St. Apostoła”, jednocześnie tego samego dnia, w ramach połączonych uroczystości będzie miało miejsce nadanie imienia „św. Jakub” szybowi górniczemu należącemu do KGHM Polska Miedź SA, znajdującemu się w pobliżu w/w miejscowości.
www.bractwoswjakuba.pl

* * *

 

24.05.2007
Informujemy, iż Towarzystwo przystąpiło do kompletowania haseł do kolejnego, podwójnego Zeszytu Encyklopedii Ziemi Głogowskiej (nr 66/67). Więcej informacji nt. EZG i zasad dla autorów znajdują się tu: http://www.glogow.pl/tzg/ezg/encyklopedia.htm

Propozycje proszę przesyłać na adres tzg.tzg@wp.pl  

Zadanie dofinansowane jest przez Gminę Miejską Głogów w ramach wspierania rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywania tradycji narodowej.

 

***

10.05.2007

szlachta.jpg (67633 bytes)

Uniwersytet Zielonogórski jest wydawcą kolejnej publikacji dotyczącej Ziemi Głogowskiej. Tym razem jest to praca Jarosława Kuczera „Szlachta w życiu społeczno – gospodarczym księstwa głogowskiego w epoce habsburskiej 1526 – 1740”.
Książka jest do nabycia m.in. w księgarni akademickiej w Zielonej Górze www.aka.com.pl. 
(324 strony, format B-5)

* * *

 

9.05.2007

jakubow.jpg (165289 bytes)

Trwają starania o uzyskanie dla kościoła p.w. św. Jakuba w Jakubowie statusu sanktuarium. Również Towarzystwo włączyło się w tą inicjatywę wystosowując do biskupa stosowne pismo.

 

* * *

29.04.2007

Zaniepokoił nas stan budynków po dawnych ujęciach wody na oś. Piastów Śląskich / Górków. Pochodzą od z przełomu XIX i XX w. Są nielicznym przykładem zabytków techniki, ocalałych w naszym mieście. W ciągu kilku miesięcy dewastacja ich posunęła się na bardzo mocno. Wystosowaliśmy w związku z tym pismo do Zarządu PWiK w Głogowie Sp. z o.o. z prośbą o zabezpieczenie ich przed dalszą dewastacją. 

07.2006.jpg (87011 bytes) 07.2006 - foto. ze strony www.glogau.info 

04.2007.jpg (181444 bytes) 04.2007 - foto. Marek Ciesielski

 

* * *

22.04.2007

Relacja z wykładu  historyczny mgra D. Wojtuckiego p.t. "Kat, jego warsztat pracy na Ziemi Głogowskiej od późnego średniowiecza po czasy nowożytne".

* * *

21.04.2007

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej otrzymało dofinasowanie od Fundacji Polska Miedź do wydania książki "Legendy Ziemi Głogowskiej" autorstwa A. Boka. Książka ukaże się w czerwcu b.r.

* * *

15.04.2007

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zaprasza mieszkańców miasta na wykład historyczny p.t. "Kat, jego warsztat pracy na Ziemi Głogowskiej od późnego średniowiecza po czasy nowożytne", który wygłosi mgr Daniel Wojtucki, doktorant Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wykład odbędzie się 21.04.2007 (sobota) godz. 15.00 w sali konferencyjnej MOK-u. Wstęp wolny.

 

Mgr Daniel Wojtucki - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, badacz i popularyzator dziejów wymiaru sprawiedliwości (krzyże kamienne - zwane popularnie pokutnymi, szubienice, kat i jego zajęcie). Obecnie pisze doktorat na macierzystym uniwersytecie, tytuł rozprawy: "Kat i jego warsztat pracy na Śląsku, Górnych Łużycach i Hrabstwie Kłodzkim od XVI do połowy XIX w."

Jego referat będzie dotyczył instytucji kata, urządzeń służących egzekwowaniu kar i o ich wykonywaniu na ziemi głogowskiej od XV do połowy XX w. Wypowiedź będzie poparta na wieloletnich już badaniach autora przeprowadzonych w licznych archiwach. Ostatnio przeglądana przez niego oryginalna kronika Głogowa wnosi wiele nowych informacji do dziejów miasta.

