Symbole miejskie

Logo

Pobierz plik graficzny z logiem:

- wersja wektorowa - plik programu CoreL Draw (.cdr)

- wersja w formacie JPG w wysokiej rozdzielczości

Regulamin rozpowszechniania logotypu miasta Głogowa.

§ 1

Logo miasta ma zastosowanie do celów identyfikacji wizualnej oraz promocji Gminy Miejskiej Głogów, poprzez wykorzystywanie go m.in. w przekazie elektronicznym,
w mediach, nośnikach reklamy zewnętrznej lub drukowanych materiałach promocyjnych.

§ 2

Logo może być użyte wówczas, gdy działalność podmiotu przyczynia się do upowszechniania

pozytywnego wizerunku miasta Głogowa.

§ 3

Zamieszczenie logo w danym miejscu lub na danym produkcie nie może pozostawać
w sprzeczności z powagą i interesem Gminy Miejskiej Głogów, zarówno pod względem estetycznym jak i moralnym.

§ 4

Działalność podmiotu, instytucji czy organizacji społecznej wykorzystującej wizerunek logotypu nie może stać w sprzeczności z celami statutowymi Gminy Miejskiej Głogów.

§ 5

Wykorzystane logo musi być zgodne z wzorcem i wizerunkiem logotypu. Właściwe logo można pobrać ze strony www.glogow.pl, w zakładce : symbole miejskie.

Herb

Herb Głogowa

Pobierz plik graficzny z herbem:

- wersja wektorowa - plik programu CoreL Draw (.cdr)

Opis herbu

Herb wyobraża tarczę dzieloną w krzyż prosty na cztery pola, z małą centralną tarczą, na której po środku widnieje złoty inicjał "G" na czerwonym tle.

Pierwsze pole tarczy jest niebieskie i przedstawia Madonnę w koronie trzymającą berło i Dzieciątko stojąc na srebrnym półksiężycu. Całość w aureoli promienistej koloru złotego.

W drugim polu znajduje się na złotym tle śląski czarny orzeł bez korony, z rozpostartymi skrzydłami. W poprzek na piersi orła widnieje srebrny półksiężyc, na nim krzyż.

Trzecie pole czerwone, na nim czarny łeb bawołu zwrócony do przodu. Czwarte pole niebieskie, na nim kruk siedzący na złotej gałęzi z trzema sękami. Kruk skierowany do wewnątrz.

Opis symboli umieszczonych na herbie

Madonna w koronie trzymająca berło i Dzieciątko stojąc na srebrnym półksiężycu. Madonna to patronka kolegiaty - najstarszej głogowskiej świątyni, która pamięta jeszcze czasy Piastów. Postać Madonny pojawia się na pieczęciach miejskich Głogowa już od 1326r.

Czarny orzeł śląski. Czarny orzeł bez korony to orzeł Piastów Śląskich. Orzeł był symbolem uniwersalnym i bardzo popularnym wówczas bowiem symbolizował sobą siłę, odwagę, mądrość i sprawiedliwość.

Czarna głowa byka (bawołu). Motyw z bykiem był wielokrotnie przedstawiany na monetach bitych w mennicy głogowskiej. Głowa byka była godłem królewskiego starosty księstwa głogowskiego Hansa von Loos, który sprawował również nadzór nad mennicą miejską.

Kruk. Wizerunek Kruka pojawił się na pieczęci miejskiej miasta 17 marca 1490r. Kruk siedzący na srebrnej gałęzi to godło rodu Korwinów, którzy panowali w Głogowie. W XV wieku herb podarowali miastu.

Litera „G". Inicjał miasta

Barwy i flaga

Barwy Miasta Głogowa

Barwami Miasta Głogowa są kolory biały i czerwony.

Flagą miasta jest szachownica w kolorach białym i czerwonym o kształcie prostokątnym i ilości pól 8 x 5.

Stosunek szerokości flagi do jej długości wynosi 5 : 8

Hejnał

Partytura hejnału miasta Głogowa została skomponowana przez Pana Kazimierza Walendzika w roku 1978 roku.

Zobacz partyturę

Hejnał miasta Głogów

Posłuchaj hejnału

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Polityka prywatności