* * *

30.03.2007

Trwa remont dachu na gotyckim kościele p.w. św. Wawrzyńca w Brzostowie.

Więcej informacji o kościele i zdjęcia.

* * *

25.03.2007

W sobotę 24 marca odbył się Sejmik Sprawozdawczo - Wyborczy TZG. Na sejmiku wyłoniono nowe władze Towarzystwa. Prezesem został ponownie Rafael Rokaszewicz, wiceprezesami: Antoni Bok i Marcin Burczik, natomiast sekretarzem Piotr Weryszko. Pozostali członkowie 11-osobowego Prezydium to: Paweł Łachowski, Marcin Skrzypczak, Krzysztof Czapla, Magdalena Świderska, Grażyna Myśków, Józef Cwynar.

[czytaj więcej]

* * *

15.03.2007

W GALERII pojawiły się nowe zdjęcia powojennego Głogowa pochodzące ze zbioru Tomasza Szerszanowicza.

 

* * *

8.03.2007
W imieniu Prezydium Rady Towarzystwa Ziemi Głogowskiej zapraszamy na Sejmik Sprawozdawczo – Wyborczy, który odbędzie się 24.03.2007r (sobota) w sali im. M. Kaczkowskiego głogowskiego zamku. I termin Sejmiku godz. 10.00. W przypadku braku quorum, II termin 10.15.
Proponowany porządek obrad Sejmiku.
1. Sprawozdanie z działalności TZG w kadencji 2003 – 2007.
2. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.
3. Sprawozdanie Sądu Koleżeńskiego.
4. Dyskusja na temat pracy Towarzystwa w ciągu ostatniej kadencji.
5. Głosowanie nad udzieleniem absolutorium ustępującej Radzie i Prezydium TZG.
6. Wybór nowej Rady TZG.
7. Dyskusja.
8. Wybór Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego.
9. Przerwa ok. 15 minut (pierwsze posiedzenie Rady TZG, na którym zostanie wybrane Prezydium).
10. Ogłoszenie wyników wyboru Prezydium TZG.
11. Wolne wnioski, określenie kierunków działań na następną kadencję.

* * *
8.03.2007
Informujemy, iż Towarzystwo przystąpiło do kompletowania haseł do kolejnego, podwójnego Zeszytu Encyklopedii Ziemi Głogowskiej (nr 64/65). Propozycje haseł przyjmowane będą do końca marca b.r. więcej informacji nt. EZG i zasad dla autorów znajdują się tu: http://www.glogow.pl/tzg/ezg/encyklopedia.htm

 

Zadanie dofinansowane jest przez Gminę Miejską Głogów w ramach wspierania rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywania tradycji narodowej.

* * *
7.03.2007

W ramach Otwartego Konkursu Ofert Kulturalnych Gminy Miejskiej Głogów, nasze Towarzystwo otrzymało dofinansowanie do następujących zadań:

1. Zeszyty Encyklopedii Ziemi Głogowskiej nr 64/65 i 66/67 w kwocie 4.000 zł.
2. Konferencja „Głogowskie zakony” z cyklu „Z dziejów Kościoła Katolickiego na Ziemi Głogowskiej” w kwocie 2.000 zł.
3. „Dziedzictwo kulturowe Głogowa” – materiały pomocnicze dla nauczycieli regionalizmu w kwocie 4.000 zł.
4. Wydawnictwo „Legendy Ziemi Głogowskiej” w kwocie 1.000 zł.

 

* * *

13.02.2007

Zapraszamy do korzystania z Biblioteki Multimedialnej. Dodano nowe informacje o Głogowie. 

9.02.2007

fortyfikacje_glogowa.jpg (63546 bytes)

Ukazała się kolejna książka o historii Głogowa - "Fortyfikacje Głogowa". Autorem jest dr Wojciech Eckert a wydawcą Uniwersytet Zielonogórski.
Książka zawiera liczne rysunki i mapy Twierdzy Głogów oraz kilkadziesiąt współczesnych zdjęć zachowanych fortyfikacji.
Publikacja jest oo nabycia m.in. w Księgarni Akademickiej w Zielonej Górze www.aka.com.pl 

 

* * *

26.01.2007

750 lat franciszkanów i 700 lat klarysek w Głogowie

W tym roku obchodzimy okrągłe rocznice związane z istnieniem w naszym mieście zgromadzeń franciszkanów i klarysek. Ponieważ nie zachowały się do naszych czasów ich kościoły i klasztory, zapraszam do zapoznania się z ich historią.

 

Pierwsza wzmianka o istnieniu franciszkanów pochodzi z dokumentu księcia Konrada wystawionego w ich głogowskim klasztorze - l5. IV. l257 r

 

Klaryski do Głogowa sprowadził książę Henryk III . Aktem fundacyjnym w 8.02.1307 roku przekazał im klasztor i kościół.

 

* * *

23.01.2007

85-lecie śmierci Juliusa Blaschkego

W Roku Jana z Głogowa, obchodzonego właśnie w Głogowie, szczególnie ważne jest upamiętnienie wszystkich postaci związanych z naszym miastem a zajmujących się sprawami badawczymi.

Jedną z takich osób jest Julius Blaschke – przedwojenny głogowski nauczyciel i autor wielu publikacji związanych z Głogowem. Profesjonalizm i obiektywność tego badacza spowodowały, iż jego prace do dziś są jednym z najcenniejszych źródeł wiedzy o dziejach naszego miasta i regionu. Blaschke został pochowany 85 lat temu przy północnym murze cmentarza katolickiego przy ul. Legnickiej. Niestety jego nagrobek nie zachował się. W rocznicę śmierci tego wielkiego głogowskiego historyka przedstawiciel TZG - Paweł Łachowski – złożył przy północnym murze wspomnianego cmentarza kwiaty oraz zapalił znicze.

Zainteresowanych życiorysem Juliusa Blaschkego odsyłamy do jego biogramu.

 

* * *

9.01.2007

Biblioteka TZG

W BIBLIOTECE TZG zamieściliśmy aktualny katalog, zawierający ponad 1200 pozycji. Dostępne są one w biurze TZG. 

 

8.01.2007

Kazamata i tunel kontrminowy

Trwają ostatnie prace nad montażem drzwi do kazamaty i tunelu kontminowego.

Warto dodać, że zadanie jest realizowane m.in. z inicjatywy członków TZG, którzy od lat zabiegali o to.   

Więcej informacji i galeria zdjęć.

* * *

5.01.2007

Film o Głogowie

W poniedziałek (8.01.2007) na antenie TVP-1 o godz. 11.20 wyemitowany zostanie film "Głogowskie Powroty".

Film opowiada o przeobrażeniach w środowisku naturalnym Głogowa i okolic. Powiat głogowski znalazł się w granicach Polski po II wojnie światowej. Miasto i okoliczne wsie były zasiedlane głównie przez repatriantów z kresów wschodnich. Spora część mieszkańców przyjechała tu z Syberii. Początkowo zajmowali się rolnictwem. W 1957 roku w pobliżu odkryto wielkie złoża miedzi. Więcej na stronie http://program.tvp.pl/2,4548803,000000.html 

Rok produkcji: 2006

czas trwania: 26 minut

scenariusz: Alina Suworow

zdjęcia: Krzysztof Gawałkiewicz, Oskar Żuber

producent: TV ASPA ALINA PIOTROWSKA

Informacja pochodzi ze strony www.tvp.pl 

* * *

4.01.2007

Biuro TZG

W styczniu 2007 roku biuro TZG czynne będzie w środy i czwartki w godz. 8.00-15.00.

* * *

4.01.2007

1 % podatku dla TZG

Czy chcesz wpłacić 1% swojego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego, jaką jest TZG?